Grand Prix a olympiáda

Mnichov je městem piva, ale v současné době se v tomto německém městě koná druhý turnaj ze série Grand Prix žen (Women’s Grand Prix). První turnaj se konal loni v září v Kazachstánu.
V srbském Bělehradě se od 30. 1. 2023 do 4. 2. 2023 konala první šachová olympiáda tělesně postižených. Český tým byl nasazený jako jedenáctý.

 

Ženy v Mnichově mají odehrána tři kola a než se podíváme, jak se hráčkám daří, asi by bylo záhodno napsat, kdo vlastně v turnaji hraje  :usmev: .

Ze dvanácti hráček má více než polovina rating přes 2500. Nejvýše nasazenou hráčkou je Humpy Koneru z Indie (2572), následují Zhongyi Tan,  Maria Muzyčuk, Anna Muzyčuk, Alexandra Kostenjuk, Nana Dzagnidze a Dronavalli Harika.
Zhansaya Adbumalik je první hráčkou s ratingem pod 2500, dále hrají Alina Kašlinskaja, Jiner Zhu, Elisabeth Paehtz a Dinara Wagner.

Po třech kolech je předčasné spekulovat o  výsledku turnaje, ale velmi dobře má turnaj rozehraný Alexandra Kostenjuk, která ještě stále vystupuje pod hlavičkou FIDE. Švýcarskou hráčkou se stane až v roce 2024 (pokud dobře počítám  :usmev: ).

Alexandra porazila Kašlinskou, Paehtz a Dinaru Wagner. V prvních kolech tedy měla hráčky ze spodní části tabulky, což však nijak nesnižuje její výkon. Pravdou ale je, že jí občas soupeřka pomohla  :usmev: . V ženském šachu se objevují hrubé chyby o „něco“ častěji než u mužů, dokonce i u špičkových hráček.

Elisabeth Paehtz sehrála s Alexandrou Kostenjuk dobře Evansův gambit, ale pak vyvinula figuru  (23. Sf4??) ve stylu „okresního přeboru“  :smich: . Zřejmě se domnívala, že střelce nelze brát pro mat na poslední řadě.
Místo matování přišlo vzdání  :smich: , protože černá dáma kryla pole e8 a bílá byla bez figury.

 

 

Tabulka po třetím kole:

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org
Výsledky na chess-results


 

Eva Marie Valentová byla kapitánkou české reprezentace na Olympiádě tělesně postižených v srbském Bělehradě.

Byla to první taková olympiáda a v šestikolovém turnaji hraném švýcarským systémem byl náš tým ve složení Milan Orság, Milan Babula, Vít Václav Valenta a Anna Rývová nasazen jako jedenáctý.

V prvním kole naši porazili papírově slabší Kyrgystán 2.5-1.5, ale pak štěstí naše hráče opustilo. Ve druhém kole prohráli s Filipínami 1.5-2.5, které byly nasazeny jako šesté, což nebyla až taková tragédie. Ve třetím kole však český tým podlehl Bangladéši 0.5-3.5 a propadl se v tabulce na dvacáté místo ze dvaceti šesti týmů  :smutek: .
Zápas s Bangladéši rozhodly zbytečné porážky našich na prvním dvou deskách.

 

 

 

„Povinné“ výhry ve čtvrtém kole s Venezuelou a v pátém kole se Srbskem II dostaly český tým na jedenácté místo, což odpovídalo jeho nasazení. V posledním kole však los našim hráčům přisoudil nepříjemného soupeře, Srbsko I. O porážce našeho družstva rozhodly prohry na první a poslední šachovnici.
Náš tým se tak v konečném hodnocení propadl na sedmnácté místo, což není až tak špatné, horší však jsou ratingové ztráty našich hráčů.

 

 

Vítězem olympiády se stal tým Polska, který byl v čele s GM Tazbirem nasazený jako turnajová jednička. Na druhém místě se umístil složený tým IPCA a třetí skončily Filipíny.

 

Naši proti Kyrgystánu.
Zdroj: Flickr FIDE, autor: Mark Livshitz

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results
Fotogalerie


 

Kdysi někteří „magoři“ udělali všechno pro to, aby se dostali za „železnou oponu“.

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x