Ruské kolo

Včera skončilo v Černé Hoře Mistrovství Evropy žen. Naše jediná reprezentantka, která se turnaje zúčastnila, sice nijak nezazářila, ale také ani nepropadla 🙂 .
V indickém Dillí pokračoval čtvrtým kolem třetí turnaj ze série Grand Prix žen.

 

Nataša Richterová uhrála na ME žen přesně padesát procent bodů, tedy 5.5 z jedenácti partií.
V posledním kole měla černé figury proti německé WGM Klek a jak bylo u Nataši na tomto turnaji zvykem, i tentokrát černými barvami prohrála.
Ve Španělské hře stála Nataša po celou partii mírně, občas i více než mírně  :usmev: , hůř, ale o výsledku rozhodla hrubá chyba v těžké pozici ve 21. tahu (21. … Jd7??), po kterém zůstala černá bez figury. Pravdou je, že i po správném 21. … Vh5 by měla černá pozici, kterou by šachový motor možná ubránil, ale z lidského hlediska to bylo tak trochu „fuj“  :smich: .

 

 

Nataša byla nasazená jako číslo 70, v turnaji skončila na 69. místě a do ratingu připisuje devět bodů. Z tohoto úhlu pohledu to není špatný výsledek. Horší to je, když se podíváme na její výsledky podle barvy figur  :usmev: , to bylo jako den a noc.
Bílými figurami uhrála Nataša pět bodů z pěti! Naopak černými udělala ze šesti partií jen jednu remízu a pětkrát prohrála, pravda, většinou s mnohem silnějšími soupeřkami.
Přitom to na první pohled nevypadá, že by na vině bylo zahájení, ale kdo ví? Možná se naše hráčka dostávala černými barvami do pozic, které jí „nesedí“ …

 

 

Mistryní Evropy pro rok 2023 se stala Gruzínka Meri Arabidze, která měla lepší vedlejší hodnocení než druhá hráčka s 8.5 body Oliwia Kiolbasa z Polska. Také třetí místo patří polské hráčce, i když teprve nedávno „naturalizované“. Aleksandra Malcevskaja měla nejlepší vedlejší hodnocení ze skupiny osmibodových hráček a to jí vyneslo bronzovou medaili.

Při pohledu na závěrečnou tabulku je vidět, že ME ovládly hráčky z Gruzie a Polska. V první desítce je hned šest hráček z těchto dvou zemí.

 

Odkazy:

Výsledky na chess-results
Online na chess24.com
Online na lichess.org


 

Kdybych byl domýšlivý, napsal bych, že účastnice turnaje v Dillí jistě sledují tyto stránky a po minulé kritice jejich „nadsmířlivosti“ usedly k šachovnicím s cílem nic neremizovat  :usmev: .

Ve čtvrtém kole neskončila remízou ani jedna ze čtyř partií, což je vzhledem k tomu, kolik remíz jsme viděli v prvních třech kolech, takový malý zázrak.
V plné palebné síle se představily všechny tři ruské hráčky. Všechny měly bílé a všechny celkem suverénně převálcovaly své soupeřky.

Prostě takové „ruské kolo :smich: .

Kateryna Lagno v sicilské získala ze zahájení v partii proti Vaishali Rameshbabu jen miniaturní „výhodičku“. Pozice vypadá za bílou lépe a také se jí jistě i lépe hrála, ale nebylo to nic, čím by se černá měla nechat rozhodit.
Ale po tahu 19. … c5, který černá zahrála zřejmě s myšlenkou otevřít diagonálu pro svého střelce, se začala pozice černé postupně zhoršovat. Ukázalo se, jak důležitým faktorem je převaha v centru. Bílý pěšec d6 vklíněný mezi černé pěšce úspěšně narušoval souhru černých figur. Zatímco bílé figury se mohly promenádovat po obou křídlech, černé musely k přesunu využívat všech možných „dopravních“ cest, ale stejně to nestačilo, 1-0.

 

 

Doposud vedoucí Bibisara Assaubajeva narazila na Aleksandru Gorjačkinu. Žádné velké chyby a oboustranně dobrá hra, ale i drobné nepřesnosti stačily Aleksandře k postupnému zvyšování své výhody.

 

 

Polina Šuvalova měla těžkou soupeřku, Nanu Dzagnidze, ale Polina předvedla téměř bezchybný výkon. Snad jediné, co by se jí dalo vytknout, je tah 29. g5. Není to špatný tah, ale 99 % zubařů by doporučilo kromě nejlepší zubní pasty  :usmev: raději zisk figury po 29. Jh6+ .

 

 

Jediná hráčka, která dokázala vyhrát černými, byla Jiner Zhu. Její soupeřka Humpy Koneru spáchala v horší pozici šachovou „sebevraždu“ . Po 26. Sc3?? Ve3 se bílá pozice rozpadá jako domeček z karet.

 

 

Screenshot z webu pořadatele

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kraken8

Jestli to tady na stránkách už bylo, tak se omlouvám. Ale Grand Prix v Dillí je podle mě neregulérní turnaj, protože jestli se správně dívám, tak Batsiashvili a Dronavalli mají z 9ti partií hned 6x černé figury. U první jmenované je to ještě zvýrazněné tím, že měla černé figury ve svých čtyřech úvodních partiích za sebou … Doufám jen, že to neví Nataša Richterová, kdyby věděla, že je možné i tohle, tak by třeba mohla zanechat šachu   :usmev: 
 

David Navara

Shodou okolností jsem včera při návštěvě pratety velmi podobnou fotografii, pořízenou během letošního ME jednotlivců, označil jako proruské kolo.

David Navara

Teprve teď jsem pochopil, že dřívějšímu „ruskému kolu“ se v současném šachovém světě má říkat „FIDE kolo“, případně „kolo FIDE“. (V případě jeho převozu do Asie je možné se vrátit k původnímu názvu.)

Remcik z Banika

U Natašy se tomu myslím říká švýcarská houpačka a určitě jsi to Luboši v některém článku k ME taky zmínil. Bohužel ale měla proti silnějším hráčkám černé. Podle Rp solidní výkon.

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x