Neočekávaná oběť dámy v C48

V počátku roku 1920 se hrál ve Stockholmu zajímavý zápas dvou šachistů, kteří měli výkonnost na to, aby hráli v zápase o mistrovství světa. Byli to Rubinstein a Bogoljubov. Zatímco první se k zápasu o titul nikdy nedostal, druhý později sehrál dokonce dva s Aljechinem (v roce 1929 a 1933).Stockholmské střetnutí skončilo vítězstvím Rubinsteina +5 -4 =3. Mač byl velmi bojovný, průměrný počet tahů na partii byl 40,5. Z teoretického hlediska byla zajímavá zejména 3. partie a to ve hře čtyř jezdců, kde použil Rubinstein, inspirovaný Marshallem výpad jezdce na d4 (nyní je již uznávaný název Rubinsteinův systém).

Partie byly pak publikované v různých časopisech. Vedlejší výstřižek pozice po 10. tahu je ze švédského časopisu Tidskrift for Schack 1920, číslo 4-5. Poznámky napsal sám Bogoljubov.

 

 

 

 

Bogoljubov – Rubinstein [C48]
Stockholm, 1920

V roce 1926 vydal Bogo trojdílnou publikaci Klassische Schachpartien aus modernen Zeiten, Vol. 1 – 3, 1919 – 1921 (vydáno 1926 v Německu). V prvním díle (1919 – 1920) pak uveřejnil s novými analýzami 4 partie zápasu a i tu naši s novou analýzou postavení na diagramu, která vyšla jako doplněk po partii:

Analýza Bogoljubova [C48]

Opravdu velmi hezká analýza. Podle různých zdrojů je dílem německých mistrů Wagnera a Teichmanna a byla publikovaná v roce 1923, tedy až tři roky po sehrání partie! Hledal jsem časopis, kde by mohla být, ale v žádném pro mě dostupném (jak v knihovně, tak i na netu) jsem ji nenašel. Snad časem …

Tuto velmi hezkou oběť si pak zařazovali do svých učebnic různí autoři, a pokoušeli se analýzu vylepšit. Velmi hezky ji zpracoval a opoznámkoval Razuvajev, analýza je ve vzpomínkové knize známého trenéra a metodika Postovskij, B. Akademik šachmat Jurij Razuvaev, Moskva 2015.

Bogoljubov – Rubinstein [C48]
Stockholm, 1920

V následující korespondenční partii dvou málo známých hráčů je obsažena dostupná teorie oběti dámy z partií v databázích.

Rubinsteinova varianta [C48]

A ještě zajímavá partie mimo téma článku, uvedená v teoretickém pojednání v jejím úvodu. Ukazuje, že i silní velmistři nejsou imunní proti chybným tahů v raném zahájení po kterých už vlastně nemají šanci na záchranu.

Short – L’Ami [C48]
Wijk aan Zee, 2009

Partie ke stažení.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x