Pár čísel

V Torontu byl včera na programu v obou turnajích volný den. To je vhodná příležitost podívat se na pár nepřesných čísel z dosavadního průběhu turnajů.

 

V obou turnajích je odehráno 12 kol, což znamená, že v každém z nich jsme viděli osmačtyřicet partií.

V turnaji mužů vyhráli bílí čtrnáctkrát, osm partií vyhráli černí a šestadvacet partií skončilo remízou.
Turnaj žen je v tomto ohledu vyrovnanější. Bílé figury vyhrály desetkrát, černé devětkrát a devětadvacet partií skončilo remízou.

Muži nejčastěji volili jako zahajovací tah 1. e4, hrál se v 34 partiích. Tah 1. d4 se hrál jen dvanáctkrát. Dvě partie byly zahájeny tahem 1. Jf3.

I ženy preferovaly otevřené nebo polootevřené hry. Tahem 1. e4 bylo zahájeno 26 partií, tah 1. d4 si hráčky zvolily celkem devatenáctkrát a tři partie začínaly tahem 1. Jf3.

Je zajímavé, že z celkového počtu 96 partií nebyla ani jedna zahájena vcelku běžným tahem 1. c4.

Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastěji hraným zahájením po 1. e4 v obou turnajích byla Španělská hra (muži 11x, ženy 9x). Populární Berlínská varianta se však hrála více v turnaji mužů, kde si ji černí vybrali v pěti případech, ženy ji zvolily jen jednou.
Z celkového počtu dvaceti partií, v nichž se hrála Španělská, se hrála třikrát málo hraná Coziova Obrana (Španělská s tahem Jge7) a jednou gambitová varianta s tahem f7-f5.

V turnaji mužů jsme viděli nejrychlejší vítězství bílých v partii Firouzja-Abasov, partie měla 24 tahů.  Černými vyhrál nejrychleji Vidit ve druhém kole s Nakamurou (33 tahů).

Ženy se vzdávaly později. Nejkratší výhru bílými zaznamenala ve druhém kole Gorjačkina s Annou Muzyčuk (32 tahů), černými nejrychleji zvítězila Zhongyi Tan s Vaishali Rameshbabu, jejichž partie z devátého kola měla jen 21 tahů.

Při letmém pohledu na výsledky v turnaji žen bije do očí poměrně vysoké číslo rychlých proher Vaishali Rameshbabu, naopak Číňanky Tan a Lei mají na svých kontech poměrně vysoké číslo rychlých (z hlediska počtu tahů) výher.

Při pohledu na tabulku mužů je patrné, že o první místo se bude ještě tvrdě bojovat.

 

 

Nechme stranou neobjektivní hodnocení šancí jednotlivých hráčů a podívejme se raději, jak se vedoucím hráčů turnaje mužů dařilo bílými, nebo černými barvami.

Gukesh jen jedenkrát vyhrál bílými a pět partií remizoval, černými vyhrál třikrát jednu partii prohrál a dvě remizoval.
Poslední dvě kola: Gukesh-Firouzja, Nakamura-Gukesh.

Nakamura má vyrovnanější skóre. Bílými vyhrál třikrát a jednou prohrál, dvě partie remizoval. Černými to má podobně: dvě výhry, jedna porážka a tři remízy.
Poslední dvě kola: Nepomňašči-Nakamura, Nakamura-Gukesh.

Nepomňašči vyhrál bílými dvakrát a čtyřikrát remizoval. Černými zaznamenal jednu výhru a pět remíz. Neprohrál ani jednu partii.
Poslední dvě kola: Nepomňašči-Nakamura, Caruana-Nepomňašči.

Čtvrtý Caruana sice ztrácí na vedoucí trojici půlbod, ale zcela bez šancí není. Bílými vyhrál tři partie a tři remizoval, černými nevyhrál ani jednu partii(!), jednu prohrál a pětkrát remizoval.
Poslední dvě kola: Praggnanadhaa-Caruana, Caruana-Nepomňašči.

 

 

 

V turnaji žen vedou dvě čínské hráčky a jedna z nich s největší pravděpodobností zvítězí.

 

 

Zhongyi Tan třikrát vyhrála bílými, jednu partii bílými prohrála a dvě remizovala. Černými neprohrála ani jednu partii, dvakrát vyhrála a čtyřikrát remizovala.
Poslední dvě kola: Tan-Gorjačkina, Muzyčuk-Tan.

Její soupeřka Tingjie Lei má o půl bodu méně. Bílými jedenkrát vyhrála, čtyřikrát remizovala a jednu partii prohrála. Černými byla úspěšnější. Tři partie vyhrála a tři remizovala, neprohrála ani jednu.
Poslední dvě kola: Rameshbabu-Lei, Lei-Koneru.

 

Jaké má kdo šance na výhru?
Těžko říct, je celá řada faktorů, které mohou ovlivnit konečná pořadí v obou turnajích. Výše uvedené tabulky leccos napovídají, ale nikdy nikdo nemůže nikomu zaručit, že třeba poslední hráč nevyhraje s prvním, že někdo nevyhraje ani jednou černými…že někdo aspoň jednou musí bodovat bílými atd.  :usmev: .
Jistotu nemáme, ale můžeme spekulovat  :mrknuti: .

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org

 

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x