We Are The Champions

Ve dnech 10.-11.9. se hrálo se Mistrovství ČR družstev v rapid šachu a bleskovém šachu, ve stejném termínu se hrálo i MČR žáků v rapidu a ke svému závěru se blíží mistrovství světa mládeže v Rumunsku a do finiše spěje i akademické MS v belgických Antverpách.

 

V Turnově se minulý víkend uskutečnilo MČR čtyřčlenných družstev v rapidu a blesku.
Tedy, možná by bylo přesnější nazvat toto mistrovství mistrovstvím Čech a Brna, protože na startu hrály jen české a tři brněnské týmy  :usmev: .
Skoro to vypadá, že na Moravě a ve Slezsku se šachy vůbec nehrají. Jenže ony se hrají i na Moravě a ve Slezsku, a tak se nabízí otázka, proč neměl žádný moravskoslezský klub na tomto mistrovství své zastoupení?
Je to místem konání? Nevhodným termínem? Souběhem s MČR žáků? Špatnou propagací?
Kdo ví, možná od všeho trochu…

Vítězem „českobrněnského“ mistrovství České republiky v rapid šachu i v bleskovém šachu pro rok 2022 se stal tým Lysé nad Labem, který hrál v sestavě: Plát, Jansa (jen rapid), Červený, Baláček a Priehoda.

Výsledky patnáctikolového bleskového turnaje.
Výsledky devítikolového rapid turnaje.


 

Mistrovství ČR žáků v rapid šachu se konalo ve dnech 10.-11.9. v Harrachově. Hrálo se tempem 2x 20 minut na partii s přídavkem 5 sekund od prvního tahu v kategoriích D10, D12, D14 a H10, H12 a H14.

Mistry ČR v rapid šachu pro rok 2022 se stali

D10 – Nikola Kůsová, ŠK Spartak Chodov
D12 – Kateřina Kammová, ŠK Joly Lysá nad Labem
D14 – Jana Sikorová, TJ Tž Třinec

H10 – Jan Bára, DP Praha
H12 – Bayarjavkhlan Delgerdalai, ŠK Staré Město
H14 – Karel Brožka, 2222 ŠK Polabiny

Výsledky na chess-results.


 

Na mistrovství světa mládeže od 14 do 18 let v rumunské Mamaji, které skončilo právě dnes,  nás reprezentovalo pět chlapců a čtyři dívky.

V sekci open 14 (chlapci 14)  uhrál Daniel Pražák 6 bodů z 11 partií a skončil na 67 místě. Ve stejné kategorii uhrál Vladimír Veverka 4.5 bodů a obsadil 104.místo.

V kategorii H16 jsme měli jediného zástupce. Jáchym Šmolík uhrál 6.5 bodů, což znamenalo 25.místo.

Jakub Kůsa byl v H18 nasazený jako číslo 21. Na stejném místě se ziskem 7 bodů také skončil. O něco méně se vedlo Marku Mičovi, který skončil s 5 body na 76.místě.

V kategorii dívek jsme měli po jedné české účastnici ve všech třech věkových kategoriích. Nejlépe si vedla Lucie Rybáčková v D14, která skončila se sedmi body na osmnáctém místě. Anna Voříšková v D16 měla 5 bodů, což znamenalo 52.místo a v D18 uhrála Pavlína Dudová 4.5 bodů (64.místo).

Výsledky českých hráčů a hráček na chess-results.
Zpravodajství na chess.cz.


 

Co mají společného Emanuel Lasker a Tadeáš Kriebel?
Odpověď je jednoduchá: oba byli mistry světa  :smich: . Ale pozor, ačkoli to nemám ověřeno, možná je spojuje ještě jedna věc: délka trvání držení titulu.
Ne, že by byl Tadeáš Kriebel mistrem světa 27 let  :smich: jako Lasker, ale díky koronavirové krizi držel titul akademického mistra světa dost dlouho (zjišťuji, jak dlouho  :usmev: ).

 

Emanuel Kriebel nebo Tadeáš Lasker???

 

Na letošním akademickém MS v Antverpách má česká republika tři zástupce. V open sekci nás reprezentují Martin Blahynka (UK), Martin Hollan (VŠE) a Karin Němcová (Pražská VŠ psychosociálních studií).

Součástí tohoto mistrovství je i MS v bleskovém šachu akademiků. Z našich se zúčastnil jen Martin Hollan, který se ziskem 5.5 bodů obsadil deváté místo.

Po osmém kole devítikolového turnaje mají naši hráči v sekci open už jen teoretickou šanci bojovat o medaili. Martin Blahynka má 5.5 bodů, což znamená prozatímní osmé místo, Martin Hollan má o půl bodu méně a je zatím devátý.

Mezi dívkami se moc nedaří Karin Němcové, která „nasbírala“ v osmi kolech jen 3.5 bodů a je na 23.místě.

Výsledky na chess-results.

 

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Podbrdský

Ve čtvrtek David Navara uspěl proti Micky Adamsovi ve strhujícím zápase 1. kola vyřazovací fáze chess.com Global Chess Championship a postoupil mezi 32 nejlepších. Po nepovedené 3. partii musel černými vyhrát ve 4. partii, což se mu podařilo v napínavém závěru a vynutil si armageddon, kde vylicitoval černé s 11 minutami proti 15 a partii si spolehlivě pohlídal. Ve druhém kole ho čeká (pravděpodobně) Hikaru Nakamura (pokud postoupí z prvního kola)! Už teď má David zajištěnu minimální cenu 10000USD :).

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x