Kolik třešní, tolik višní

Není to tak dávno, co zde byla zveřejněna anketa s jednou jedinou otázkou:
Kolik medailí celkem získal za svou kariéru David Navara v polské extralize?
Polská extraliga je dohrána a dohrálo se i v Saint Louis.

Turnaj Sinquefield Cup 2022 byl posledním turnajem ze série Grand Chess Tour. Všichni vědí, že z turnaje odstoupil Magnus Carlsen, všichni také vědí, že během turnaje začala část šachové veřejnosti podezírat Hanse Niemanna z počítačové (nebo jiné) pomoci. Nebylo to na základě jedné jediné partie, jak se mnozí mylně domnívají, ale na základě jeho neobvykle rychlého ratingového růstu, při němž většinou v turnajích s online přenosem body připisoval, v těch bez onlinu body ztrácel  :usmev: .

Zda je vinen, či nevinen, to ať si každý přebere po svém.

V každém případě, v turnaji nasbírali nejvíce bodů dva hráči: Jan Nepomňašči a Alireza Firúzdža. V posledním kole měl velké šance na samostatné vítězství Nepo, který stál značně lépe (na výhru?) s Niemannem, ale nakonec skončila partie remízou.

Podle propozic v případě stejného počtu bodů rozhodoval o vítězi tiebreak, dvě rapid partie a pokud by se nerozhodlo, tak  jako obvykle: blicky a armageddon.

V první partii rozstřelu měl Nepo bílé a partie skončila nerozhodně, ve druhé hrál Nepo černými hodně špatně a Firúzdža se tak stal nejen vítězem turnaje Sinquefiled Cup 2022, ale i celkovým vítězem Grand Chess Tour.

Konečné pořadí a finanční ohodnocení turnaje Sinquefield Cup 2022:

 

 

Konečné pořadí Grand Chess Tour:

 

 

Web turnaje s konečnou tabulkou ZDE.


 

V polské Bydgoszczi se dohrál už 78.ročník extraligy, tentokrát pod názvem Enea Ekstraliga.

Už před soutěží se očekával souboj tradičních rivalů, Wroclawi a Katowic. Potřetí v řadě za sebou se stal vítězem extraligy tým VOTUM SA Polonia Wrocław, za který nehraje ani jeden český hráč (nepočítáme-li Pražáka Pentalu Hariksrihnu  :usmev: ).

Katowice skončily až na třetím místě. když je předhonilo družstvo z Krakowa.  Vítězný celek předvedl klasickou týmovou taktiku: přední desky hráči většinou nejen drželi, ale občas i přidávali plusy a k tomu bodovali hráči zespodu soupisky. Přesně tohle se moc nepovedlo Katowicím. Ačkoli také jakžtakž drželi přední desky, body se jim v zápasech moc nescházely. Na ženské šachovnici sice Monika Soćko źahrála velmi dobře, ale moc bodů nepřidávali ukrajinští GM na druhé až čtvrté šachovnici, většinou jen remízy.

Překvapením (pro mě) je výkon druhého celku v tabulce. Dwie Wieże POSTDATA Kraków, se v minulé sezóně „plácaly“ kolem sestupových míst, ale letos  posílily na předních deskách (Deac a Pecháč) a ženskou šachovnici skvěle odehrála Nino Batsiaschvili, která stejně jako mistryně Evropy Monika Soćko uhrála sedm bodů z devíti partií a výrazně tak přispěla k zisku stříbrné medaile pro Krakow.

 

 

 

Konečná tabulka polské Enea Ekstraligy:

 

 

Takže kolik získal David Navara medailí?  :usmev:

Do vydání ankety jich bylo přesně TŘINÁCT. Osmkrát bral David zlato, pětkrát stříbro. Letos k tomu přidal ještě i bronz (takže už vím, proč Katowice skončily až třetí  :smich: , tenhle kov Davidovi chyběl do sbírky!).

Správně tipoval jen jeden člověk a navíc tipoval anonymně. Nic se však neděje, pokud bude mít zájem o karikaturu a sám se přihlásí, o nic nepřijde (pozor, nepodvádějte  :usmev: , nemá to cenu).

Kompletní přehled letošních výsledků najdete na vynikajícím encyklopedickém webu szachypolskie.pl . Tamtéž si můžete ověřit, že informace o Davidových medailích je pravdivá  :usmev: .

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Těch medailí asi bude o jednu méně, protože v roce 2007 družstvo vyhrálo beze mne. Tou dobou jsem totiž hrál uzavřený turnaj v Karlových Varech, jehož se účastnili mimo jiné velmistři Ponomariov, Širov, Movsesian a Akopian.

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x