K † M † B † 2024

Správně by mělo být v nadpisu C † M † B † 2024 , protože ač si to mnozí nevěřící myslí, tento nápis neznamená ani Kašpar + Melichar + Baltazar, dokonce ani Klíče + Mobil + Brýle 🙂 , jak se domnívají někteří zapomnětlivci.
Nápis je zkratkou latinského Christus mansionem benedicat (Kristus požehnej tomuto obydlí) a „plusy“ nejsou znaménka plus, ale křížky symbolizující svatou trojici. Ani nápis s písmenem „K“ místo „C“ však není nesprávný, protože „K“ je údajně z řeckého Kýrios, tedy „Pán“.
Tím chci říct jen tolik, že i na Tři krále (6. 1.) se hrály šachy.

 

Už jednou tady zaznělo, že šachistům (v našem kraji určitě) začíná nový rok až turnajem v Bílovci  :usmev:   .

Rapid turnaj v Bílovci je prvním turnajem série Rapid Tour festivalu Ostravský koník. Prvním a většinou i „nejlidnatějším“ .
Ani letošní rok nebyl výjimkou.

Pořadatelé v propozicích avizovali, že kapacita turnaje je 180 hráčů. Den před startem turnaje však bylo přihlášených 224 hráčů, ale dalo se předpokládat, že i tak vše proběhne k všeobecné spokojenosti a to ze dvou důvodů:

  • pořádající klub Slavoj Poruba umí do jisté míry kapacitu navýšit
  • někteří šachisté se přihlásí a nepřijedou

Zatímco schopnost operativně navýšit počet míst v turnaji je chvályhodná, „nepříjezdy“ hráčů jsou spíše zavrženíhodné.
Už v loňském roce se řešil stejný problém. Mnozí hráči by si rádi v rapid turnajích série Rapid Tour zahráli, ale pořadatelé je museli odmítat, protože už měli naplněnou kapacitu. Často, ba spíše pravidelně, se však stávalo, že velké množství přihlášených nakonec nedorazilo.
Jistě, pořadatelé by to mohli risknout a počítat s tímto jevem, ale to by je mohlo postavit do nepříznivého světla, kdyby náhodou dorazili všichni přihlášení a nebyl by pro ně dostatek míst v turnaji.
Nemohu radit pořadatelskému týmu, ale asi by stálo za úvahu nějakým způsobem tento nešvar trestat. Mohlo by pomoci například razantně (o 500% ?  :usmev: ) navýšit takovým hráčům startovné v dalším turnaji a možná ještě účinnější by bylo vystavit jim pro další turnaj série Rapid Tour „stopku“ .
Když se hráč předem přihlásí a bez omluvy nedorazí na turnaj, je to bezohledné nejen vůči jiným hráčům, kteří by mohli hrát, ale i vůči pořadatelům, kterým se často počet hráčů v turnaji scvrkne až o třetinu.

Nepřeháním. Letos bylo přihlášeno 224 hráčů, dorazilo jich 188. To je sice „jen“ o nějakých 16 procent méně, ale už jsem zažil i turnaje, kde opravdu chyběla skoro třetina přihlášených.

Ze 188 hráčů a hráček byl jasným favoritem Anton Korobov. Druhým na startovní listině byl Vojtěch Zwardoń a třetí nasazený byl Piotr Piesik. Všichni tři jsou hráči Beskydské šachové školy Frýdek-Místek.
Kromě obvyklých účastníků z Polska letos dorazilo i více hráčů z jiných zemí. Pět hráčů a hráček v čele s IM Mazúrem a FM Jablonickým přijelo ze Slovenska, stejný počet hráčů přijel i z Německa.

V devítikolovém turnaji hraném tempem 13 minut + dvě vteřiny za tah zvítězil hlavní favorit turnaje Anton Korobov. Svým soupeřů povolil jen dvě remízy. V sedmém kole remizoval s Vojtou Zwardoněm, v posledním kole remizoval s Markem Mičou.

 

 

Šestitahová remíza vedoucího hráče s klubovým spoluhráčem v posledním kole připomněla nedávnou remízu mezi Dubovem a Nepomňaščim  :usmev: . V této souvislosti mě napadlo, že kdyby se našli následovníci „tanečku jezdců“ z partie Dubov – Nepomňašči, neměli by už být trestáni, protože by se mohli vymluvit na to, že jen hráli teoretickou variantu z partie Dubov – Nepomňašči  :smich: .

Na druhém místě skončil Vojtěch Zwardoń. Ani on neprohrál žádnou partii, jen měl o jednu remízu víc než vítěz. Třetí místo obsadil polský IM Bartłomiej Niedbała, který měl stejný počet bodů jako druhý Vojtěch Zwardoń a skupina dalších 7.5 bodových hráčů, ale na své konto připsal jen jednu remízu a jednu porážku.

V novoročním turnaji samozřejmě nemohli chybět ani představitelé pekelně špatně hrajících šachistů, tzv. šachanistů.
Přidávám tříkrálové foto šachanistů s ulitmátní výzvou všem pořadatelům podobných turnajů:

Pokud nezavedete ceny i pro nejlepší šachanisty, budete litovat. Přestaneme jezdit na vaše turnaje!!! :smich:

 

Pro neznalé ještě jednou připomenu proslavený šachanistický „Repákův mlýnek“ :

Repákův mlýnek
Myšlenka zavedená do praxe Honzou Repákem se již dávno prosadila mezi šachisty i šachanisty po celém světě. Její princip spočívá v tzv.“zacyklení“, kdy hráč dosáhne absolutně vyhrané pozice a posléze (obvykle zcela nečekaně) se upne na jednu jedinou myšlenku, která vede k postupné destrukci celé jeho armády.

 

 

Odkazy:

Web Rapid Tour
Výsledky Novoroční ceny města Bílovec na chess-results


 

O tomto víkendu se také dohrávají odložené zápasy Extraligy družstev.
V sobotu se hrála utkání ŠK Zikuda Turnov – ŠK Dopravní podnik Praha a Výstaviště Lysá nad Labem – 1. Novoborský ŠK.

Turnov si poradil s DP Praha, když turnovští hráči tři partie vyhráli a zbývajících pět skončilo remízami.

 

 

Favorizovaný Nový Bor podlehl Lysé nad Labem.
V napínavém utkání nebyla nouze o zajímavé okamžiky, ke kterým se vrátíme po nedělních dohrávkách. Pikantní nádech měla partie dvou reprezentantů z úspěšného týmu mužů na ME družstev.
Jan Vykouk si poradil se Štěpánem Žilkou, u nějž se asi projevila únava po nedávném MS ve zrychleném šachu.

 

 

Odkazy:

Web Extraligy
Výsledky na chess-results

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
9 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojta Plát

Vcera jsem navrhoval, ze kdyby Davida “vyhodili” z NB, tak ma u nas dvere otevrene. Po velmi kratke diskuzi bylo odsouhlaseno, ze bude pro nas lepsi, kdyz David bude nadale proti nam nastupovat za NB. Devaty hrac se vzdy hodi 🙂
A nektere vazne diskutery poprosim o klid, je to vse mysleno ze srandy a s nadsazkou 🙂

David Navara

V této souvislosti mě napadlo, že kdyby se našli následovníci „tanečku jezdců“ z partie Dubov – Nepomňašči, neměli by už být trestáni, protože by se mohli vymluvit na to, že jen hráli teoretickou variantu z partie Dubov – Nepomňašči   :smich: .
Rozhodčí by mohl(a) kontumaci hájit argumentem, že pouze opakuje dobře známé vyvrácení dané varianty.

chess

Závěrečná kritická pozice je spíše mírně nakloněná bílému, přece jen celou dobu lépe hospodařil a má jedno tempo navíc, což by se statisticky snad mohlo projevit.
Trochu silnější motor by na to mohl dát, cca za 150 let, odpověď.

David Navara

Varianta vedla k výsledku 0:0, což lze považovat za oboustranné vyvrácení.

Max

varianta vedla k „Hráči nesmí podniknout žádné kroky, které by poškodily pověst šachové hry.“ na základě toho pak byl přijat onen výsledek.
 
 

Vojta Plát

Kdyz nemohli delat zadne kroky, tak je potom tedy odvezli na vozicku?

David Navara

Ne, odskákali snožmo.

9
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x