Podařený start evropského šampionátu žen

V deštivé Praze bylo zahájeno Mistrovství Evropy žen v šachu 2022. K šachovnicím v pražském hotelu Don Giovanni usedlo 123 hráček z celkem 28 zemí, které budou v následujících 11 dnech bojovat nejen o cenový fond ve výši 60 tisíc €, ale také o postup na Světový pohár žen 2023. Domácí Českou republiku zde reprezentuje 14 hráček, které zároveň představují nejpočetnější skupinu na mistrovství. Značně konkurujícími delegacemi jsou však také Ukrajina nebo Polsko, jež přicestovali v počtu 13, respektive 12 účastnic.

V hracím sále však můžete potkat i po jedné hráčce ze zemí jako Turecko, Dánsko, Litva a Estonsko. Největšími favoritkami na zisk jedné z medailí jsou však členky stříbrného týmu z nedávno skončené olympiády v Chennai – Gruzínky Nana Dzagnidze, Lela Javakhishvili a Nino Batsiashvili. Čelo startovního pole je však nesmírně vyrovnané, vždyť 13 hráček má rating vyšší než 2400.

Úvodní tah provedl prezident ECU Zurab Azmaiparashvili

Hrací sál je přístupný pro diváky sice pouze během první deseti minut po zahájení kola, avšak všechny partie spolu s komentářem GM Martina Petra a jeho hostů můžete živě i ze záznamu sledovat na youtube kanálu Šachového svazu ČR. Prvními hosty jsou již v neděli 21.8. renomovaní šachisté GM Sergei Movsesian a IM Lukáš Vlasák, v jednom ze závěrečných přenosů se pak můžete těšit na českou jedničku GM Davida Navaru. V průběhu přenosu můžete moderátorům klást otázky, na které jistě rádi odpoví. Průběh turnaje je prezentován mimo jiné inovativními záběry z kamer umístěných v hracím sále, ale také přímo u prvních pěti šachovnic. Je tak možné sledovat i výrazy ve tvářích favoritek.

Komentátorské studio

Nejvýše nasazené hráčky první kolo zvládly veskrze bezchybně, sem tam se nicméně nějaká překvapivá remíza objevila. Některé hráčky dokonce dokázaly své papírově silnější soupeřky zaskočit a připsaly si na úvod velmi cenný bod, jako například Anna Lhotská, která si poradila s ukrajinskou velmistryní, či předposlední nasazená Portugalka Sara Joana De Moura Pe Soares. Turnaj je však teprve v plenkách a rozhodující boje teprve přijdou…

Nejvýše nasazená Češka WGM Julia Movsesian

A čeho se dočkáme v dalších kolech? Bude nejdelší partie trvat víc než 6 hodin? Dostane se některá z hráček do trháku? Objeví se i maskot? Sledujte aktuální dění na www.ewcc2022.net!

Za AVE chess tým
Jakub Vaculík, Markéta Juchelková

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x