Finále Meltwater Champions Chess Tour

Začal poslední online turnaj ze série Meltwater Champions Chess Tour.
V Brně si v uzavřeném IM turnaji vedou naši mladí hráči stále velmi dobře a na závěr názorná ukázka, proč je důležitý trénink 🙂 , jedna úloha k řešení.

Meltwater Champions Chess Tour

Finálový online turnaj série Meltwater Champions Chess Tour byl zahájen.

Magnus Carlsen, Anish Giri, Praggnanandhaa a Wesley So hrají společně v San Franciscu, k nim se připojují ze svých domovů (zřejmě  :usmev: ) Arjun Erigaisi, Jan-Krzysztof Duda, Šakrijar Mameďarov a Quang Liem Le.
Tito hráči budou bojovat o 210 000 dolarů v sedmikolovém turnaji hraném zápasovým systémem každý s každým.
Vítěz zápasu na čtyři rapid partie si na své konto připíše 7 500 dolarů.

Pokud je stav zápasu nerozhodný, hrají se dvě bleskové partie, po nichž v případě potřeby následuje armageddon.
Vítěz tiebreaku získává 5 000 dolarů a poražený 2 500 dolarů.
Tempo hry je v těchto turnajích už „klasické“. Patnáct minut na partii s přídavkem 10 sekund od prvního tahu.Časová kontrola pro každou partii rapid šachu je 15 minut s 10 sekundovým přídavkem od 1. tahu.

V prvním kole se utkaly dvojice: Carlsen-So, Duda-Erigaisi, Praggnanandhaa-Mameďarov a Le-Giri.

Magnus Carlsen porazil Wesleyho Soa 2.5-1.5. Nebylo to však nijak přesvědčivé vítězství.

První i druhá partie skončily remízami, ale v té druhé stál Magnus jasně na prohru.

Po výhře Carlsena ve třetí partii mohl So srovnat ve čtvrté. Koncovka dámy proti veži a střelci nebyla jednoduchá a Carlsen se k tomu ještě velmi dobře bránil, ale šance byla velká. So ji však nevyužil a Carlsen si na své konto připsal 7 500 dolarů za vyhraný zápas.

Dudovi stačily k vítězství 2.5-0.5 v zápase s Erigaisim tři partie, ale zápas se mohl vyvíjet jinak, kdyby Arjun Erigaisi využil svou šanci v první partii.

Zápas Praggnananhaa-Mameďarov byl řežba. Jen jedna partie skončila remízou. Za zmínku stojí třetí partie a Praggnanadhova volba zahájení  :usmev: : 1. e3.

Giri vyhrál s Leem, ale na své konto si připíše „jen“ 5 000 dolarů, jeho soupeř 2 500, protože po čtyřech remízách se o vítězi zápasu rozhodovalo až v tiebreaku. V první bleskové partii Giri zvítězil a ve druhé udržel černými remízu.

Screenshoty výsledků zápasů jsou přebrány z webu chess24.com.
I dnešní druhé kolo začíná ve 21:00.

Odkazy:

Online na chess24.com

Brno je zlatá loď…

Tak se zpívá v písničce Ivana Mládka. Je docela dobře možné, že by si ji za pár dnů mohl notovat Vašek Finěk  :usmev: .

V uzavřeném mistrovském turnaji na festivalu Brno Open 2022 si zatím Vašek vede velmi dobře.
Po třech kolech je v samostatném vedení turnaje se stoprocentním bodovým ziskem. Ani další dva mladí čeští hráči na tom nejsou špatně.

Jakub Kůsa i Jáchym Němec mají na svém kontě dvě remízy a jedno vítězství.

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results.

Trénujte, vyplatí se to

Potvrdilo se mi, jak je trénink důležitý  :usmev: .

Na odpolední směně mi zvoní telefon a kolega, který trénuje s Lukášem Klímou, mi předává Lukáše. Ten mi v rychlosti diktuje pozici, ať si ji zkusím vyřešit. Nezapomíná dodat, že má bílý vyhrát a že řešení je hezké.

Film Jáchyme hoď ho do stroje! nám jasně ukázal výhody manuální práce. I když rozklepáváte nejtek, můžete používat hlavu k řešení různých jiných problémů.
Jen nesmíte mít podle kondiciogramu svůj kritický den  :smich: .

Bez mučení se přiznám, že kdyby mi nebylo sděleno, že má bílý vyhrát, zřejmě bych to nevyřešil. A kdybych tady nedávno neuváděl jinou úlohu, tak bych to také nevyřešil  :smich: .

Ona „stará“ úloha byla zajímavá tím, že bílý v koncovce se značně redukovaným materiálem vlastně polapil černou dámu.

Připomenu ji ještě jednou.

„Hlavní roli“ hrálo postavení černých figur, krále a dámy.
Onu úlohu jsem tehdy nevyřešil (tah 1. Vf4+ nepočítám za „lidsky“ průkazný), ale zapamatoval jsem si motiv.

Lukáš Klíma mi nadiktoval následující postavení.
Bílý: Kd4, Vc1, Sd6 a pěšci na a6 a e3.
Černý: Ka4, Da8 a pěšci a7 a e4.

Pokud někdo potřebuje i šachovnici, tak vše vypadá následovně.

Když víte, že máte hledat výhru, je to velká nápověda. V praktické partii by mě to možná nenapadlo  :usmev: .
Kromě této nápovědy jsem si pamatoval i předchozí úlohu (viz výše). Stačilo si na ni vzpomenout.
Když si to dáte dohromady, máte jednoduchou rovnici: 1+1=2  :usmev: .
S tak velkou nápovědou už není těžké najít řešení (=první tah). Netrvalo mi to ani nijak dlouho  :smich: , zhruba 15 – 20 minut.
Jenže když máte podle kondiciogramu kritický den, není to tak prosté.

Bohužel jsem záhy zjistil, že „na slepo“ jsem úlohu nedořešil.
Ano, sice jsem díky znalosti motivu našel první tah, ale pak jsem, jak je mým zvykem  :usmev: , selhal v propočtu.
Pozici jsem dořešil, až když jsem si ji postavil na šachovnici (na mobilu). Teprve pak jsem začal zjišťovat, jak špatně jsem propočítával varianty.
Ale první tah jsem „trefil“  :smich: .