Šardžá a jiné turnaje

V neděli skončil první turnaj ze série Grand Chess Tour Superbet Poland Rapid & Blitz 2024 ve Varšavě.
V sobotu se konal další ročník Memoriálu Soni Pertlové v Třinci. Nezvyklý počet kol měl turnaj v Dalovicích a ve Slovinsku se hraje ME seniorských týmů.
Ve Spojených arabských emirátech začal špičkový open turnaj Sharjah Masters, ve kterém hraje i Thai Dai Van Nguyen.

 

Bývalý mistr světa, Magnus Carlsen, a bývalé zázračné dítě, Wei Yi, ovládli první letošní turnaj ze série Grand Chess Tour Superbet Poland Rapid & Blitz 2024 ve Varšavě.
Po rapid turnaji, ve kterém se za vítězství udělovaly dva body a za remízu jeden bod, byl v čele Wei Yi (nebo Yi Wei) o jeden bod před Magnusem Carlsenem. Oba dva hráli výborně i dvoukolový bleskový turnaj, ale tady si pořadí prohodili.

V bleskovém turnaji zvítězil s náskokem jednoho a půl bodu Magnus Carlsen a přesně půlbod mu stačil k tomu, aby v konečném součtu přeskočil Weie. Také Yi Wei si v blicáku vedl velmi dobře a i když o bod a půl zaostal za Carlsenem, měl dva body náskok na třetího Jana Krzysztofa Dudu.

 

Konečná tabulka bleskového turnaje (screenshot z TWIC):

 

Konečné pořadí turnaje Superbet Poland Rapid & Blitz 2024:

 

Odkazy:

Web GCT
Superbet Poland Rapid & Blitz 2024
Online přenos na lichess.org
Komentovaný přenos (angličtina) na YT kanálu GCT


 

Každý rok pořádá TŽ Třinec vzpomínkový turnaj na předčasně zesnulou sympatickou šachistku Soňu Pertlovou. Letošní ročník Memoriálu Soni Pertlové byl v komorním provedení, když z obvyklých hostů dorazil jen Břetislav Eichler z Brna.

V turnaji hraném na sedm kol tempem 12+3 získali šest bodů bodů FM Martin Fargač a WGM Olga Sikorová, přičemž Martin Fargač měl lepší (až) druhé vedlejší hodnocení.
Třetí příčku obsadil IM Ladislav Langner.

Body a pořadí však v tomto turnaji nejsou podstatné, důležité je připomenout si mladou a nadějnou šachistku, která nás opustila hodně brzy  :smutek: .

Odkazy:

Výsledky na chess-results


FIDE Open O pohár starosty obce Dalovice se hrál, hádejte kde  :usmev: , v Dalovicích v Karlovarském kraji.

V turnaji hraném na nezvyklých osm kol se na startu sešlo symbolických šedesát čtyři hráčů, z toho jeden IM a 3 FM. V osmikolovém turnaji uhráli dva hráči 6.5 bodů. Lepší vedlejší hodnocení měl FM Jiří Soukup, druhé místo tak připadlo Vladimíru Křivánkovi.

Také o pořadí na třetím a čtvrtém místě rozhodlo pomocné hodnocení, protože IM Virginius Dambrauskas a Marek Pokrupa měli shodně šest bodů. V vzájemné partii Dambrauskas vyhrál a skončil na třetím místě.

Odkazy:

Výsledky na chess-results
Propozice turnaje


 

Slovinské lázně Čatež se pomalu stávají pro Evropskou šachovou federaci (ECU) jakýmsi „hlavním městem evropského šachu“  :usmev: . Konal se zde nejeden evropský šampionát a ani letošní rok není výjimkou.

Do Čateže se sjela seniorská družstva, aby bojovala o titul mistra Evropy. Pokud mě paměť neklame, tak v loňském roce (ale je možné, že to bylo o rok dříve  :usmev: ) se tato akce konala „za humny“ v nedalekém Polsku a Českou republiku tam nereprezentoval žádný tým.

Letos se do Slovinska vydala čtveřice našich hráčů startujících pod hlavičkou „Czech republic-KHK“ . Nebudu spekulovat, co znamenají tajemná tři písmena za pomlčkou, kdo ví, co by mě napadlo  :usmev: . Naši startují v „juniorské“ kategorii, tedy v kategorii 50+ a zpočátku se jim moc nedařilo. V prvním kole dostali pořádnou „čočku“ od favorizovaných Slováků, prohráli se silnými Němci a ve třetím kole překvapivě podlehli ratingově slabším Finům, čímž se propadli v tabulce hodně hluboko a dalo se čekat, že se slabšími týmy konečně začnou bodovat.

Ve čtvrtém kole porazili tým anglických žen, v pátém pak sice prohráli ve vyrovnaném zápase se Skotskem, ale pak už přišla vítězství s Lichtenštejnskem a Monakem.
Mohlo by se zdát, že výsledky českého týmu nejsou kdovíjak dobré, ale když se podíváme na startovní listinu a porovnáme nasazení Čechů s postavením v tabulce před posledním kolem, pak zjistíme, že naši hrají podle svého nasazovacího koeficientu.
Byli nasazeni jako šestnáctý tým a po osmém kole jsou na šestnáctém místě.

 

 

V závěrečném kole se Češi utkají z Nizozemci a měl by to být vyrovnaný zápas.
Věřím, že po špatném začátku jsou naši hráči na samotném konci turnaje již dostatečně aklimatizovaní a vyhrají.

Odkazy:

Výsledky na chess-results


 

V Perském zálivu a „malý“ (na mapě  :usmev: ) kousek od Ománského zálivu leží Spojené arabské emiráty (SAR), v nichž se v poslední době „roztrhl pytel“ se silnými šachovými turnaji.
Ve třetím největším městě SAR Šardžá (Sharjah) se už posedmé koná festival silných openů. Hraje se Sharjah Masters, Sharjah Challengers a Sharjah Futures.

Turnaj Masters je určen pro hráče s ratingem nad 2500, Challengers („béčko“) je pro ty ostatní do 2500 a turnaj Futures je turnajem mladých nadějí.

Český reprezentant Thai Dai Van Nguyen pobývá na turnajích v SAR celkem často (na naše poměry  :usmev: ), a tak asi nikoho nepřekvapí, že v turnaji Masters nechybí ani letos.
V turnaji Masters je se svým ratingem 2649 nasazen na 23. místě a ve včerejším prvním kole byl mezi nasazenými hráči.
V prvním kole zvítězil bílými figurami s Indem Anandem Pranavem, kterého postupně přehrál ve výměnné variantě dámského gambitu. Po prvním kole je jedním z osmnácti hráčů, kteří dokázali zvítězit  :usmev:   a určitě by českým fanouškům nevadilo, kdyby Vana viděli na špici tabulky i po posledním devátém kole.

 

 

Odkazy:

Výsledky na chess-results
Online na lichess.org

 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x