Málo remíz :-)
Pomalu začíná zápas o titul mistra světa mezi Janem Nepomňaščim a Tingem Li-ženem připomínat počasí. Když sedm dní prší, všichni se těší na sluníčko, když sedm dní nepolevují vedra, těšíme se na déšť.
Tedy většina lidí, protože znám i „extrémisty“ , kterým podobné rozmary počasí nevadí 🙂 .
V tomto zápase je málo remíz… 😀 Samozřejmě žertuji, ani věčně nespokojený český človíček jistě neprotestuje, že se málo remizuje.
Kromě toho v Chorvatsku finišuje Mitropa Cup 2023.
Sedmá partie, polovina zápasu o titul mistra světa a Nepo má na svém kontě o jeden bod více.
Už jsme si pomalu zvykli, že to není tak, jak se nám snažila namluvit (ne)umělá inteligence ChatGPT, která tvrdila, že podle statistik končí většina partií mezi vyrovnanými hráči remízou, i když prý má bílý jistou výhodu .
Hráči jsou přibližně vyrovnaní, ale remízek moc nemáme. Ze sedmi partií skončily smírně jen dvě a to je na takový zápas zatraceně málo.
Zajímavější je, že černé barvy slavily plný úspěch jen jednou z pěti partií, jinak vždy vyhrávali bílí.
Skoro by to mohlo vypadat, že „záhada šachu“ je vyřešena. Narážím na známou otázku, jak má vlastně hra dopadnout při oboustranně správné hře. Vyhraje bílý? Černý? Remíza? Doposud se to nepodařilo zodpovědět. V zápase to vypadá, že vyhrát má vždy bílý a pak už záleží jen na tom, kdo hraje černými .
Když Ting, bílý vyhraje po 1. e4! , když Nepo, vyhraje bílý po 1. d4! :
Vypadá to tak, ale není tomu tak .
Pravdou však je, že zápas zatím potvrzuje výhodu bílých figur.
V sedmé partii zápasu měl bílé figury Nepomňašči a kdo trochu tento zápas sleduje, mohl se klidně vsadit, že v prvním tahu přijde 1. e4. Po 1. d4 se Tingovi celkem bez problémů dařilo srovnat hru, ale po 1. e4 měl zatím vždy problémy. Tingova odpověď 1. … e6 se někomu může jevit jako překvapivá, ale Ting kdysi Francouzskou obranu hrával. Dokonce ji hrál i třikrát proti Nepomňaščimu, naposledy však v roce 2012.
Takže ze strany Tinga žádné překvapení. Nepřekvapil ani Nepo, i když v oněch třech zmiňovaných partiích nehrál Tarraschovu variantu Francouzské, ale „Tarrasche“ hrával v poslední době celkem často na internetu.
Bylo vidět, že oba hráči vědí, co dělají.
Až po 12. Sd3 začal Ting „natikávat“ při hledání správného plánu obrany proti hrozícímu útoku bílého na královském křídle.
Po dvacátém tahu měl Ting na hodinách už jen 23 minut, ale pomalu začínal stát o něco lépe. Po partii Nepo Tinga chválil za tah 21. … Sd6.
Zřejmě oprávněně, protože snad jen šachový motor nebo někdo takový jako já by zahrál v jednadvacátém tahu 21. … Sxg5. Uznávám, že je pak černá pozice taková „ementaloidní“ (=děravá), ale asi bych to prubnul , protože není vidět, jak by toho mohl bílý smysluplně využít. Navíc by mě asi děsilo, že po 21. … Sd6 22. c3 musí černý odevzdat kvalitu, což se v partii stalo.
Až teprve retrospektivně oceňuji Tingův cit pro pozici, protože obětí kvality zabil hned několik „much jednou ranou“. Zlikvidoval nebezpečného střelce a jezdce, kteří se chystali „nasáčkovat“ po černých polích blíže k černému králi, a vzhledem k tomu, že černému zůstal černopolný střelec, nemusela ho tolik trápit slabá pole f6 a h6.
Navíc bylo vidět, a po partii to přiznal i Nepo, že si bílý s kvalitou více neví moc rady s pozicí. Najednou stály černé figury takřka ideálně a bílé naopak špatně. Bílá věž na čtvrté řadě byla „marná“ a o moc lépe na tom nebyly ani dáma a druhá věž. K tomu nastoupil Ting h-pěšcem na královském křídle a bílý začínal mít problémy.
Ovšem Ting už neměl moc času a i když zřejmě věděl (tušil), že jeho pozice začíná být perspektivnější, s minimem času na hodinách se měl spokojit raději s opatrnější hrou.
Postup h-pěšce až na pole h4 (31. … h4?!) byl přece jen trochu riskantní.
Zřejmě rozhodující okamžik partie přišel vzápětí.
Tah 32. … Vd2 vypadá jako útočný tah (hrozí mat) a asi ani není chybný, ale byl to teprve dvaatřicátý tah a Ting na něj spotřeboval skoro pět minut drahocenného času. Pak už mu totiž zůstávalo jen 45 vteřin na provedení (to by stihnul ) , ale především promyšlení, dalších osmi tahů do časové kontroly.
Blicnutý tah 43. … Vd3 je hrubou chybou, protože černý přijde o důležitého pěšce na c5 a může se pomalu vzdávat, což Ting se zbylými třemi sekundami na hodinách udělal až o čtyři tahy později.
Jan Nepomňašči vede po polovině zápasu 4-3 a dá se očekávat, že v dnešní zítřejší osmé partii bude zuby-nehty bránit své vedení. Pokud se však Ting Li-žen ani po této porážce nezlomí, a já věřím, že ne, dávám mu větší šance.
Proč?
Protože se mi jeví Tingova hra černými figurami jako lepší než Nepova, který černými neuhrál ještě ani půlbod. Jediné, co zatím Tinga sráží k zemi, jsou jeho hrubé chyby (druhá partie) a špatné hospodaření s časem.
Zajímavé bude sledovat, jaká překvapení v zahájení si na soupeře (a na nás) oba hráči přichystali (přichystají) v dalším průběhu zápasu.
Doposud se pokaždé hrálo pokaždé něco jiného.
Odkazy:
Oficiální web
Online na chess24.com
Online na lichess.org
Jen stručně zmíním předposlední kola turnajů Mitropa Cup 2023.
O remíze našich mužů s Maďarskem celkem obšírně referoval (díky!) v komentáři uživatel lubomír1959, takže ještě přidám výsledek našich žen.
Naše dívky podaly velmi dobrý výkon, když odremizovaly silné Maďarsko.
Anička Lhotská sice opět prohrála, Natálie Kaňáková remizovala, ale na zadních deskách se české reprezentantky „pochlapily“ .
Vyhrála Kristýna Novosadová a remizovala Anička Voříšková, takže 2-2.
Děvčata „poskočila“ v tabulce o jednu příčku výše a dnes je v posledním kole čeká tým Německa, který naopak klesl na deváté místo.
Věřím, že Češky tento zápas vyhrají.
Muži budou mít za soupeře domácí Chorvaty a i oni by měli být mírným favoritem, ale jednoduché to nebude.
Odkazy:
Web turnaje
Online na lichess-org (muži)
Online na lichess.org (ženy)
Online na webu pořadatele
Výsledky na chess-results
Jen pro pořádek přidám vysvětlení obrázkového „rébusu“ , ale myslím, že to většina lidí pochopila.
Tři vykřičníky – symbol Ostravy
plus
malý jelen – Marek Jelínek, ředitel turnaje
rovná se
Koník…Ostravský .
Tedy „skoropozvánka“ na festival Ostravský koník 2023, který se bude konat ve dnech 6. – 15. 5. 2023.
No, vypada to ze cela Dingova priprava leaknula. Nekdo vystrachal dva accounty na lichess s 1500 elo, ktere odehrali stejne varianty jako Nepo s Dingem…:-)
viz: https://old.reddit.com/r/chess/comments/12ssian/investigation_might_have_found_ding_and_rapports/ (EN)
Jestli je to tak, tak se obávám, že je téměř po zápase…
Mitropa Cup skončil. Zvítězili Francouzi, druzí skončili Italové, a třetí Maďaři. V ženách opět Francie, na druhém místě Chorvatsko, na třetím Slovinsko. A naši? V mužích pátí, v ženách šestí. Při pohledu na tabulku lze usoudit, že muži byli přece jen o něco úspěšnější než ženy, aspoň co do bodového zisku. Nelze tedy napsat, že bychom vyloženě zklamali, ale taky nejde o kdovíjaký úspěch. V posledním kole porazili naši muži domácí Chorvaty 2,5-1,5, když Babula, Mládek a Frank remizovali a vyhrál, hádejte kdo? Kdo jiný než opět Stalmach. Stali jsme se remizovým králem turnaje, škoda remíz s Německem a Rakouskem, ty body citelně týmu chyběly. Ženy v posledním kole remizovaly s Německem 2-2. Lhotská a Voříšková prohrály, Kaňáková a Rybáčková vyhrály. K jednotlivcům u mužů z hlediska výsledků: Babula a Vykouk nezazářili a ani nezklamali, uhráli celkem, co uhrát měli, Mládkovi a hlavně Frankovi se tento turnaj nepovedl. Stalmach naopak může být maximálně spokojený, byl z našich hráčů nejlepší a zařadil se i mezi nejlepší hráče turnaje (škoda toho zakolísání s Haringem). Uhrál 6,5 z 9b, perfo 2597. Výtečně si vedli i Jerguš Pecháč, který uhrál 5,5 ze 7, perfo 2757, Francouz Droin, Italové Sonis a Lodici a Maďar Kozak. Našim ženám se tolik nedařilo, Lhotská 1,5 z 8, Kaňáková 5 z 8, Novosadová 4 ze 7, Voříšková 3,5 z 8 a Rybáčková 1,5 z 5.
Takže když to shrnu: Medajlové ambice jsme rozhodně nenaplnili, k tomu nestačil výborný výkon Stalmacha, musel by se ještě někdo přidat. U žen se jistě čekal lepší výsledek u Lhotské. Uspěla Kaňáková, perfo 2254.
https://chess-results.com/tnr745452.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&flag=30
Asi to nikoho nebude zajímat, ale to nevadí. Pro zajímavost (umím dobře rusky) – Непомнящий – toto příjmení něco i znamená. Помнить – pamatovat si. Не помнить – nepamatovat si. Непомнящий (nebo nádherně do češtiny něco jako Něpomňaščij) je příčestí daného slovesa, znamená doslova „nepamatující si.“ Ale že by si nic nepamatoval je málo pravděpodobné:-)
Ohledně významu jména máte pravdu. Jinak jsme se tu o tom už bavili na začátku zápasu.
Davide, velmi by mě zajímal váš názor na partii Stalmach – Antal, na Mitropě, zda ji bylo možné za Stalmacha vyhrát nebo zda to bylo remízové a jak obecně se má v takových pozicích hrát, díky za odpověď…
Náhodou jsem tu zprávu zaznamenal. Partie je tady: Stalmach, Richard vs. Antal, Gergely | Mitropa Cup | Open | 2023 | chess24.com
Myslím, že to byla dobrá partie a že bílý sice někde stál o trochu lépe, ale vyhrát nemohl. Dvě věže jsou proti dvěma jezdcům a střelci dobré v útoku, na krytí slabých pěšců se hodí méně, obzvláště pokud tito stojí na barvě soupeřova střelce. Vhodná výměna věže za střelce a pěšce může pomoci, jelikož dva jezdci zejména při obraně slabin na různých křídlech mohou být neobratní. Ale mluvit o tak specifické materiální konstelaci obecně je dost těžké. (Některé věty z mé odpovědi připomínají Chat GPT.)
Dnes je volný den!
HA! Zrada!
Opravil jsem a za chybu se omlouvám .
Tentokrát to však nebylo způsobeno mým pokřiveným vnímáním času, ale jednoduchým faktem, že jsem si pořádně nepřečetl podmínky zápasu a počítal jsem s tím, že volné dny jsou vždy po dvou partiích .
Díky za upozornění, opraveno.