If I speak I am in big trouble.

Anglickou větu z nadpisu už jste viděli v článku „Bez Carlsena“ , v němž se konstatovalo, že Carlsen odstoupil z turnaje v Saint Louis po prohře s Hansem Niemannem. Objevily se spekulace, že Carlsenův soupeř možná mohl podvádět, ale také se ozývá, že současný mistr světa prý neunesl porážku.

 

Těžko říct, zda Niemann švindloval, či nikoliv. I kdyby tomu tak bylo, u hráče na jeho úrovni se to bude dokazovat dost těžko.
Mnozí Carlsenovi odpůrci mají za to. že Carlsen „jen“ neunesl porážku s nadějným velmistrem a kritizují jej, že sice něco naznačil, ale vlastně nic neřekl a teď vypadá jeho soupeř jako podvodník.

Ale ono to není tak jednoduché.

Právě v těchto dnech se hraje v Polsku „Enea Ekstraliga“ družstev. Mimochodem, za účasti několika českých hráčů, včetně Davida Navary (Katovice), který má po včerejší porážce v pátém kole s Rumunem Deacem tři body z pěti partií.
Na soupiskách najdete i další české hráče: Thai Dai Van Nguyen (2 z 5) hraje za tým Legnice a spolu s ním jsou na soupisce Tadeáš Kriebel (0.5 z 2) a Pavel Šimáček, který zatím do bojů nezasáhl.
Za Pęgów hrál zatím jen Štěpán Žilka (3 z 5), další dva čeští hráči, Peter Michalík a Vojtěch Plát, ještě nenastoupili.
Za Krakov hraje ještě Vojtěch Zwardoń (2 z 5).

V týmech polské extraligy je na soupiskách řada vynikajících hráčů, ale ne všichni nastoupí.
Takový Hans Niemann asi „svému“ týmu STILON Gorzow nepomůže v boji o záchranu, protože polská soutěž, která se hraje „na jeden zátah“ od 3.9. do 11.9., koliduje s turnajem v Saint Louis, kde Niemann hraje.

Hans Niemann se po Carlsenově „záhadném“ tweetu dostal do nepříznivého světla a všichni se ptají, proč  Carlsen jen naznačuje, ale nic neřekne?
Důvody jeho mlčení mohou být různé, ale jeden příklad z Polska přímo ukazuje, proč je dobré mlčet.

Patrycja Waszczuk.
Znáte to jméno?
Mladá nadějná polská hráčka (ročník 2003-zajímavé, že stejný ročník narození je i Niemann a také ona byla na chess.com údajně zabanována kvůli podvádění  :usmev: ), byla v roce 2020 na šachovém festivalu v Ustroni dle svědků viděna s mobilem na toaletě , pak odmítla kontrolu kabelky a pokoušela se schovat mobil. Více jsme o případu psali v říjnu 2020.

Zdánlivě jasný „případ“ , alespoň tak to viděla disciplinárka Polského šachového svazu a mladou hráčku potrestala zákazem hraní na dva roky.
Jenže při projednávání případu se polský svaz (resp.jeho funkcionáři) dopustil několika procesních chyb. Především nedali hráčce a jejímu právnímu zástupci možnost obhajoby, což jsem v roce 2020 kritizoval o pár dnů později.

A teď to podstatné  :usmev: .

Hráčka a její právní zástupce se odvolali.
Polský šachový svaz v lednu 2021 odvolání zamítl a potvrdil dvouletý trest. Jenže Sportovní arbitrážní soud Polského olympijského výboru dal hráčce za pravdu a nařídil přezkoumání celého případu.
Disciplinární komise Polského šachového svazu případ znovu přezkoumala a z podvádění se stal pokus o podvádění. Dvouletý trest sice hráčce zůstal, ale změnil se na podmíněný, což znamenalo, že hráčka mohla znovu usednout (a usedala) k šachovnici.
S tímto výrokem se však hráčka a její právník nespokojili a znovu se odvolali k arbitrážnímu soudu, který 31.8.2022 zrušil rozhodnutí disciplinární komise Polského šachového svazu a hráčka je tak považována za nevinnou.
Celý případ však ještě není ani zdaleka uzavřen, protože právní zástupce Patrycji Waszczuk se vyjádřil, že budou po svazu požadovat odškodnění ve výši 1 000 000 zlotých (tj.cca 5 210 000,- Kč)  :usmev: .

Pozor, jsme v Evropě!
Všichni víme, že v USA se lidé soudí o kde co a vysoká odškodnění nebývají výjimkou, ale spíše pravidlem.

Zkusme si představit, kolik by Carlsena mohla stát v soudním procesu ohledně falešného obvinění (nebo nějaké „procesní chyby“) jeho prohra  :usmev: .

Takže raději: If I speak I am in big trouble. (Pokud budu mluvit, budu mít velké potíže.)

Umíte-li trochu anglicky (pokud ne, použijte třeba překladač deepl-překladač), podívejte se na interview s Hansem Niemannem nebo si přečtěte, o čem tam byla řeč.
Netradiční, ale zajímavé a obrázek si jistě udělá každý sám.

Těžko soudit, ale ten hráč je tak trochu „podivín“  :usmev:   .

 

 

 

 

 

 

3.7 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x