Brémy, a3 a vlajka

V neděli skončil turnaj v Brémách.
Hledáte inspiraci nejen pro bleskové partie? Zkuste za bílé zajímavou variantu.
… a jedna nesoutěžní otázka týkající se obrázku (vlajky) v záhlaví na závěr 🙂

 

O jubilejním turnaji „Jubiläumsturnier 125 Jahre Werder Bremen 2024“ jsme zde už psali. Zbývá doplnit konečné pořadí.

Vítězem turnaje se stal Aditya Mittal, což není, jak jsem kdysi psal :usmev: , syn ocelářského indického  magnáta Lakshmiho Mittala, jenž má syna s naprosto stejným jménem, jde jen o shodu jmen.
Mittal byl nasazen jako turnajová jednička a své postavení na startovní listině potvrdil i v konečné tabulce. Sedm bodů znamenalo samostatné první místo.

Na druhém místě skončil se šesti body Paweł Teclaf, poský hráč, který hrál dlouhou dobu na velmistrovské úrovni, ale držitelem titulu GM je teprve krátce.

Na třetím místě skončil podle vedlejšího hodnocení Australan Bobby Sky Cheng, který měl stejně jako Szymon Gumularz, Zahar Jefimenko a Vojtěch Plát pět a půl bodů.

Vojta Plát byl v turnaji sedmý nasazený a v konečné tabulce se umístil na šestém místě. V turnaji prohrál jednu partii (IM Wachinger), tři partie vyhrál a zbývajících pět partií remizoval.
Remízou skončila i jeho partie s vítězem turnaje Mittalem v posledním kole. Přes 1. d4 d6 přešla hra do Královské indické hry.
Hrála se varianta, v níž vyhrávají převážně bílí, černým se občas poštěstí remizovat :usmev: . To nevypadá dobře pro příznivce tohoto zahájení, ale není to až tak „horké“, protože v databázích najdete s touto variantou jen minimum partií hráčů na nejvyšší úrovni.
Osobně si myslím, že pokud černý nehraje „tvrdě na výhru“ , pak jde o zahájení jako každé jiné. Vojta v partii ukázal, že se černý v této variantě nemusí až tak bát.

 

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results


 

Pro inspiraci

Tah a3 se za bílého dá hrát v mnoha variantách. Dokonce se dá hrát i v prvním tahu. Bílý nic neriskuje, má přece tempo navíc a v mnoha zahájeních se tah a3 hodí, protože hra často přechází do různých systémů, v nichž bílý hraje „jako černý“ a má k dobru tah a3 (=a6).

Zajímavý je tah a2-a3 v Sicilské hře a to hned zkraje partie. I zde může hra přejít do různých variant, ale často bílí hrají tah 2. a3 s plánem zahrát v dalším tahu 3. b4!? . Hra pak přechází do Sicilského gambitu.

Jaký je rozdíl mezi tahem 2. b4 a variantou s 2. a3 + 3. b4?
Nemusí být žádný :usmev: , ale po 2. a3 musí černý „něco“ hrát a hra se potom může vyvíjet dost zajímavě, přičemž černý musí dávat velký pozor, kam „šlape“ :usmev: .
Několik miniaturek :usmev: .

 

 

 

 

 

 

Aby to snad nevypadalo, že tah 2. a3 hrají jen samí „saláti“ , tak jedna ukázka z mnohem vyšších pater šachové hierarchie. Pravda, hrálo se tak jen v bleskovce…

 

 


 

„Nesoutěžní“ otázka na závěr…
V náhledovém obrázku je vlajka a NENÍ to ukrajinská vlajka :usmev: .
Není to ani nějaká „vymyšlená“ vlajka.

Víte, jakému státu nebo územnímu celku tato vlajka náleží?

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
17 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MarkusW

Zdravím, jen bych poopravil závěr 2.partie. Ve skutečnosti byl tah pěšcem 24…f6.

MarkusW

Ano, chybička se vloudila i do opravy a f6 bylo hráno v 23. tahu.

Pavel Chrz

Píšu kámošovi, co se známe už od 4 let. „Ondro si slavnej, dostal si se do příruček, jak si zabil Švába. 🙂 Až po tu větu pod partií“.

Mik
Mik
Vojta Plát

https://www.mesto-pisek.cz/mestske-symboly/ds-1472
 
Mám to taky správně? Co jsem vyhrál? Odpovědí možná bude víc, než si Luboš myslí 😀

Petr Kraus

Máte pravdu, že třeba já jako Čech nerozumím i když jsem si vzpomněl, že tak kolem roku 1995 jsem jezdil, za krásnou mladou ženou do Havířova a připadal jsem si moc hezký slezský . :smich:  :smich: 

Vojta Plát

Tu vlajku by mozna nedal ani Sheldon Cooper 🙂 Jedna se o vlajku z ČR, snad z JČ?! 🙂

Petr Kraus

Podle mě je to vlajka Města Benešov, ale jak se pojí s vaším serverem mi nedává smysl.

Petr Kraus

Jinak , včera jsem sledoval na nově od 20 hod , kriminální seriál specialisté a celý díl byl věnován šachu- byl zabít šachový trenér. Jenom doufám, že to nebylo podle skutečné událostí.

Vojta Plát

Je to vlajka města Písek. O tom Polsku jsem nevěděl 😀

Petr Kraus

Ano a zrovna v Písku bude velmi dobrý turnaj v Rapidu 27.4.2024 . Tam jste myslím také už hrál. Tento turnaj hraje pan Jansa-  :cze: šachový klenot  :usmev: 

17
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x