Bleskově z 44.OH

44.šachová olympiáda sice ještě neskončila, ale české týmy už dohrály. Muži hráli se Slovenskem, ženy se Švédskem.

 

Proti Slovensku nastoupili muži v základní sestavě. Favoritem utkání byl český tým, ale bylo jasné, že na takových turnajích nemusí „rozhodovat“ rating, důležitá je spíše forma a momentální rozpoložení.

 

Na první šachovnici získal černými figurami lepší pozici David Navara. David obětoval kvalitu a objektivně to byla správná oběť. Tedy přesněji, bílý asi kvalitu neměl brát  :usmev:   (22.Sxe4?!; 22.Db3=).
David však ztrácel příliš mnoho času a Jerguš Pecháč se dobře bránil.
Ve 27.tahu, na který spotřeboval David většinu ze svých šestnácti minut, přišlo 27. … Kg8. Tah to není chybný a jeho myšlenka je jasná: černý chce vzít na h2, ale dost mu vadí „šachtempo“ bílého (Dc5+), po kterém by se najednou dostal k protihře i bílý.
Myšlenka správná, ale asi bylo lepší (se stejným úmyslem) zahrát 27. … b6.
Bílá dáma však šla na pole c5 stejně a poté se dvakrát opakovala pozice. Nikoliv však proto, že by chtěl černý partii remizovat, ale hlavně kvůli Davidovu nedostatku času na promyšlení dalšího postupu.
Ani to však nestačilo. S minutou na hodinách se ve složité pozici dobré tahy hledají jen těžko.
Přišla další Davidova chyba (35. … Dd6), po které už stál bílý jednoznačně lépe, a po ní hrubka 36. … Dxa3?? , ale i bez ní by měl bílý zřetelnou výhodu.

 

 

Na druhé šachovnici jsme viděli poměrně klidnou remízu v partii Nguyen-Gažík V., v partii měl bílý „lehounkou“ převahu, ale to k zisku nějaké výraznější výhody obvykle nestačí.

 

 

Podobný průběh jako partie na druhé desce měl i souboj Juraje Drusky se Zbyňkem Hráčkem. Tady však měl bílé figury slovenský hráč, ale i zde to skončilo remízou.

 

 

Na čtvrté šachovnici zvítězil Peter Michalík, který si od zahájení v partii s Christoperem Repkou držel malou výhodu. Soupeř pak v koncovce chyboval a Peter tak srovnal konečné skóre.
GOOD JOB  :mrknuti: !

 

 

Slovensko – Česká republika 2-2.

 

Ženy si se Švédskem vedly velmi dobře. Ostatně jako po celý turnaj  :usmev: .

Na první šachovnici sice celkem rychle prohrála Julia Movsesian se šachovou legendou Piou Cramling, ale na poslední ji pomstila Anna Marie Koubová a srovnala na 1-1.

Julia Movsesian stála od začátku o něco hůře a i když se mohla v určitých okamžicích alespoň přiblížit vyrovnání hry, pořád se hrálo na jednu branku.
Na tu naší  :smutek: .

 

 

Na čtvrté šachovnici se děvčata rozhodla „shodit“ rukavice a rozdat si to v přímém „pěstním souboji“  :usmev: . Anna Marie Koubová a Viktoria Johansson si udělaly rošády na opačné strany, ale dlouho se nic extra nedělo.
Pak však najednou z ničehonic si z rovné pozice najednou šly po krku, tedy vlastně po králích. Úspěšnější byla naše „boxerka“ , která tak srovnala na 1-1.

 

 

Do vedení poslala naše dívky Joanna Worek. Joanna mohla partii rozhodnout už při soupeřčině časové tísni, ale minula „bránu“  :usmev: Musela si pak počkat na další chyby soupeřky, ale dočkala se.

 

 

Šachy jsou sport. Krásný, ale někdy hrozně krutý.
Přesvědčila se o tom na vlastní kůži dcera Pii Cramling, Anna Cramling Bellon, která po většinu partie s Karolínou Pilsovou měla velkou výhodu.

 

20220808_Chennai_Olympiad_Madelene_Belinki_R10_Pilsova_Karolina_D95A9500

Karolína Pilsová při partii 10.kola. Zdroj: FIDE, autor Madelene Belinki

Ve věžové koncovce však přišla chybka (56.gxf5?), po které měla partie skončit dělbou bodu.
Ale neštěstí nechodí po horách …  :usmev: . Anebo také jinak: Štěstí přeje silnějšímu.
V 71.tahu, kdy měla Švédka na hodinách už jen necelou minutu do konce, přišla strašná hrubka, po které se karta obrátila.
Po 71.Vc3?? Karolína Pilsová vyhrává a to znamená, že naše dívky porážejí Švédsko 3-1!!!

 

 

Web turnaje
Online muži
Online ženy
Výsledky
Fotogalerie


 

Neoficiálně a bez jakékoliv záruky (převzato z tabulky na chess24.com, kde téměř jistě nejsou spočítány tiebreaky a ještě nebyly dohrány všechny partie).

V open sekci by mělo být následující pořadí:

1. Uzbekistán, 2. Arménie, 3. Indie 2, 4. Indie, 5. Moldávie.

Česká republika by měla být na 27.místě.

 

V ženském turnaji by mělo být pořadí:

1.Ukrajina, 2. Gruzie, 3. USA, 4. Indie, 5. Kazachstán.

České ženy a dívky by měly být na 18.místě.

Berte však tyto informace s rezervou  :mrknuti: .

 

Doplňující informace (malé změny  :usmev: ).
Muži by měli být údajně na 25.místě, ženy na 16.místě!
Na pátém místě v openu by prý měl být tým USA (další nezaručená informace, takže si raději počkejme na konečnou tabulku).

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x