Vysmátý a nevysmátý

Dnes je poslední den volna a zápas o titul mistra světa graduje. Ti, kdo odepisovali mistra světa Tinga Li-žena, se po dvanácté partii mohou chytit za nos 🙂 . Li-žen zahrál velmi dobře a dokázal hned tři věci najednou: srovnal stav zápasu na 6-6, předvedl šachy na vysoké úrovni a pochybovačům ukázal, že má nervy v naprostém pořádku.

 

Včera se hrála už dvanáctá partie zápasu, dnes mají hráči volný den a pak ještě odehrají dvě „klasické“ partie. Pokud se v nich nerozhodne, přijde na řadu tiebreak.

Prohrávat o bod skoro těsně před koncem zápasu je velmi nepříjemné. Taková stresová situace působí na každého jinak. Někdo se zlomí, jiného to vyburcuje k maximálnímu výkonu.
U Li-žena asi zafungovala ona druhá možnost  :usmev: . Ve dvanácté partii podal soustředěný výkon a Gukeshe k ničemu nepustil. Ano, Gukesh svému soupeři trochu pomohl, udělal několik chyb, ale nebyly to chyby nijak velké, spíše drobná pochybení, která se kumulovala až do prohrané pozice.

Li-žen zahájil tahem 1. c4 a Gukesh se ve čtvrtém tahu vyhnul případnému „Katalánu“ přetažením pěšce na d4 (4. … d4). Až do desátého tahu hrál Gukesh rychle, Li-žen spotřeboval na deset tahů skoro čtyřicet minut. Tentokrát se mu časová investice bohatě vyplatila  :usmev: . Gukesh se na delší dobu zamyslel až nad tahem 10. … h6. Na tomto místě se nejčastěji hraje tah 10. … Se6, ale proti Gukeshově tahu nelze nic namítat. První jeho pochybení přišlo ve třináctém tahu (13. … Vb8). Tah věží na b8 sám o sobě není špatný, je „jen“ zbytečný. Bílý se chystá hrát na dámském křídle, protihru mohl černý hledat v protiúderu v centru tahem e5-e4. Černý se k němu dostal, ale díky ztrátě tempa byl vždy o krok pozadu. Ještě horší je, že třináctý tah byl počátkem převodů černých figur na nevhodná pole. Když jsem viděl tah 16. … Jd7, nechápal jsem, kam jezdec z pole f6 směřuje. Směřoval na b6 a pole f6 nechal černý pro střelce.
Bílý získal solidní převahu na dámském křídle a v centru, to hlavně díky jezdcům na polích c6 a b6, kde spíše překáželi  :usmev: .

Ještě ve dvacátém tahu se mohl černý pokusit změnit kurs. Tahem 20. … f5 mohl donutit bílého alespoň na chvíli odvrátit zrak od dámského křídla. Stále by stál špatně, ale na tak zle jako po tahu 20. … Sf6. Vlastně jsem dvacátý tah černého ani nepochopil. Hrál tam jen proto, aby napadl dobře krytého pěšce d4? Nevím, asi mi něco uniká, v každém případě se střelec na f6 už o dva tahy později nelíbil ani Gukeshovi  :usmev: , a tak jej nabídl k výměně za střelce na e3 (22. … Sg5).
Bílý však neměl důvod měnit svého dobrého střelce za střelce, který si na šachovnici neumí najít své místo. Tahem 23. Jf4 (Li-žen po partii prohlásil, že až teprve tady si uvědomil, jak dobře stojí) bílý této výměně zabránil a navíc ještě hrozil výměnou jezdce za střelce na g6, což by způsobilo černému další bolení hlavy, protože by jen stěží mohl krýt slabého pěšce na a4 a k tomu i pěšce na e4. Následoval smutný konec „pomateného“ černopolného černého střelce. Po přesunu na f6, pak na g5, jej černý vyměnil za otravného Jf4. Předpokládám, že takhle si to černý nepředstavoval  :usmev: .

Slabí pěšci a4, c7 a e4, špatně postavení černí jezdci, silná dvojice bílých střelců, slabá černá pole, žádná protihra. Zoufalá situace, zoufalá pozice.

Možná to podobně viděl i Gukesh, protože se rozhodl konečně „něco“ udělat se svými jezdci a neváhal soupeři nabídnout rovnou čistou kvalitu, jen aby se alespoň trochu černé figury rozehrály. Podle Stockfishe bylo braní kvality nejlepším řešením, ale Ting Li-žen dal přednost razantnímu postupu pěšců k poli proměny (26. d5), což bohatě stačilo, protože skladiště černých figur na dámském křídle bylo Gukeshovi tak akorát pro zlost.
V závěru zahrál černý ještě několikrát nepřesně, ale ani při nejlepší hře by partii neudržel.

 

 

 

Vysmátý Ting Li-žen na tiskovce po partii. Zdroj: FIDE, autor: Maria Emelianova

 

…a nevysmátý Dommaraju Gukesh. Zdroj: FIDE, autor: Eng Chin An

 

Opět jsme viděli „gól do šatny“ . Důležité vítězství pro Tinga Li-žena, drsné procitnutí Dommaraju Gukeshe.
Vůbec bych se nedivil, kdybychom v posledních (klasických) partiích neviděli už žádnou remízu. Řekl bych totiž, že v závěru půjde více než o šachový um o nervy obou hráčů  :usmev: .

 

Náhledové foto – zdroj: FIDE, autor Maria Emelianova

 

Odkazy:

Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Fotogalerie

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Herbert Konečný

Ano, naprosto souhlasím se zde diskutujícími. Tento souboj určitě není nudný, jak už zde několikrát zaznělo. Má to nepochybně svůj půvab, ale možná by ten půvab byl ještě o něco větší, kdyby se hrálo na 24 partií jako v dobách mého mládí. Doba se ale zrychluje, sponzoři i veřejnost jsou netrpěliví, všichni chtějí vygenerovat mistra světa co nejrychleji (nejlépe za týden) a nikomu se už nechce sledovat šachový souboj, který by mohl trvat třeba tři měsíce nebo i déle, byť by to byly skvělé, kvalitní a vyrovnané partie. Howgh.

Pavel Chrz

Omlouvám se za odbočení, přec jen se o našich reprezentkách bude více vědět. 7 minut v televizi

Petr

Dobrý podvečer, ať si myslí kdo chce, co chce, tento souboj o šachového mistra má svůj půvab, jen pro mne škoda, že se nehraje klasicky na 24 partii ( jako za mých mladých let ), jen si říkám…jiná doba, jiný mrav.

Honza Repák

Buďte po Iljumžinovových experimentech rád, že se vůbec hraje alespoň nějaký zápas. Mladší generace počínaje Carlsenem, které v tomto jeho bordelu vyrůstaly, nemají k mistrovství světa vztah a často už soutěž nepokládají za důležitou. Bohužel.

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x