Volný den nám není volný

V Pražském mezinárodním šachovém festivalu (PICF) byl včera v uzavřených turnajích volný den. To však neznamená, že se nic nehraje a navíc je to čas na alespoň krátké shrnutí výsledků jiných festivalových turnajů.

 

Není v lidských silách (myšleno silách člověka, který se psaním neživí a má i jiné zájmy než šachy :usmev: ) sledovat několik turnajů najednou.

Volný den byl stejně jako v hlavních turnajích i v turnaji Futures.
Z doprovodných turnajů jsou odehrány bleskový turnaj, rapid turnaj a rapid turnaj bankéřů a lidí ze světa bankovnictví a investic. Kromě toho se včera normálně hrálo v open turnaji „Karel Janeček Open“ , který je, bůhví proč, na chess-results uveden jen jako „Prague International Chess Festival 2024 – D“  :smutek: .

V turnaji mladých nadějí Futures je odehráno pět kol. V čele je zhruba dvanáctiletý (ročník 2012) indický mladík Aansh Nandan Nerurkar (vyberte si, co je příjmení, jméno po otci, nebo matce a co křestní jméno :smich: ) , který do turnaje vstupoval s ratingem 1786 a byl až čtvrtý nasazený. První den v měsíci však vždy vychází nová ratingová listina, v níž má tento mladíček rating podstatně jiný: 2104.

Prvního února odepsal na dvou turnajích 105 ratingových bodů a klesl z 1891 na „turnajových“ 1786, ale prvního března už připsal za dva turnaje v Srbsku 318 ratingových bodů, čímž se dostal na svůj doposud nejvyšší rating (v klidu, určitě ještě poroste :smich: ).
V turnaji Futures je zatím na prvním místě, když ztratil jediný půlbod remízou s Polákem Brzezinou. Jen tak mimochodem podotknu, že zatím si mladý Ind připisuje 74 ratingových bodů, ale, samozřejmě, ještě není konec turnaje a klidně může připsat i víc, nebo také odepsat :usmev: .

V turnaji Futures nehrají čeští hráči, ale hrají tři české hráčky :usmev: . Jak se jim daří, zjistíte z přiložené tabulky:

 


 

Nedělního bleskového jedenáctikolového turnaje se zúčastnilo 128 hráčů.
Vítězem se stal s 9.5 body hongkongský hráč Lut Yin Luke Lau (rating 2072), druhé místo obsadil Belgičan Mark Ouaki a třetí místo patří nejlepšímu českému hráči v turnaji Vítu Kratochvílovi.

Mnohem silnější byl sobotní rapid turnaj, jehož se zúčastnili i dva velmistři.
Sedmikolového turnaje se zúčastnilo 179 hráčů, z nichž nejvíce bodů nasbírali indický GM Sundar M. Shyam a Jáchym Němec. Oba hráči měli 6.5 bodů, ale Ind měl lepší vedlejší hodnocení. Na třetím místě skončil další indický hráč. IM Krishnan P. Saravana měl nejlepší vedlejší hodnocení ze skupiny šestibodových hráčů, v níž se nacházel i GM Štěpán Žilka.

Také rapid turnaj K CERO Invest se hrál v sobotu a také na sedm kol. Zúčastnilo se jej však jen dvaadvacet hráčů a hráček z oblasti bankovnictví a financování.
Nemohu posoudit, zda jsou u nás lepší bankéři nebo finančníci než na Slovensku, ale ti z nich, kteří hrají nejlepší „bankovní“ šachy, pocházejí ze Slovenska.
Na prvních čtyřech místech turnaje „bankéřů“ skončili čtyři slovenští hráči.
Vítězem se stal FM Martin Ondruš (6 b.). Hráči na druhém až pátém místě měli 5 bodů. Nejlepší vedlejší hodnocení měl Miroslav Kijac, třetí byl Dušan Štric, čtvrtý FM Milan Chovan všichni Slovensko) a na pátém místě skončil Pavel Benčo.


 

Turnaj „Karel Janeček Open“ je letos trochu zvláštní. Vítěz jako skoro :smich: vždy postupuje do vyššího turnaje, což se už stalo jakousi tradicí. Tento rok však bude ohodnocen speciální cenou i nejlépe umístěný český hráč.
Už jsme to tu zmiňovali, nejlepší český hráč získá právo účasti v uzavřeném Mistrovství ČR jednotlivců, které se uskuteční v rámci festivalu Ostravský koník v Ostravě na Výstavišti Černá Louka ve dnech 27. 4. – 5. 5. 2024.
V turnaji „Karel Janeček Open“ hraje 274 hráčů a hráček ze 41 šachových federací. Hraje 17 nositelů titulu GM, dvě velmistryně (WGM), 21 mezinárodních mistrů a 5 hráček s titulem WIM.

Po odehraných pěti kolech je v čele čínský IM Zeyu Xiang, který zatím nepustil soupeřům „ani chlup“ :usmev: (5 z 5). Na vedoucího hráče moc neztrácejí dva nejlepší Češi, z nichž je jeden Polák :usmev: .
Petr Neuman a Tomáš Polák mají 4.5 bodu, ale turnaj se včera teprve přehoupl do druhé poloviny, takže je předčasné tipovat, jak vše dopadne.

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky a tabulky na chess-results
Online na lichess.org
Časový rozpis turnajů a akcí
Turnajová stránka s komentovaným online přenosem na iVysílání České televize

 


 

Malá odbočka od Pražského festivalu…

Při včerejším zápase jedné nižší soutěže mě rozveselil pohled na hráče, který se snažil zakoupit si nápoj v automatu. Ať vhodil jakoukoli minci, vždy propadla a nakonec se nic nedělo.
Provozovatel zřejmě zapomněl upozornit zákazníky, že automat funguje jen na platební karty, nebo neměl dostatečnou zásobu mincí (automat, nikoli provozovatel :usmev: ).
Vzpomněl jsem si přitom na jednu starou příhodu.

Karvinské béčko hrálo jakýsi zápas ve Frýdku-Místku. Jeden karvinský hráč se vytrvale, ale marně, pokoušel zakoupit si před zápasem kávu v automatu. Postupně prošly automatem všechny padesátikoruny a dvacetikoruny, které vyhrabal z peněženky a z kapes.

Chvíli jej pozoroval jeho spoluhráč, načež přistoupil a pravil:
„Ty vole, neumíš číst? Tohle je starý automat, tady ti přece píšou, že bere mince jen do desetikoruny. Dívej se, jak se to dělá!“
Jemně odstrkuje kolegu, vhazuje mince, volí nápoj, mince přijaty, chvilka ticha a už je slyšet zvuk tekoucí kávy.
S vítězoslavným úsměvem sleduje kolegu, jemuž klouže zrak od nápisu o mincích přes skvěle fungující „kávovar“ až k nohám kamaráda:
„No jo, máš pravdu, fakt jsem vůl. Je tu všechno popsáno. Tady třeba píšou: ‚Před volbou nápoje vložte kelímek‘   🙂 . “

Až budete někdy hrát v SVČ Klíč ve Frýdku-Místku, nezapomeňte, že i vaše nohy si zaslouží ranní povzbuzení chutnou kávou :smich: !

(Poznámka: tohle se opravdu stalo, jen si nejsem jistý, do jaké hodnoty onen automat bral, a ještě asi stále bere, mince :usmev: )

—–

Včera jsem se zasmál ještě jednou :usmev: .
Náhodou jsem brouzdal po webu Pražského festivalu a narazil jsem na stránku/článek „Napsali o nás“ . Že by byl autorem nějaký politik??? :usmev:

Tak kdybyste náhodou nevěděli, kde se něco dozvědět, zkuste třeba Express.cz :smich: .
Samozřejmě žertuji :mrknuti: .

 

 

 

 

 

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x