Nejlepší bez poháru

Posledním, jedenáctým kolem skončilo v sobotu Mistrovství světa seniorů. Šest českých zástupců může být se svým výkonem celkem spokojeno.
Pravda, někdo více, jiný méně 🙂 . 

V turnaji 50+ nakonec uhrál z Čechů, Moraváků a Slezanů  :usmev: nejvíce bodů Jan Michálek, který v posledním kole zvítězil a uhrál 6.5 bodu, což stačilo jen na 36. místo.

Martin Mojžíš měl dobrý start do turnaje, ale druhá část po volném dni mu nevyšla. Z pěti partií „urval“ jen 1.5 bodu a celkově získal 5 bodů z jedenácti. Skončil přesně podle svého startovního nasazení na 91. místě.

Petr Malinovský „překročil svůj vlastní stín“  :usmev: . Devadesátý šestý nasazený, ale v konečném pořadí 72. místo s 5.5 body. Petr se ve druhé části „zatvrdil“ a i když dostával ratingově silnější hráče, nikomu z nich nepodlehl a pětkrát remizoval.

Vítězem turnaje se stal GM Zurab Sturua z Rumunska, nejlepší ženou byla WGM Elvira Berend z Lucemburska.

 

V turnaji 65+ se v první části dařilo všem třem našim hráčům. Bohužel, po dni volna „odpadl“ Jaroslav Mojžíš, který po třech prohrách zachraňoval ucházející výsledek remízou v předposledním a výhrou v posledním kole. Šest a půl bodu mu stačilo na 40. místo, což je i tak lepší výsledek, než bylo jeho nasazení (53. ).

Josef Juřek hrál vyrovnaně po celý turnaj. „Nehoda“ se mu přihodila jen v osmém kole, kdy prohrál s Izraelcem Birnboimem. V posledním kole mu los přisoudil těžkého soupeře Anatolyho Vaissera, ale Josef jej udržel „na uzdě“, partii remizoval a obsadil v konečném pořadí se 7.5 body čtrnácté místo, za něž dostal „cenu útěchy“  200 €  :usmev: .

Nejžhavějším českým želízkem v turnaji byl GM Vlastimil Jansa. V první části bojoval o první příčky tabulky, ve druhé trochu polevil, ale i tak předvedl vynikající výkon.
V posledním kole bez problémů porazil Marca Ubezia, který v „Berlínu“ udělal několik nepřesných tahů a náš velmistr, když mu soupeř vyspravil pěšcovou strukturu výměnou dam a ponechal mu krásnou dvojici střelců, toho „velmistrně“ využil  :usmev: .

 

 

Tato výhra vynesla Jansovi konečných osm bodů a celkové osmé místo, za něž se „dávalo“ 800 €.
Předpokládám, že náš hráč dal přednost této ceně před cenou pro nejlepšího hráče v kategorii nad 75 let, která činila 600 € a byla nekumulativní (tedy pokud jsem to správně pochopil).

Ve vedlejší kategorii 75+ byl Vlastimil Jansa nejlepším hráčem, ale jak je patrno z propozic turnaje, tato kategorie byla jen „neoficiálním mistrovstvím“. Udělovala se finanční cena, ale pohár se nepředával.

 

 

Vlastimil Jansa je tak nejlepším hráčem planety v kategorii 75+ a je úplně jedno, zda je to oficiální, nebo neoficiální titul mistra světa.
Prostě je nejlepší!

Závěr tohoto turnaje byl hodně napínavý.
Doposud vedoucí Jens Kristiansen nevydržel turnajový nápor až do konce a v posledním kole podlehl Španělu Fernandezi Garciovi. Jeho pronásledovatel John Nunn v posledním kole vyhrál s Ukrajincem (a konkurentem Jansy) Bogdanovem o půl bodu předhonil ostatní hráče, čímž se stal mistrem světa v kategorii 65+.
Na druhém místě skončil Fernandez Garcia, třetí byl Nikolay Legky z Francie a až „bramborová“ medaile zbyla na smolaře Kristiansena.
Nejlepší ženou byla Nona Gaprindašviliová.

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online partie 50+
Online partie 65+

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Etymolog

A dnes navíc Vlastimil Jansa slaví 80. narozeniny. Gratulace!

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x