Změny na poslední chvíli

Slavnostním zahájením dnes začíná v nizozemském Wijk aan Zee jeden z nejstarších šachových turnajů. Tata Steel Chess Tournament dnes oslaví své 85. narozeniny, což znamená, že ani já si nepamatuji jeho první ročníky 🙂 .

 

Asi je zbytečné tento turnaj představovat.
Hraje se hlavní turnaj Masters za účasti 14 hráčů, stejný počet hráč§ je i v turnaji Challengers, ze kterého vítěz postupuje pro příští ročník do turnaje Masters.
Samozřejmostí je doprovodný open turnaj a další akce.

Tempo hry je 100 minut na 40 tahů, tedy jedna hodina a čtyřicet minut (překlad pro ty, co mají problém s převodem minut na hodiny  :usmev: ), druhá časová kontrola je po 20 tazích, na něž mají hráči 50 minut a následuje 15 minut do konce partie, to vše s přídavkem 30 sekund od prvního tahu.
Jak vidno, času na přemýšlení budou mít hráči dostatek.

V případě rovnosti bodů na konci turnaje se hraje tiebreak složený ze dvou bleskových partií 3+2 a pokud ani blicky nerozhodnou, následuje „náhlá smrt“, kdy bílý dostane 2.5 minuty na partii, černý 3 minuty a hraje se buď do zblbnutí, nebo do té doby, až někdo vyhraje  :usmev: .

První kolo začíná v sobotu ve 14:00 a vlastně i ostatní kola, vyjma posledního, začínají v tuto hodinu.

V turnaji Masters uvidíme mnoho hráčů ze světové špičky včetně dosud ještě úřadujícího mistra světa Magnuse Carlsena. Kromě Carlsena hrají tito hráči: Ting Li-žen (Ding Liren), Fabiano Caruana, Anish Giri, Wesley So, Richard Rapport, Levon Aronjan, Dommaraju Gukesh, Arjun Erigaisi, Parham Maghsoodloo, Nodirbek Abdusattorov, Vincent Keymer, Rameshbabu Praggnanadhaa a Jorden Van Foreest.

Sluší se připomenout, že v turnaji Masters měl hrát Jan Krzysztof Duda, ale z osobních důvodů se odhlásil a zastoupil jej Íránec Maghsoodloo.

Na poslední chvíli došlo ke změně i v turnaji Challengers.
Opravdu na poslední chvíli, protože informace o odhlášení emirátského velmistra Salema Saleha se objevila na webu turnaje až ve čtvrtek 12. ledna. Saleha v turnaji nahradí mladý Srb Velimir Ivić, který celkem senzačně před několika lety prošel ve Světovém poháru až do pátého kola.

Sestava turnaje Challengers je následující:
Amin Tabatabaei, Javochir Sindarov, Jerguš Pecháč, Alexander Donchenko, Erwin L’Ami, Max Warmerdam, Adhiban Bashkaran, Mustafa Yilmaz, Luis Paulo Supi, Velimir Ivić, Abhimanyu Mishra, Thomas Beerdsen, Rameshbabu Vaishali a Eline Roebers.

Poslední dvě jména patří dívkám (ženám) a jsem celkem zvědavý, jak se jim v turnaji bude dařit.
Věřím, že hodně našich čtenářů bude fandit „slovenskému bratru“ Jerguši Pecháčovi, a palce mu budu držet i já,  ale kdybych si měl vsadit, tipoval bych za vítěze Tabatabaeie.
Jinak mám i dalšího svého „koně“. Mustafa Yilmaz mi na fotografii silně připomíná ostravského šachanistu Honzu Repáka  :smich: , takže budu sledovat, zda to náhodou nehraje podobně.

Bystrým čtenářům jistě neuniklo, že pár hráčů z první desítky FIDE žebříčku chybí.
Nehrají Rus Jan Nepomňašči, íránský Francouz Alireza Firúzdža, Američan Hikaru Nakamura, indická legenda Viswanathan Anand a ukrajinský Rus Sergej Karjakin.

O Firúzdžovi se nesou řeči, že jeho nároky jsou „mírně“ přemrštěné, Nakamura se zřejmě řídí heslem „Bez práce nejsou doláče“ a bude streamovat svá videa na internetu, Anand se považuje za šachového důchodce, ač by zřejmě zahrál dobrý turnaj. O Karjakinovi je škoda mluvit. Ani nevím, zda už mu vypršel zákaz hraní a upřímně, moc mě člověk, který nadšeně hýká při slově „válka“, a navíc válka proti svým bývalým spoluobčanům, nezajímá. Doufám, že ho ještě hodně dlouho na žádném turnaji neuvidím.

A proč nehraje Nepomňašči?
Těžko říct. Buď už se připravuje na zápas o titul mistra světa s Ting Li-ženem, nebo nebyl pozván prostě proto, že je Rus.

Je věcí organizátorů, koho si pozvou na turnaj a i když neschvaluji kolektivní tresty či vinu, v případě ruských hráčů je to namístě. V mnoha jiných sportech mají Rusové zákaz hraní, v šachu jsou jen mírně „omezeni“ tím, že nemohou užívat ruskou vlajku a hymnu, takže prakticky žádné omezení.
Když už jsme u té kolektivní viny nebo trestu, pak bychom si měli uvědomit, že kolektivně trestáni jsou Ukrajinci.
Musíte-li přerušit analýzu zajímavé pozice kvůli raketovému útoku, není to zrovna ideální šachová příprava, takže nevidím důvod, proč by, ač mnozí nevinní, ruští hráči mohli trénovat a hrát měli, a ukrajinští hráči, rovněž nevinní, by sice teoreticky hrát mohli, ale trénovat šachy se ve válce moc nedá.

V souvislosti s Nepomňaščim jsem zmínil i zápas o titul mistra světa. Na webu chess24.com kritizuje FIDE Tarjei Svensen, a nejen on, za to, že necelé tři měsíce před zápasem o titul se neví ani kde se bude hrát, ani jaký bude cenový fond.
Že by FIDE měla problémy sehnat sponzory tohoto zápasu?
Nedivil bych se.
Největší „magnet“ Magnus Carlsen odmítl obhajovat titul, takže sponzoři se asi moc nehrnou. Ruské peníze by se sice hodily, ale to by zřejmě vedlo k diskreditaci FIDE a její prezident Arkadij Dvorkovič by se dostal do nezáviděníhodné situace.

Zůstanu ještě chvilku na webu chess24.com. 10. ledna tam vyšel článek Colina McGorthyho o odstavení málo známé hráčky, ale velmi dobře známé a dobré rozhodčí Shohreh Bayat, která se za svůj život stihla proslavit hned několikrát  :usmev: .

Zápas o ženský titul mistra světa „pískala“ bez pokrývky hlavy, což se v jejím rodném Íránu moc neodpouští, takže se přestěhovala do Velké Británie.
Při loňském mistrovství světa v Chess 960 zase nastoupila v tričku s nápisem „Women, Life, Freedom“ (ženy, život, svoboda), což se nelíbilo funkcionářům FIDE a především Arkadiji Dvorkovičovi, protože všichni přece dobře známe ono heslo, že „politika do sportu nepatří“.
I kdyby bylo ono „zaklínadlo“ pravdivé, jen málokdo chápe, co je politického na onom nápisu. Ženy? Život? Možná ta svoboda  :smich: .
Mladá rozhodčí uposlechla výtky a převlékla se do oblečení v ukrajinských barvách  :usmev:  :palec-nahoru: .

Více mě však v článku zaujal odkaz na „Заявление Председателя Фонда «Сколково» Аркадия Дворковича“ (Prohlášení Arkadije Dvorkoviče, předsedy Nadace Skolkovo), které vydal prezident FIDE ještě jako předseda nadace, která mimochodem mohutně podporovala při minulém zápasu o titul mistra světa Jana Nepomňaščiho, necelý měsíc (22. 3. 2022) po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
Kromě „obvyklých“ frází o míru bez nacismu se tam píše o „nesmyslných“ sankcích a jsou tam kritizovány zahraniční firmy, které opustily ruský trh (…Не могу с уважением относиться к зарубежным компаниям, ушедшим с российского рынка. Некоторые из них потеряли его очень надолго, возможно, навсегда. … )
V překladu: „… Nemohu si vážit zahraničních společností, které opustily ruský trh. Některé z nich jej ztratily na velmi dlouho a možná navždy. …“

Politika prý sice do sportu nepatří, ale zahraniční firmy, kterých si prezident FIDE neváží a které by možná mohly šachy sponzorovat, se na věc zřejmě dívají jinak, už třeba jen kvůli vyjádření Dvorkoviče.

A to se pak těžko shánějí sponzoři  :usmev:

 

 

Odkazy:

Web turnaje Tata Steel Chess Tournament 2023
Online turnaj Masters na chess24.com
Online turnaj Challengers na chess24.com

4.2 5 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kyssling

bílý dostane 2.5 minuty na partii, černý 3 minuty a hraje se buď do zblbnutí, nebo do té doby, až někdo vyhraje“ – tady je imho chyba, pokud je to náhlá smrt, tak snad musí bílý vyhrát už v první partii. ne ?

Honza Repák

Ach jo, já to tušil, že si mám pořídit lepší převlek, že brejle a pár milimetrů chmýří na hlavě navíc nebudou stačit.
 
 

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x