Superbet ve Varšavě

Posledními třemi koly rapid turnaje skončila první část turnaje Superbet Poland Rapid & Blitz 2024 ve Varšavě. Dnes začíná dvoukolový bleskový turnaj.

 

Turnaj Superbet Poland Rapid & Blitz 2024 je letošním prvním turnajem série Grand Chess Tour (GCT). Kromě čtyř soutěžících v GCT se pořadatelům varšavského turnaje podařilo poskládat hvězdnou turnajovou sestavu. O turnaji jsem se zmiňoval už včera, nebudu tedy zbytečně plýtvat časem :usmev a přejdu rovnou k věci.

Před posledními třemi koly rapid turnaje byli v čele Magnus Carlsen a Yi Wei. Nebylo to nijak překvapivé. Magnus je prostě Magnus  :usmev: a Wei je v současnosti nejlepším čínským hráčem, protože Ting Li-žen nehraje (a když hraje, tak mizerně).

 

Yi Wei, bývalé zázračné dítě. Screenshot z online vysílání na YT kanálu GCT.

 

Trochu překvapivě se v první polovině tabulky držel Kirill Ševčenko. Ukrajinský velmistr v loňském roce změnil federaci a nyní reprezentuje Rumunsko. V turnaji měl být spíše za „otloukánka“ , protože z desítky hráčů mají jen Ševčenko a Carlsen rating mimo rozmezí 2700-2800. Carlsen je jediným hráčem s ratingem přes 2800 (2830), Ševčenko jediným hráčem s ratingem pod 2700 (2677).
Po prvních šesti kolech byl Ševčenko na čtvrtém místě a o čtvrté místo se dělí i v konečné tabulce rapid turnaje.

O vítězi první části rozhodlo vlastně už sedmé kolo. Carlsen jen remizoval s Praggnanandhou, Wei porazil v dobře vedené partii Abdusattorova.

 

 

V osmém kole oba vedoucí hráči bodovali černými. Carlsen porazil Keymera, Wei Gukeshe. Carlsen v partii s Keymerem opět ukázal, v čem je jeho síla. Podle Stockfishe přibližně rovná pozice se v rukou Carlsena mění v pozici vyhranou. Stroj má samozřejmě pravdu, pozice je vyrovnaná, ale bílý má po 27. … c3 jen jednu cestu k udržení rovnováhy.  Ale ani po jediném správném 28. Ve3 bych nedal ruku do ohně za to, že bílý (myslím člověka  :usmev: , ne stroj) partii udrží.

 

 

V posledním kole remizoval Carlsen s Girim, Wei s Praggnanandhou, takže v konečném součtu má Wei o bod více než Carlsen. Carlsen neprohrál ani jednu partii, porazil i Weie.

 

Carlsen-Giri. Screenshot z online vysílání na YT kanálu GCT.

 

 

Na opačném konci tabulky je zajímavá trojice.
Bývaly doby, kdy mohl Giri směle konkurovat komukoli. Teď se v turnajové tabulce krčí na posledním místě a na svém kontě má jen jedinou výhru se Ševčenkem. Vincent Keymer nehraje rapid špatně, ale kromě remízy s Weiem prohrál s hráči ze špice tabulky.
A Gukesh?
Ten by podle mě měl být v horní polovině tabulky a možná by tam i byl, jenže pokazil hned první hrací den. V prvním kole prohrál se Ševčenkem, pak s Abdusattorovem a ve třetím remizoval s Girim. Druhý den mu vyšel parádně, ale třetí den se výsledkově hodně podobal tomu prvnímu.

 

Tabulka rapid turnaje:

 

 

Odkazy:

Web GCT
Superbet Poland Rapid & Blitz 2024
Online přenos na lichess.org
Komentovaný přenos (angličtina) na YT kanálu GCT

 

 

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x