Předvelikonoční šachy

Pokračuje velmistrovský turnaj v Hanoji a Vojta Plát se (konečně!) posunul v tabulce směrem nahoru. V německém Karlsruhe se hraje Grenke Chess Classic a začaly už i „megaopeny“ .

 

V prvním velmistrovském turnaji v Hanoji se Vojtovi Plátovi moc nedařilo. Ani start druhého turnaje jej nezastihl v nejlepší formě, ale zdá se, že se Vojta už aklimatizoval a konečně začíná jeho výkon růst (doufám :usmev: ).

V prvním kole prohrál, pak následovaly tři remízy a v pátém kole Vojta hezky porazil vietnamského velmistra Buie.
Píši-li „hezky“ , pak tím nemyslím nějakou partii plnou ohňostrojů kombinací :usmev: , ale partii „z jednoho kusu“ . Vinh Bui se pustil černými do nepředloženého útoku na královském křídle a narazil. Iniciativa černého vypadala celkem nebezpečně, ale Vojta vše chladnokrevně vychytal a zvítězil.

 

 

Tabulka po pátém kole:

 

Odkazy:

Výsledky na chess-results
Online na lichess.org


 

Na festivalu Grenke Chess Classic & Open se hrála v turnaji „Classic“ další dvě kola a včera se už rozeběhly i tři open turnaje.

V turnaji velmistrů (Classic) se rozjel Magnus Carlsen. Po úvodní porážce v prvním kole od Rapporta už předvádí svou sílu.
V pátém kole porazil Keymera, kterému se už delší dobu moc nedaří. Šestým kolem začaly odvety (turnaj se hraje dvojkolově) a Carlsen oplatil Rapportovi porážku z prvního kola. Rapport si černými ani „neškrtl“ :usmev: .

 

 

Hodně zajímavou věžovku sehráli v šestém kole Němci Fridman s Keymerem. V časové tísni jako první chyboval Keymer Fridman (58. Vd7??), ale asi těžko by někoho v té chvíli napadlo, že celkem přirozený tah je, nebo spíše měl být, prohrávající chybou :usmev: . Navíc Stockfishem doporučovaný tah 58. Ve7! nevypadá moc logicky, protože se zdá, že černý uteče ze šachování bílé věže.
Stockfish však vidí dobře, po tahu 58. Vd7 musí po šachu černé věže po c-sloupci jít bílý král na b-sloupec, protože na poli d1 mu bude překážet vlastní věž, která z tohoto pole brání proměně h-pěšce v dámu.
Retrospektivně je to jasné jako facka :smich: , ale u partie s hodně omezeným časem by to asi viděl jen opravdový génius (možná Niemann? :usmev: ).
Partie skončila remízou opakováním pozice.

 

 

Výsledky prvních šesti kol:

 

Tabulka po šestém kole (screenshot z TWIC):

 

Rozjely se i tři „megaopeny“. Opravdu „mega“ :usmev: .

V turnaji open „A“ hraje 935 hráčů a na startovní listině nakonec chybí čeští hráči Van Nguyen a Jiří Štoček. Nejvýše postavenými Čechy jsou v turnaji Václav Finěk a Richard Stalmach. V „A“ turnaji hraje prakticky celá naše mládežnická špička (napočítal jsem 21 českých hráčů), takže bude komu fandit :usmev: .

„B“ open je ještě početnější. Zajímavé je, že tento turnaj není ani na chess-results a troufnu si vyslovit domněnku, že je to možná tím, že se tam prostě tolik účastníků „nevleze“ :smich: .
Na webu turnaje vidím v prvním kole spárovaných 580 dvojic, což znamená, že béčko hraje těžko uvěřitelných 1160 hráčů!
Web festivalu je dobře zpracován, ale vyhledávat v takovém množství české hráče je ztíženo tím, že u hráčů není uvedena federace. Nemám moc chuť pročítat celý „seznam“ „B“ turnaje a hledat v něm česká jména :usmev: .

Také „C“ open je nabitý „šachuchtivými“ účastníky. V porovnání s áčkem a béčkem je to však i s 493 účastníky jen „maličký turnájek“ :usmev: .

Při takovém množství účastníků mi to už opravdu připomíná loterii :usmev: .

 

 

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na lichess.org (od 15:00)
Výsledky na chess-results

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rubinus

Chess-results v posledních dvou dnech nějak blbne. Možná to tam není spíš proto, že se to dam nedařilo nahrát.

kraken8

No, tentokrát tam máte už úplnej guláš, myslím tím u partie Fridman vs Keymer. Není to partie Keymer vs Friedman, ale Fridman vs Keymer, jako první v časové tísni tím pádem nechyboval Keymer, ale Fridman …

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x