Blíží se „koník“ a MČR
Sotva skončil zápas o titul mistra světa a už se pomalu rozjíždějí další akce. V pátek 5. 5. 2023 se koná poslední simultánní produkce Lukáše Klímy v Ostravě a lidé znalí věci vědí, že Ostrava je poslední simultánní „zastávkou“ před festivalem Ostravský koník, který začíná už tuto sobotu (6. 5. 2023).
Ostravský festival má tak trochu smůlu, protože už příští týden bude na dálku bojovat o přízeň šachových fanoušků s Mistrovstvím ČR mužů a žen, které zahajuje 9. 5. 2023 v Lísku u Bystřice nad Pernštejnem.
Aktualizováno o pavouka MČR žen.
Letošní ročník festivalu Ostravský koník by se mohl přiblížit rekordnímu počtu účastníků z roku 2019, kdy se čtyř festivalových turnajů zúčastnilo 328 hráčů.
Letos je zatím přihlášeno 279 hráčů a i když rekord asi nepadne, přece jen to bude velmi dobrý ročník , ale trochu jiný než ty předcházející, protože se mění místo hry. Dům kultury se přestavuje a „koník skáče“ do Pavilónu A na Výstavišti Černá louka.
Rekordní počet hráčů v roce 2019 byl dán především tím, že součástí festivalu bylo i otevřené MČR v čele s jeho pozdějším vítězem Davidem Navarou a co si budeme povídat , MČR je MČR a to nějaké ty desítky hráčů přiláká.
Neprocházel jsem sice všechny historické tabulky všech dvaceti sedmi předcházejících ročníků, ale letos je festival výjimečný i tím, že se v něm objeví zástupci osmnácti federací ze tří kontinentů (Evropa, Amerika, Asie).
Ze screenshotu z webu pořadatele je patrné, že velmistrovská norma půjde uhrát jen stěží, ale norma na IM nemusí být až takový problém.
Nejvýše nasazeným hráčem je GM Łukasz Jarmuła (rating 2439), spoluhráč Davida Navary v týmu KSz Hetman Katowice. Do „A“ turnaje, který je primárně určen pro hráče s ratingem nad 2000, ale spodní hranice není limitována, je ke včerejšímu dni přihlášeno 75 hráčů.
V turnaji „B“ (<2000) by mělo hrát 81 hráčů a největší hvězdou, alespoň pro mě, bude Honza Sudolský z VOKD Poruba, který hrál loni skupinu „C“, v níž skončil s pěti body na 34. místě z necelé stovky účastníků.
Zdá se vám, že to není nic moc?
Ale je. Honza Sudolský v letošním roce oslaví (nebo už oslavil, Ostraváci mě jistě opraví ) devadesát let.
Největší zájem je o skupinu „C“, kterou hodlá hrát 123 hráčů. Nic překvapivého, protože v céčku je „nachlup“ stejný cenový fond jako v béčku .
Tradičně se v průběhu festivalu konají i doprovodné turnaje a akce.
I letos čekají účastníky a příchozí turnaje v „Holanďanech“ a bleskový turnaj, ale letos, snad se nepletu , přibyl ještě „Šachový hospodský kvíz“ , turnaj ve Fischerových šachách a bleskové „retro šachy„, tedy bleskový turnaj „na diktát“ , což si dnešní generace mladých hráčů nemůže pamatovat, ale ti starší si jistě vzpomenou na horké chvilky za šachovnicí, kdy se co pět(?) vteřin ozývalo z kotoučového, později z kazetového magnetofonu magické:
„Bílý….TEĎ!“ …. „Černý….TEĎ!“
Na „TEĎ“ musel hráč táhnout, jinak prohrával na čas a záleželo na pořadateli, zda prohrával po prvním nebo až několikátém „prohřešku“ . Vypadá to drsně a drsné to taky bylo , jen připomenu, že hráč mohl zvednout ruku (opět dle místních zvyklostí, někde jen jednou, jinde třikrát), zařvat „VYNECHÁVÁM!“ a netáhnout.
Samozřejmě k takovému turnaji patří neodmyslitelně i hádky, protože naprostá většina účastníků tahá vždy o něco později než na „TEĎ!“ a pak si po turnaji stěžují ostatním, obvykle těm, se kterými vyhráli , jak nefér hráli ti, co je porazili .
Aby to snad nevypadalo, že tady vychvaluji jeden turnaj, tak si „rýpnu“ .
Nelíbí se mi logo turnaje a jeho název.
Jako….písmo by šlo, barvy ujdou, ale zbytek je vyumělkovaný. Snad si pořadatelé vezmou mou kritiku k srdci, a protože jde o konstruktivní kritiku, předkládám i svůj návrh změn, včetně změny názvu na „Ostravský poník“ .
Mistrovství ČR mužů a žen, které zahajuje 9. 5. 2023 v Lísku u Bystřice nad Pernštejnem, má letos také své zvláštnosti.
V prvé řadě budou hrát muži i ženy ve stejném termínu, což v předešlých letech nebývalo (pro hnidopichy : píši „nebývalo“ , nikoli „nebylo“ , protože si tím nejsem jist) a pak je tady i změna hracího systému.
V turnaji mužů bude hrát desítka hráčů každý s každým a nejvýše nasazeným bude obhájce titulu(-ů) David Navara. Konkurenci mu budou dělat následující hráči:
Vlastimil Babula, Jan Krejčí, Jiří Štoček, Vojtěch Plát, Martin Petr, Vojtěch Zwardoń, Tomáš Kraus, Pavel Šimáček a Václav Finěk.
Tempo hry bude „klasické“, tedy 90 minut na 40 tahů, pak 30 minut do konce partie s bonusem 30 vteřin od prvního tahu partie.
Zajímavější může být turnaj žen, který se letos poprvé bude hrát vyřazovacím systémem. Tempo hry bude stejné jako u mužů, ale dvanáct dívek a žen nebude hrát stejný počet partií .
Chápu-li článek na webu ŠSČR správně, pak čtyři nejvýše nasazené hráčky (Pilsová, Movsesian, Richterová a Sikorová) nastoupí do turnaje až ve čtvrtek 11. 5. 2023. Osm zbývajících bude bojovat v zápase na dvě partie o čtyři postupová místa, což neznamená nic jiného než to, že z osmičky Novosadová, Kaňáková, Lhotská, Voříšková, Dvořáková, Zelbová, Hosová a Fizerová čtyři hráčky vypadnou.
Při čtení zmiňovaného článku jsem se „trochu“ zasekl u vysvětlení vyřazovacího systému , a proto se, pro podobné nechápavce jako jsem já, pokusím shrnout následující okopírovanou větu do jediného trochu košatého souvětí :
„…V případě výsledku 1:1 budou ještě večer hrát 2 partie tempem 15 minut s přidáváním 5 sekund na každý tah, v případě celkového výsledku 2:2 budou hrát 2 partie tempem 3 minut s přidáváním 2 sekund na každý tah, v případě celkového výsledku 3:3 budou hrát 1 partii tzv. armageddon… “
Takže „překlad“:
Skončí-li zápas nerozhodně, následují tiebreaky: nejprve dvě rapid partie tempem 15 + 5, pokud nerozhodnou, hrají se dvě bleskovky tempem 3+2 a bude-li i nadále vyrovnaný stav, přijde na řadu armageddon (bílá pět minut proti čtyřem minutám černé (?), remíza se bere jako výhra černé).
Následující odstavec berte s velkou rezervou, protože je to jen má spekulace .
Nikde jsem zatím neviděl pavouka (=nasazení hráček), ale předpokládám, že osm hráček bude rozděleno na dvě skupiny podle ratingu a mohli bychom vidět dvojice: Novosadová-Dvořáková, Kaňáková-Zelbová, Lhotská-Hosová a Voříšková-Fizerová.
V každém případě se na turnaj žen těším více než na turnaj mužů, protože vyřazovací systém je mi „milejší“ .
Aktualizace:
Takže je to poněkud jinak, než jsem předpokládal . Petr Záruba mi poslal odkaz na pavouka MČR žen, který je odlišný od mých spekulací. Zatímco já předpokládal, že se osm hráček rozdělí na dvě poloviny a nasadí se dvojice 1-5, 2-8 atd., skutečnost je jiná.
Hráčky sice (logicky) jsou rozděleny na dvě poloviny, ale v předkole se utkají: 1-8, 2-7, 3-6 a 4-5, tedy převedeno na „jména“:
Novosadová-Fizerová, Kaňáková-Hosová, Lhotská-Zelbová a Dvořáková-Voříšková.
Děkuji Petru Zárubovi za opravu mého mylného předpokladu .
Odkazy:
Úvodní zpráva MČR
Tabulky a výsledky na chess-results
Šachy na diktát, tak už jsem v obraze, mám rád staré inscenace a kdo zná https://www.csfd.cz/film/226926-kralovska-hra/prehled/ tak tam v jedné scéně hrají šachy a zvedají ruku s dovětkem „prodloužení“ … Tak teď už chápu kde na to scénáristé přišli …
V článku je aktualizován PLATNÝ pavouk MČR žen.
Honza Sudolský oslavil devadesátku již loni!
A jo… 🙂 Však to říkám pořád, že mám problémy s datumy . Vím, že je ročník narození 1932, ale tak nějak jsem ustrnul v roce 2022
Díky za opravu.