Hynku, Viléme, Jarmilo!

Tak volal Karel Hynek Mácha na své hrdiny v závěru básně Máj.
Zbyňku, Vlasto, Eliško!
Tak mohou volat šachisté na kandidáty nového vedení ŠSČR.
Skončil turnaj  Brno Open 2022, ve kterém byli dost (netvrdím, že na 100 %) úspěšní naši mladí hráči. A ejhle!
Je to málo, je to málo, … je to málo… Tedy alespoň některým.
Levé stehno mám pořezané od nože, který se mi otevírá v kapse, když čtu článek z pera (klávesnice) velmistra na jiném serveru.
Jde o dobro českého šachu nebo platí heslo: čím hůř, tím líp? 

Nebudu se s tím mazat.
Je mi celkem jedno, kdo stojí v čele svazu. Pokud to není osoba, která by vše rozkradla, pak to může být Petr, Pavel, Franta… Eliška…kdokoliv.

Osobně žádnou „kradačskou“ osobu v současném vedení nevidím. A nevidím ji ani v konkurenčním týmu (prozatím není celý), takže mě nějaká volební konference nechává v klidu.

Co mi však vadí, a po přečtení článku o turnaji v Brně na jistém serveru mi to vadí ještě víc, je to, jak si mnozí berou „do pusy“ mládež.

Na turnaji v Brně zahrála trojice našich mladých hráčů velmi dobře. Přesto jsou mladí hráči kritizováni, že hráli slabý turnaj (je to jejich vina?), že nehráli ME mládeže (kde zas údajně hráli jen „saláti“) a že nemají patřičnou výkonnost (?) .
Z bahna klubových a okresních přeborů se v diskuzi vyrojila spousta „špičkových“ trenérů a znalců, kteří nikdy netrénovali ani psa, či kočku, natožpak mladého hráče, ale naprosto přesně vědí, co je třeba udělat, abychom v šachu dosáhli světové úrovně :smich: .

Pokud se takové debaty vedou na úrovni mizerných diskuzí, nevěnuji tomu příliš mnoho pozornosti. Ale pokud se podobným stylem vyjadřuje GM, který je navíc trenérem mládeže (?), začíná mi naskakovat „husí kůže“.
Chápu, že současné vedení ŠSČR vadí několika lidem a jejích příznivcům.
Chápu, že se lidé nemusejí mít rádi a občas dochází ke „kolizím“.

Ale nechápu, proč je do podobných „sporů“ zatahována mládež?
Má-li někdo dojem, že je práce s mládeží v ČR na špatné úrovni, dá se to řešit jiným způsobem než (ne)kritickými články na adresu hráčů.
Je úplně jedno, zda je pod nimi podepsán velmistr nebo nějaký „čučkař“.  Je to „unfair“ vůči těm mladým hráčům a ještě více „unfair“, když to napíše trenér.

Přitom naši mladí nehráli v Brně vůbec špatně.
O vítězi uzavřeného IM turnaje Brno Open 2022 rozhodla jediná partie.
V předposledním kole se bílými hrající polský FM Jacek (křestní jméno) Szwed utkal s favorizovaným Václavem Fiňkem. V sicilské si Vašek „vybudoval“ skladiště figur na osmé řadě. V 28. tahu skočil černý jezdec na „marné“ pole c8 a zůstal tam „viset“ až do konce partie :smutek: .
Jacek Szwed si nenechal ujít příležitost. Vyhrál partii i celý turnaj.

 

 

Netvrdím, že tento turnaj byl „světovou“ akcí a umístění a hra našich hráčů jsou super úspěchy, ale bez ohledu na to, zda někdo uhrál, či neuhrál normu IM, naši hráči nezklamali a kritiku si nezaslouží.

 

 

Možná je však úplně jedno, jak a kde mladí hrají. Vždy je všechno špatně, hlavně když se to dá využít k dosažení svých cílů :usmev: .

Mladí hrají ME a neuspějí?
Špatně! Nehráli ti nejlepší.
Hráli na ME i ti nejlepší a neuspěli?
Špatně! Neměli hrát „podřadný turnaj“ se „saláty“ s nízkými ratingy.
Hrají místo ME turnaj o normu?
Špatně! Měli hrát ME, byť bylo slabé.
Mladí nehrají ani na ME ani na turnaji o normu? Cože?! Trénují?!
Špatně! Měli hrát turnaje.
…atd.
Snad jedině kdyby mladí hráči hráli nějaký turnaj s Carlsenem a světovou špičkou, bylo to to možná přijatelné. Ale stejně by i pak záleželo na jejich výsledku :smich: .

Hynku, Viléme, Jarmilo!
Mnoho lidí si kandidáty případného nového vedení spojuje (možná neprávem) s jistou skupinou lidí.
Opravdu by se v budoucnu měli takovým způsobem „stmelovat“ šachisté?
Hmmm, super.


 

Při psaní článku mě napadlo, že se určitě objeví komentáře s vyjádřením nutností změn na svazu :usmev:

Zamyslel jsem se nad častým argumentem, proč je třeba změnit vedení svazu :usmev: . Prý jde o reprezentaci, protože to je „výkladní skříň“ českého šachu a bez ní náš šach uhyne.

Dobře, něco na tom může být.
Vyměníme vedení. :usmev:

A teď hypotetická možnost… Vím,  že se to nestane, ale co kdyby? :usmev:

Co by bylo, kdyby ti, kteří pod stávajícím vedením chtějí hrát, nechtěli hrát pod jiným vedením? :smich:
Co pak?
Vyměníme vedení a bude hrát polovina repre, za tři roky zase vyměníme vedení a bude hrát druhá půlka?

Z mého úhlu pohledu jde o nelogický argument pro změnu.

Ještě si dovolím podotknout, že výkladní skříň nic nevypovídá o kvalitě zboží na skladu :usmev: .

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2 5 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
29 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lubomir1959

Pro ty další diskutující: Jednou provždy si uložte do paměti, že pokud sem něco napíšu, tak za svým názorem stojím a mám ho podložený! Nikdy bych si nedovolil nikoho kritizovat, aniž bych k tomu neměl podklady. Pro mě má reprezentace naší země absolutní prioritu, fandil jsem jí vždycky a budu jí fandit i nadále, ať už svaz povede Franta nebo Anežka nebo za repre bude hrát kdokoliv. Ale nemohu nechat bez povšimnutí nikoho, kdo se dopustil chyb a zejména opakovaných. Kritiku nemyslím zle, ale pouze chci ukázat, jaké chyby se staly a přeju si, aby se neopakovaly! Ale nenechám se obviňovat ze lži! Toť vše, nic víc, nic míň.
 

Vojta Plát

Cvek+Koutny a jejich „kritika“? Bez komentare. Nove vedeni ve svazu? Bez komentare. Mladi a jejich progres a ucast na turnajich? Bez komentare. Nejlepsi je se nestarat, neresit ostatni a myslet jen na sebe. Zivot neni pericko a co nam vsem je po ostatnich 🙂 Mne teda velky kulovy 🙂
 

David Navara

Vytrvalá kritika současného vedení svazu na populárním českém šachovém serveru se nelíbí ani mně.
Na druhé straně je pravda, že vztahy mezi částí reprezentace a vedením jsou tak zablokované, že změna by v tomto ohledu reprezentaci přinejmenším v krátkodobém horizontu pomohla. Někteří silní hráči by se tam vrátili a pravděpodobně by nikdo neodešel. Odhaduji, že příchod Zbyňka, Vlasty nebo Elišky do vedení by nikomu z reprezentace zásadně nevadil, i když samozřejmě nemohu mluvit za ostatní. O krátkodobém horizontu píši, protože zkušenosti mne naučily, že se často nedá dopředu odhadnout, kde vypukne nějaký konflikt a čeho se bude týkat. To neberte jako podporu žádné ze stran, já nemám problémy ani s jedním možným vedením. Jen doufám, že se šachová veřejnost kvůli těm volbám nerozhádá, na to nám stačí politika a blížící se prezidentské volby. (Nepodporuji hádky o politice, ale obávám se, že předvolební kampaň bude drsná.)

Lubomír Řičica

Pane GM Navaro, kdybych byl kapitánem reprezentace hypoteticky já, pak bych nekompromisně trval na tom, že na vrcholné světové akci, jakou olympiáda bezesporu je, MUSÍ hrát to nejlepší, co u nás máme! To bez diskuze! Aby na této akci to nejlepší skutečně hrálo, MUSÍ být svaz ochoten a schopen udělat maximum. A udělal to? Já o tom mám velké pochybnosti! Vy v tomto ohledu máte daleko větší možnost to objektivně posoudit! Ale ať se na mě nikdo nezlobí, na to, že někdo nemá pas, se musí myslet včas, zrovna tak jak na to, že někdo může onemocnět! Příprava na takovou akci musí být po všech stránkách domyšlena do nejmenšího detailu, musí být domyšleno, co udělám, když nastane to a to a ne to diletantsky řešit na poslední chvíli. Takové řešení bývá zpravidla špatné a také bylo. Pan Zimniok v jednom svém příspěvku tvrdil, že všechno nelze předvídat. Já zase tvrdím, že takové zásadní věci, jako pas či nemoc se předvídat dají a mít včas připravené řešení, ten, kdo za přípravu nese odpovědnost, mít musí. Navíc mám nepříjemný dojem, že v některých případech hrály rozhodující roli osobní antipatie mezi VV a některými hráči a zjevná neochota VV některým hráčům vyjít vstříc kvůli předcházejícím sporům a událostem. Tím nemyslím splnit cokoliv, ale projevit aspoň snahu jednat. Bylo tomu skutečně tak? Opět to mnohem líp můžete posoudit Vy než já. Já nemám takovou šachovou výkonnost, abych mohl zodpovědně posoudit, zda měl hrát ten nebo onen, ale věci, které jsem uvedl výše, posoudit mohu, protože dlouhá léta jsem trénoval tým, byť ve fotbale.

Jan Jílek

Na základě čeho máte pochybnosti? Co je maximum? Je to odměna 1, 2, 3, 20, 40 nebo 100 mil. Kč? :smich: Nezlobte se, ale to co často předvádíte, jsou (opět) prázdné fráze.
 
 

Lubomír Řičica

Pane Jílku, proč ta ironie? Prázdné fráze? Myslíte, že to mám zapotřebí? Já bezhlavě neadoruju nikoho, ani svaz ani jeho kritiky, řídím se svojí hlavou. Maximum je to, na čem je možné se shodnout, každá strana při jednání přece musí být schopná něco slevit, někde ustoupit, aby se podařilo dojít k nějakému, oběma stranám vyhovujícímu řešení. Cílem svazu přece musí být na jedné straně co nejlepší reprezentace naší země a na druhé straně musí chápat i oprávněné požadavky reprezentantů, v rámci dosažení rozumné dohody musí jít osobní ješitnost stranou! Vzájemnými invektivami ještě nikdy k rozumné a přjatelné dohodě nedošlo.
Já si velmi rád počkám, co na moji otázku odpoví GM Navara, který nepochybně by měl mít mnohem víc informací než já…ale chyby se staly, jde o to, aby se stejné chyby neopakovaly!

Jan Jílek

Cituji: „Aby na této akci to nejlepší skutečně hrálo, MUSÍ být svaz ochoten a schopen udělat maximum.“

Co to je maximum a jak víte, že se neudělalo? Proto říkám, že jsou to prázdné fráze, protože povětšinou širší veřejnost (v tomto případě včetně mně) nemá dostatek informací pro podobná hodnocení.
 
 

Lubomír Řičica

Tak ještě jednou: Stalo se několik chyb, několik hráčů naší špičky chybělo, to bylo vidět i na výsledku reprezentace na olympiádě. Proto jsem taky požádal GM Navaru o jeho názor!

Jan Jílek

Neodpověděl jste mi na otázku… jaké chyby se staly? Z jakého zdroje čerpáte?

Lubomír Řičica

Jak se může přijít na to, že někomu chybí pas, den před odjezdem? Kdo měl např. zajistit odvoz reprezentantů ze Slovinska? Kdo nechal bez pomoci nemocného reprezentanta v cizí zemi? V případě vážnějšího následku tohoto činu je tu §150 trestního zákoníku.Jak se může nepočítat s tím, že některý hráč může náhle onemocnět, zejména hráč, kterému je nad 50 let? Sám David Navara zde napsal v jednom příspěvku, že se v průběhu turnaje několik dní necítil dobře, jak to bylo zabezpečeno a řešeno? Podle toho, co on sám psal, tak nijak, bylo to jen na něm.Jako to, že dopředu nebyl zajištěný a řádně připravený náhradník, schopný okamžitě zastoupit nemocného hráče? Nebyl, bylo to řešeno honem honem na poslední chvíli a podle toho to i vypadalo.raději se ani nebudu vyjadřovat k tomu, jakým stylem bylo údajně s některými reprezentanty jednáno.Zdroj neprozradím, protože příště bych se nic nedozvěděl, mám info ze zdroje velmi blízkého reprezentaci. Pane Jílku, už konečně pochopte, že mým cílem není kritizovat kohokoliv za cokoliv, ode mě neberte kritiku jako tu zlou kritiku, ale pro mě reprezentace naší země měla, má a vždycky bude mít absolutní prioritu. Nepotřebuju žádné prázdné fráze, ale pokud se chyby staly, a ty se bez diskuze staly, tak co je divného na tom, že chci, aby se udělalo vše, co jen se udělat dá, aby se ty stejné chyby vícekrát neopakovaly? Všichni jsme jen lidé a chybovat může každý, ale ne opakovaně. Pokud to ani teď nepochopíte, pak už nevím, jak líp vysvětlit svůj názor a postoj! Nakonec na mě máte číslo, můžete se klidně ozvat a probrat další dotazy, já si za svými názory stojím a pokud někdo mě věcnými argumenty přesvědčí, že nemám pravdu, klidně uznám chybu. Ješitnost není moje vlastnost.
 

Jan Jílek

Motáte páté přes deváté. Jak víte, že se přišlo na to, že chybí pas den před odjezdem? Máte zálibu šermovat podobnými údaji, ale máte je ověřené? Jaký je zdroj?
 
Pokud svá tvrzení nepodložíte relevantním zdrojem, tak to vždy bude na úrovni „jeden Řičica povídal“.
 
Obecná prohlášení jsou na houby a nedělají ani diskusi, do které by stálo se zapojit – není totiž de facto o čem diskutovat.

lubomir1959

Když čtu, co píšete, napadá mi citace z jednoho filmu: Každýmu jsem to na tý točně říkal…ale je to marný, je to marný, je to marný…

Jan Jílek

Takže mi prostě programově neodpovíte, je to tak? Co je na těch otázkách špatné, že vám nestojí za odpověď?
 
To co nyní předvádíte je hloupé rytí a výkřiky do tmy. Pokud v podobném stylu chcete pokračovat, tak raději někde jinde, díky.

Petr Kraus

Dobrý den pane Jílek, mám stejný názor . Víte jsem zaražen jaká atmosféra je v šachovém prostředí u nás. Šachy by měli spojovat, ale bohužel někteří nad lidi , se snaží svými činy destabilizovat šachisty. A pokud jde o OPEN BRNO 2022, já jsem byl jako fanoušek spokojený. Ale znova jinde zas kritika . A děkují mladým šachistům za dobré výkony a kritikům pěkný den a trošku optimismu. :smich: 

Jan Jílek

Díky. Jsem pro svobodnou diskusi, pokud je alespoň trochu k tématu. Když ale někdo napíše věci, které se nezakládají na pravdě (třeba ta informace s pasem) a které není ochoten doložit, tak to mi vadí hodně.
 
Open Brno si myslím bylo fajn a z mého pohledu prostě není správné hanit protistranu za každou cenu, nespravedlivě. Pěkný den přeji i všem optimistům a máme to komplet :smich:

lubomir1959

https://www.nss.cz/otevreny-dopis-petera-michalika-reprezentacni-komisi-sscr
 
Tak zakládá se pas na pravdě nebo ne?
S onemocněním hráče musíte počítat vždy a mít připraveného náhradníka.
Zrovna tak i to další, nepotřebuji si nic vymýšlet!!! Obvinil jste mě z hloupého rytí a že se moje informace nezakládá na pravdě neboli že lžu, tak doufám, že se omluvíte!
 

Jan Jílek

Díky za ten legrační odkaz. Dal jsem si tu práci a přečetl jsem to znova, ačkoli zejména s formou bytostně nesouhlasím.
 
Nikde se v tom článku nepíše, že se přišlo na to, „že někomu chybí pas, den před odjezdem„. Celá záležitost se řešila týdny dopředu.
 
Lžete až nyní, protože tvrdíte, že jsem já tvrdil, že lžete :smich: , což není pravda. Napsal jsem, že Vámi podávané informace se nezakládají na pravdě, což je zásadní významový rozdíl, protože ty mylné informace můžete šířit třeba kvůli nevědomosti. Pokud nechápete ten významový rozdíl, není to můj problém.
 
Naopak váš problém je, že vydáváte dost často silácká prohlášení, aniž byste měl potřebné informace.
 
Víc na vás už reagovat nebudu, jen vás upozorňuji, že pokud razantně nezměníte styl komunikace, psát sem opravdu nebudete.
 
Možná jste odjinud přesvědčený, že množství vykřičníků zkvalitňuje diskusi. Jinde možná ano, na tomto serveru ne.
 
 

lubomir1959

Vidím, že s Vámi je jakákoliv diskuze zbytečná! Nejenže se neumíte za svoje lži a ironie ani omluvit, a to ani přesto, že jsem Vás usvědčil ze lži, že nemáte ani kousek cti v těle, pravděpodobně vám chybí schopnost chápat psaný text. Nejenže neumíte přijmout jiný názor, než je ten Váš, nejen že nesnášíte lidi, kteří tupě a bezhlavě neadorují každého, koho adorujete Vy, nesnášíte lidi, mající vlastní a ne stádní mozek, navíc si myslíte, že mě potrestáte, když sem nebudu psát? Jste trapný a směšný! Sbohem a můžete si tady psát, co chcete, já bez vás a vašeho serveru v klidu vydržím! Už chápu, proč několik lidí psalo, že pro inteligentní lidi není na Vašem serveru místo!!! Sbohem a mějte se jak chcete, vy trapný a hloupý šašku!

Janous

Pane Lubomíre, zdá se, že váš ošetřující psychiatr bude mít plné ruce práce.

David Navara

Reaguji až teď, protože jsem tady nebyl. Osobně si myslím, že Viktora Lázničku svaz těžko mohl ovlivnit, u některých jiných měl více možností. Takže o něco silnější sestava reálná byla, nejsilnější ne. Pokud jde o konflikty mezi svazem a některými reprezentanty, případy se liší a nelze je všechny shrnout do jednoho pytle. Plně chápu, že se některé kroky svazu některých hráčů dotkly, o tom už také bylo napsáno celkem dost. Těžko mohu mluvit za kolegy ohledně toho, kde se vztahy se svazem prudce zhoršily v důsledku nějakého konfliktu a kde byly špatné už předtím. Chyby se někdy určitě staly, ale nedělali je pokaždé ti samí lidé. Dříve jste tu kritizoval některé kroky svazu či trenéra na olympiádě roku 2022 a pokud jsem to správně pochopil, dále jste (na rozdíl ode mne) vyjadřoval názor, že za potíže ve Slovinsku r. 2021 odpovídá v prvé řadě kapitán. Zatímco v roce 2022 se kritika týkala současného vedení a jím jmenovaného kapitána, v roce 2021 byl na mistrovství Evropy kapitánem jeden z lídrů konkurenční kandidátky. Čímž chci především naznačit, že to je celé složité. Osobně mám pocit, že o některých kauzách se toho už řeklo a napsalo více než dost a že jejich další propírání může spíše uškodit než pomoci. Lidé nejsou kameny a reagují na informace, takže snaha o co nejobjektivnější popis jednak může špatně vysvětlit jejich pohnutky, jednak občas může situaci dále zhoršit. Život jde dál, takže se nechci pořád točit kolem starých kauz. Budu rád, pokud se programy obou kandidujících uskupení zaměří především na budoucnost, protože tím se zvýší šance, že z voleb bude šachové hnutí v naší zemi prosperovat.

Lubomír Řičica

Pane Navaro díky za odpovědi. Souhlasím s tím, aby se za tím, co se stalo, udělala tlustá čára a neomílalo se to pořád dokola. Jen jsem si dovolil upornit na chyby, které se staly a nechci, aby se opakovaly, to je vše. Není to zlá kritika. Má to být podnětem k zamyšlení, zda by nemělo dojít ke změnám ve vedení svazu. Chci, aby naše repre měla úspěchy, aby se prezentovala co nejlepším umístěním na vrcholých akcích a tím 25. místo jistě není. Osobně Vám i Vašim kolegům fandím a mám obrovskou radost z toho, jak se poslední dobou daří Nguyen Vanovi.

Jim Vasilis

Můj dojem je stejný. Obecně se s kritickými připomínkami, že mladým nadějím by po šachové stránce dal víc třeba silný open v cizině, souhlasit dá, jenže tendenční články ve stylu „cokoliv svaz udělá, vždycky je to špatně“, občas doprovázené i nepřesnými citacemi svazových funkcionářů (například donekonečna omílané údajné tvrzení Martina Petra, že prý svazu nezáleží na tom, jak se reprezentace umístí na olympiádě) mají k objektivitě daleko a je pravda, že příkop mezi zastánci a odpůrci současného vedení tím jen prohlubují.

Lubomír Řičica

Pane Zimnioku, kritika mladých hráčů je opravdu „nedobrá“. Ale: pokud budu dávat svoje peníze do jakékoliv akce, budu trvat a tom, aby byly užity účelně. Pokud rodiče těch mladých peníze přijmou, pak musí akceptovat podmínky, na tom se jistě shodneme. A zase jsem u té domyšlenosti do detailů. Nemohu hodnotit, který turnaj ze šachového hlediska je vhodnější pro mladé talenty, ale pokud GM a trenér tvrdí, že ten turnaj neměl žádný smysl, pak já mu těžko mohu oponovat. Pokud tedy svaz za trénování platí, měl by si ohlídat, na jaké akce se tyto peníze používají. Nebo se mýlím?

Lubomír Řičica

V některých bodech máte asi pravdu, no…do toho, jak jsou trénované talenty prakticky nevidím, vycházel jsem z prezentovaných názorů…ale zas je to, podle mého soudu, věc komunikace svazu s rodiči, trenéry…

Vojta Plát

Open Brno nemá společného se svazem nic, ale ten uzavřený IM turnaj má se svazem, resp. mládeží, co má na starost svaz, společného až až. Nepamatuju, že by se tohle dělo za mě. Stejně si ale budou muset mladí uhrát normu na openu nebo v lize, takže jim tyhle uzavřený turnaje budou k ničemu. Já jim všem přeju hodně moc moc štěstí. Šimáček říkal, že budou do roka v Áčku repre, ten přeci ví, co říká 😀 😀

29
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x