Šachy v Las Vegas
Docela nedávno skončil v Las Vegas jeden turnaj a už se hraje další. Vlastně ne jeden turnaj, ale „hromada“ turnajů.
Nevím, jak jsou na tom Američané, ale pro Evropana z Čech není zrovna jednoduché zorientovat se v jejich turnajích .
Není to dáno složitostí jejich turnajových pravidel, oni jsou prostě „jiní“. Zatímco u nás je běžné, že pořadatel zajistí veškerý materiál, v amerických turnajích to běžné nebývá. Na některých turnajích si hráči nosí svou kompletní šachovou výbavu, na jiných stačí přinést třeba jen šachové hodiny.
Na turnaji National Open (Národní Open) v Las Vegas stačilo podle propozic přinést digitální hodiny umožňující nastavení času s bonusem (přírůstkem). Takže „komfort“ , pojedete-li do Vegas, stačí vám přibalit hodiny, šachy „dodá“ pořadatel.
V propozicích je však rovnou uvedeno, že šachy jsou jen pro turnajovou hru, nikoli pro „kuželky“ . „Kuželkárna“ je místnost při šachových turnajích, kde se hrají „kuželky“ , tedy volné přátelské partie bez hodin (nebo i s hodinami, ale vlastními).
Také to známe, jen tomu neříkáme kuželky.
Další zajímavostí, kterou však známe i v našich krajích, je řada doprovodných turnajů. Kdo kdy u nás hrál „Pardubice“ nebo v posledních letech Pražský mezinárodní šachový festival, tak ví, o čem je řeč. Známe to, ale ne v takové míře.
Nechtělo se mi počítat, kolik turnajů se právě hraje (nebo bude hrát) ve Vegas. Přikládám screenshot z webu pořadatele, spočítejte si to sami. Po kliknutí na obrázek se dostanete na web pořadatelů, kde můžete „brouzdat“ všemi turnaji .
A kdybyste se v tom nevyznali, možná pomůže turnajový program.
Dohrán už je pětikolový, což u nás také nebývá obvyklé, turnaj žen.
V turnaji zvítězila čínská hráčka Zijun Zhou. Když se dívám na její ratingovou kartu na FIDE, tak u svého jména nemá uvedeno ani datum narození a rating 1701 uhrála ve třech turnajích, z nichž dva byly právě ve Vegas.
Při pohledu na výsledky je jasné, že pětikolový turnaj, a to se tam hrají i tříkolové turnaje , je celkem nesmyslný, protože vítězka nasbírala body s hráčkami, které nepatřily k favoritkám. Tedy ne, že by nevyhrála zaslouženě, to ne, protože v posledních dvou kolech měla relativně silné hráčky, jen tím chci říct, že při tak málo kolech je turnaj spíše „loterií“ , v níž má štěstí na los stejnou hodnotu jako šachové dovednosti.
Jinak na 46. místě skončila v turnaji šestiletá „hvězdička“ Rayna Yan, která uhrála sice jen dva body, ale na šest let zas nehraje až tak špatně. Viz její partie na konci článku na webu pořadatele.
V National Open, hraném tempem 90 minut na celou partii s přídavkem 30 sekund od prvního tahu, hraje 151 hráčů a nejvýše nasazeným je Hans Niemann.
Ten je také spolu s Ukrajincem Iljou Nyžnykem v čele turnaje.
ještě jedna „perlička“.
U nás je zvykem „dělat“ turnaje ve „swissmanageru“ , občas v „chessmanageru“ a v Polsku mají „chessarbiter“ , ale v USA se s tím asi moc „nemažou“.
Přijde mi, že k řízení a losování turnajů používají to, co zrovna mají k dispozici .
Nejsem si jistý, jakým programem je řízen National Open, ale výstupy a tabulky mi připomínají starý Swiss Perfect z roku 1998.
Kdo ví, čím je to řízeno, klidně napište .
Odkazy:
Web pořadatele
Online na lichess.org
Při „listování“ webem pořadatelů jsem narazil i na odkazy streamerů.
Šachanistům, ale nejen jim, doporučuji video IM Erica Rosena, v němž rozebírá zajímavou gambitovou myšlenku (za černé a s malou změnou za bílé) 1. c4 e5 2. Jc3 Jf6 3. Jf3 e4 4. Jg5 b5!? .