Velikonoční vítězství v NY

V New Yorku skončil turnaj „1000GM Spring 2024 GM A“ . Hraje se v Karlsruhe a dnes jsou na pořadu finálové minizápasy, které určí konečné pořadí v turnaji Grenke Chess Classic, v openech se budou hrát poslední dvojkola.

 

Ještě včera ráno po sedmém kole byl ve vedení turnaje „1000GM Spring 2024 GM A“ Američan s neamerickým jménem Robert Shlyakhtenko. Štěpán se dělil o druhé až třetí místo, ale zjevně nepropadal panice  :usmev: . Držel se své turnajové strategie-neriskovat, čekat a ono to nějak dopadne.
A dopadlo…

V osmém kole si Štěpán poradil černými figurami s vedoucím hráčem. Bílý přecenil postavení svých pěšců v centru a černý postupně „sežral“ všechny bílé pěšce.

 

 

V posledním kole si Štěpán „zastřílel ostrými“  :usmev: . Aleksandr Ostrovskiy si proti Štěpánovi vybral Caro Kann a po zahájení nestál až tak špatně. Zapomněl však na vývin figur a když se konečně dostal k vývinu střelce z f8, bylo už pozdě, protože bílý mezitím rozjel „bodákový“ útok na královském křídle. Štěpán ve dvacátém pátém tahu obětoval dámu (25. Sh5!). Soupeř oběť nemusel přijmout, ale i tak by stál na prohru. Přijal a o dva tahy později už byl na šachovnici mat  :usmev: .

 

 

Dobré nervy, trpělivost a v poslední partii i Štěpánův pověstný „instinkt zabijáka“  :usmev: , to byly faktory, které Štěpánovi vynesly samostatné první místo v turnaji.
Gratulujeme!

 

Konečná tabulka:

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org


 

V Karlsruhe finišují Grenke Chess Classic a openy.

V uzavřeném dvojkolovém turnaji šesti velmistrů jsou odehrány všechny partie, ale o konečném pořadí ještě rozhodnuto není.

V posledních dvou kolech se kromě výhry Carlsena s Keymerem a Keymerovy výhry s Tingem Li-ženem mnoho neudálo, zbytek utkání skončil remízou.

 

 

Po odehraných deseti kolech (nebo pěti dvojkolech) se na prvním místě umístil Magnus Carlsen. Druhý byl Richard Rapport a na třetím místě je Maxime Vachier-Lagrave. Na čtvrtém až šestém místě se umístili tři hráči se čtyřmi body a právě oni včera mezi sebou sehráli miniturnaj, který určil soupeře Vachier-Lagraveho pro dnešní finálový den.

V pravidlech soutěže totiž stojí, že po skončení základní části se hráči utkají o umístění, tj. o první místo první dva hráči, o třetí místo další dva hráči a zbývající dva hráči se utkají o páté (a poslední šesté  :usmev: ) místo ve dvou rapid partiích tempem 10+2.

Dnes tedy o vítězství v turnaji budou hrát Magnus Carslen a Richard Rapport. Soupeř Maxima Vachier-Lagraveho vzešel z „turnaje tří“ . V něm se nejvíce dařilo Vincentu Keymerovi, který si vybojoval čtvrté místo. O poslední a předposlední příčku budou dnes hrát Daniel Fridman a Ting Li-žen.

Výsledky „turnaje tří“ (poslední partie už by nezměnila konečné pořadí, proto se nehrála) :

 

V openech se našim hráčů celkem daří. Václav Finěk je v openu „A“ mezi prvními třiceti hráči (29. místo) a stále ještě neokusil (a snad ani neokusí  :usmev: ) hořkost porážky. Mírně ztratil Richard Stalmach, který v sedmém kole prohrál s americkým velmistrem Adrewem Hongem. Do první padesátky však „doskočil“ Štěpán Hrbek, který v neděli obě partie vyhrál.

V „B“ turnaji hráči Bára a Chernyy trochu ztratili, ale stále se drží v první polovině výsledkové listiny.

 

Výsledky a nasazení českých hráčů v openu „A“ pro další kolo:

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na lichess.org (od 15:00)
Online open „A“
Výsledky na chess-results
Výsledky open „B“


 

VESELÉ VELIKONOCE!

 

 

 

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Turista z Evropy

Ta varianta končící Vg7 má hezký pokračování f5 Dh4! Sxh4 Sxh5+ Kf8 Vf7+ Ke8 Vxb7+ Kf8 Vf7+ Ke8 Vh7+ Kf8 Vg1 Sg5+ Vxg5 Df1+ Sd1 a matu černý zabrání jen tak, že všechno odevzdá po Jf6 Sxf6 Vd7 Vxd7.

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x