WR+KG+VO

Na turnaji WR Chess Masters 2023 bylo na pořadu už šesté kolo. Zajímavé dvojice, zajímavé partie a méně zajímavé výsledky. Ale pokud dočtete až do konce, nudit se nebudete 🙂
Z Brna mi přišla do e-mailu hezká partie, ve které se hrál Královský gambit a jedna malá perlička na závěr.
Opravdu „malá“ 🙂 .
Víte, že český hráč je na třetím místě světového žebříčku?
Pokud nechápete „nesmyslný“ nadpis, vysvětlení najdete na konci.

 

Není třeba chodit kolem horké kaše. Všech pět partií šestého kola turnaje WR Chess Masters 2023 skončilo remízou.
Snad jediné, co mě zaujalo, bylo složení dvojic  :usmev: . Proti sobě zasedli dva reprezentanti USA, dva Asiaté, dva Rusové, dva (středo)Evropané a dva „skorosousedé“  :smich: .
Konkrétně mám na mysli dvojice: So-Aronjan (oba USA), Gukesh-Abdusattorov (Asie) Nepomňašči-Jesipenko (Rusko/FIDE), Duda-Keymer (Evropa) a Giri-Praggnanadhaa.
Poslední dvojici však spojuje snad jen to, že Giriho otec je Nepálec a Nepál sousedí s Indií  :usmev: .

 

Wesley So s Levonem Aronjanem sehráli hodně zajímavou partii, ve které nebyla nouze o materiální nerovnováhu. So trochu „přestřelil“, když zahrál 10. Sxh7. Mně osobně se tento tah moc nelíbí. Hrálo se tak už vícekrát, hráli tak dokonce i naši hráči. Našel jsem partii Klíma-Augustin z roku 2002, která skončila remízou, ale tam vzal černý na h7 králem (10. … Kxh7).
Aronjan však vzal na h7 jezdcem a i když Stockfish hodnotí pozici jako skoro rovnou, a spíše lepší za bílého, hrál bych to raději černými.
Po braní jezdcem se totiž otevírají černým figurám dráhy k rošádovému postavení na královském křídle a než tam přeskupí své síly bílý, může být zle.
Aronjan by se mnou možná souhlasil, protože se opravdu zaměřil na útok proti bílému králi. Bohužel však neměl svůj „počítací“ den.  Ve 21. tahu obětoval figuru (21. … Jxh2) a vypadalo to, že bílý král neunikne exekuci. Jenže So našel krásnou výmluvu a odevzdal dámu za věž a lehkou figuru (tu už měl předtím  :usmev: ) 25. Dxh6! .
Útok černého rázem skončil a zůstaly mu dvě naděje: volný pěšec na c4 a nevhodně postavené bílé figury. Šance bílého spočívala v koordinaci svých figur a postupu středovými pěšci k poli proměny.
Ani So však nebyl neomylný a také chyboval (27. V4b2?) a své štěstí mohl zkusit zase Aronjan. Postup c-pěšce by byl bílému dost nepříjemný, ale Aronjan svou šanci nevyužil.

 

 

Gukesh s Abdusattorovem záhy vyměnili spoustu figur a velkou část partie tvořila rovná koncovka lehkých figur, remíza.

Giri s Praggnanandou hráli dlouho rovnou pozici. V jedné chvíli to dokonce vypadalo, že partie skončí remízou opakováním pozice, protože černý sice získal pěšce, ale bílé figury byly hodně aktivní. Praggnnadhaa se však „opakovačce“ vyhnul a raději odevzdal kvalitu. „Šancovní“ to možná v jedné chvíli bylo, protože černí volní pěšci vypadali nebezpečně, ale přece jen byl i černý král dost slabý a Giri partii s přehledem remizoval.

 

 

V partii Nepomňaščiho s Jesipenkem se toho moc neudálo, vyměnily se figury a když nikdo ze soupeřů nechtěl v rovné koncovce lehkých figur udělat chybu, byla remíza logickým výsledkem partie.

Remízou skončila i partie Dudy s Keymerem, ale tady to probíhalo trochu jinak. Duda měl, alespoň se mi zdálo, mírnou převahu, protože černý byl zatlačen na vlastní polovinu a měl trochu problém s c-pěšcem. Jenže Keymer je už velmi solidní hráč a trochu pasivnější pozici ubránil.

Šesté kolo nepřineslo žádné změny v pořadí, což hraje Aronjanovi do karet.

 

Tabulka po šestém kole (screenshot z webu pořadatele):

 

 

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org


 

Pan Kalendovský je „žertéř“  :usmev: .
V předmětu e-mailu ze dne 17. 2. píše: ‚Mohl jsem být nesmrtelný.

Nevím, jak je to s nesmrtelností lidského těla a duše, ale pokud ona věta byla myšlena ve smyslu „Mohl jsem být slavný“ , tak to už Jan Kalendovský přece dávno je  :usmev: .
Kdo by neznal jeho knihy?

Pravda však je, že kdyby v partii Městského přeboru Brna našel matový útok (13. Jf6+!!), zapsal by se do učebnic nejen jako spisovatel a historik, ale i jako velký hráč a „kombinátor“ .
Nestalo se, ale i tak to byla pěkná partie.
Komentáře v partii jsou od vítěze této svižné miniaturky.

 

 

Dare il gambetto = nastavit nohu => GAMBIT.

 

 

 


 

Česká republika má hráče na třetím místě světového žebříčku.
Věděli jste to?
Český „mladík“ je na třetím místě mezi hráči do sedmi let.

 

 

 

Daniel Vo, ročník 2016, člen ŠK Valdštejn Cheb, si zahrál v Mariánských Lázních open „C“ ,  uhrál 2.5 bodu z osmi partií s ratingovými hráči a „vyskočilo“ mu ELO 1440.

Pravda, dá se předpokládat, že toto hezké umístění je jen dočasné, protože malému klučinovi vyšlo teprve první FIDE ELO , ale dobře se na to kouká.
Řekněte sami, nedívá se nám na to hezky?  :usmev:

A vysvětlení nadpisu?
WR = WR Chess Masters 2023
KG = Královský gambit
VO = VO  :usmev: (Daniel)

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x