Všechno jde nahoru

Stoupají venkovní teploty, stoupají počty nakažených koronavirem, ale naštěstí stoupá i počet turnajů hraných v reálném světě. Samozřejmě, stále se hraje i ve světě virtuálním.


Začněme světem virtuálním.

O základní části turnaje Legends of Chess jsme informovali v pátek. A v pátek byla zahájena vyřazovací část, do níž prošli Carlsen, Svidler, Giri a Něpomňašči, kteří spolu sehrají semifinále složené ze tří čtyřrapidových zápasů. Prostě jako obvykle v turnajích Magnusovy Tour (4x rapid, popř.tiebreak 2x blic a armageddon).

V pátek na sebe narazili Carlsen se Svidlerem a Giri s Něpomňaščim. V obou zápasech stačily úspěšnějším hráčům k vítězství tři rapid partie. Carlsen porazil Svidlera 2,5-0,5 a stejným poměrem zvítězil Něpomňašči s Girim. V obou zápasech byly k vidění ostré partie, ale oba zápasy měly rozdílný průběh.

Giri měl v první partii bílé a partie skončila remízou. Ve druhé partii se hrála hra Střelcová hra a Nepo vylezl ze zahájení s lepší pozicí. Díry na královském křídle v pozici černého a otevřený a-sloupec, to byly hlavní přednosti pozice bílého. Černý král zůstal v centru a jen stěží by pro něj Giri našel bezpečnější útočiště, jenže v centru „tak trochu“ překážel a dostat do hry věž z a8 by nebyl zrovna lehký úkol. Giri se ale nehodlal jen pasívně bránit a rozhodl se pro zajímavý útok na královském křídle ((13. …g4?!). Bohužel jeho odhad (nebo propočet) ztroskotal na chladnokrevném odevzdání bílé dámy za věž, figuru…a vyhranou pozici. Bílé figury měly ideální souhru a černá věž z a8 udělala za celou partii jen tři tahy po polích a8-d8.

Giri měl šanci vše napravit ve třetí partii, kde Nepo, který v ostré, ale rovné pozici korektně obětoval figuru, hrubě chyboval (24. … Jc3+??). Jenže když člověk nemá svůj den, všechno se mu rozpadá pod rukama. Anish svůj den asi neměl, protože téměř vzápětí chybu opětoval a prohrál.

Carlsen porazil Svidlera 2x černými. V první partii si dovolil malou extravaganci a vyšel vstříc snaze Svidlera o ostrou hru. Carlsenův tah 15. …g5 je možná „nedobrý“, ale Svidlera vykolejil a Carlsen mu ukázal, že dvojice jezdců je mnohem silnější než dvojice střelců…zvláště když k té dvojici jezdců má černý ještě několik pěšců navíc  :usmev: .

Následovala „oddechová“ remíza a ve třetí partii Svidler moc šancí neměl. Carlsen-Svidler 2,5-0,5.

Dnes se hrají odvety, sledovat můžete buď přímo na chess24.com nebo na chessbomb.

V řecké Kavale hrají dva čeští hráči-Vojtěch Plát, nasazený jako „numero uno“ a Vojtěch Zwardoń, který byl nasazen jako turnajová čtyřka. Oproti loňskému ročníku, který byl mnohem početnější (přes sto účastníků v hlavním turnaji) a mnohem silnější, je letos turnaj s 52 hráči o dost slabší. Sluší se podotknout, že právě v loňském roce vyhrál Vojta Plát (7,5 z 9) a letos tak obhajuje loňský úspěch.
Zatím to vypadá, že by se to Plátovi, který doposud v letošním řeckém turné neprohrál ani jednu partii, mohlo podařit. Dvakrát sice remízoval, ale drží se v těsném závěsu na druhém místě za GM Ernstem Sipkem z Nizozemí.
Vojta Zwardoń „mírně“ ztrácí. Dvě porážky s ratingově slabšími hráči však nemusí nic znamenat. Do konce turnaje totiž zbývají ještě čtyři kola (včetně toho dnešního) a leccos se dá ještě napravit. Omlouvám se za mystifikaci, až díky komentáři pana Čekala jsem zjistil, že turnaj se hraje jen na sedm kol  :smutek: , takže dvoubodová ztráta může být v tomto případě fatální.
V turnaji mě zaujal právě Vojtův přemožitel ze druhého kola Ioannis Kosmidis, Hráč s ratingem 2130 porazil nejprve černými Zwardoně, ve třetím kole pak bílými turnajovou dvojku GM Pavlidise, který po třetím kole vystoupil z turnaje. Následující dvě kola sice Kosmidis prohrál, ale i tak je to pro mladého, ale nikoli už nejmladšího hráče (r.1993), který se teprve loni přehoupl přes 2100, velmi dobrý výsledek.

Zatímco si dva Vojtové užívají řeckého sluníčka a roušek, v českých Pardubicích si dala dostaveníčko prakticky celá česká reprezentace (muži, ženy, dorostenci) a jak dokládají tradičně výborné fotografie Vladimíra Jagra, hraje se bez roušek ( za mě:  :palec-nahoru: ).

Festival Letní šachové Pardubice je de facto šachovým soustředěním reprezentace a tomu také odpovídá program festivalu. Simultánky ženských a dorosteneckých družstev proti renomovaným velmistrům, zápasy žen s dorostenci, rapid turnaj „simultánníků“ a jako třešnička na dortu dva zápasy reprezentačních kolegů Navara-Michalík (počítá se na FIDE rating) a Láznička-Thai Dai Van Nguyen (nepočítá se na FIDE rating). To vše zakončeno bleskovým turnajem (2.8.2020) pro zúčastněné.

Je zbytečné se o festivalu rozepisovat, protože vše podstatné je denně reportováno nejen ve streamech z festivalu, ale i na webu ŠSČR. Nepatřím zrovna k těm, kteří by často používali klávesové zkratky ctrl+c a ctrl+v, proto doporučuji zájemcům o tuto akci návštěvu svazového webu, kde najdou aktuality z festivalu.

K festivalu snad jen dva postřehy. Jeden od Davida Navary a jeden můj .

David Navara konstatoval, že celá akce je velmi dobře zorganizována a nebýt veder, která v místě konání panují, byla by jistě lepší i kvalita hry (=méně chyb).

Souhlasím s Davidem, který je přímo na místě a určitě ví, co říká (pardon, píše  :usmev: ). Nemám důvod nevěřit. Také si myslím, že je to vydařená akce.
Vidím však i příležitosti ke zlepšení. Tedy za předpokladu, že to má být i pro „diváky“.
Pominu streamy, které nesleduji a které někteří hráči zpočátku kritizovali. Snad už je vše v pořádku a již nejde o soutěž „Uhodni, kdo přišel na návštěvu do studia“. Já tedy viděl právě jen kousek jednoho streamu, kde jsem mohl obdivovat rameno Davida Navary  :usmev: ,  takže mi nepřísluší cokoli z této oblasti kritizovat (a navíc jsem slyšel, že už je vše OK).

Pokud mi něco vadí, pak je to „roztříštěnost“ festivalu. Hraje se současně jedna simultánka, druhá simultánka, do toho zápasy (Blic? Rapid? Klasika? Kdo ví…?)…vše najednou a je to prostě tak trochu chaos.
Hráčům to jistě nevadí, ale divák, který před sebou nemá otevřené propozice a sleduje jen online přenos na chess24.com, pomalu ani neví, co sleduje.
Zmiňovaná platforma je další věc, která mě nenadchla. Není žádným tajemstvím, že chess24.com vypadá dobře, ale abyste se mohli „kochat“ vším, co poskytuje, potřebujete nejen rychlé připojení k internetu, ale i výkonný hardware.
(To je ovšem velmi subjektivní (a můj) názor, nikdo nemůže za to, že stále nostalgicky využívám k prohlížení internetu „starou šunku“  :smich: .)
Více mi na chess24 vadí, že partie ve formátu pgn si stáhne jen prémiový uživatel  :smutek: . Nějak se mi nechce dát 250-300 Kč měsíčně za to, že se budu moci denně dívat na hezkou grafiku na chess24.com a čekat na překreslení stránky. Bohužel, nikam jinam se online přenos nedostal a ani na svazovém webu se k partiím nedostanete (alespoň dnes, 1.8.2020 to tak je), což je škoda.

Pokud však jste milovníky videí a streamu, pak neváhejte a sledujte zajímavé komentáře předních hráčů.
Odkazy na streamy, zpravodajství a mnohé jiné věci naleznete na svazovém webu .

4.3 6 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

http://chess-results.com/tnr531042.aspx?lan=1&art=1&rd=7
Poslušně hlásím v Kavale dobojováno…Triumf slavili teenageři. Se ziskem 6 bodů zvítězil řecký reprezentant Krallis Christos (*2005), druhý doběhl do cíle Ind Mendonca Leon Luke (*2006). GM Plát obsadil nepopulární čtvrté místo, když v partii předposledního kola s Krallisem smolně překročil čas. Pořadatelé oproti loňskému ročníku zrušili přídavek po 40. tahu a opomněli tuto změnu zdůraznit v propozicích, což se stalo osudným Vojtovi P. Ztracený půlbodík nakonec chyběl k zisku minimálně bronzové medaile.
Dyonýsos (syn Dia a jeho milenky Semely) je dle řecké mytologie bohem vína a nespoutaného veselí…Vojta Zwardoň pojal „29th Open International Tournament of Kavala 2020“ spíše jako oslavu lahodného Dyonýsova moku. Místo toho, aby se věnoval přípravám na soupeře, večery v řeckém letovisku trávil v tavernách. Nikoho tedy nepřekvapí, že nasazená „čtyřka“ uhrála prachbídných 3,5/7 a obsadila potupné 19. místo z 51 účastníků. Škoda…Druhý „soudruh ve zbrani“ – Vojta Plát – měl staršího kolegu umravnit a jít mu příkladem v dodržování životosprávy. Nu což, stalo se…Nezbývá nic jiného než doufat, že se hoši poučí z chyb a příští ročník Kavaly se jim lépe vydaří. 
 

Zdenek Cekal

Pořadatelé „29th Open International Tournament of Kavala 2020“ oproti roku 2019 výrazným způsobem „zkrouhli“ prize pool. Loni Vojta Plát inkasoval za vítězství v turnaji
2000 €, letos se ve skupině „A“ hraje o pouhých 1 200 € za první příčku…Proto se snížil počet účastníků zhruba na polovinu. Rovněž se zredukoval počet kol na sedm. Za tento počin Řeky chválím… Ctí starou moudrost „za málo peněz, málo muziky,“ případně „zadarmo ani kuře nehrabe.“
 
PS. Kolísavé výkony Vojty Zwarďoně přímo úměrně souvisí s konzumací vína, čehož umně využil zmíněný adlát Ioannis Kosmidis. Beskydská šachová škola z.s. selhává na poli výchovy osobností. Vedle pilování šachových dovedností je nutno klást důraz i na životosprávu a rozvoj morálně volních vlastností hráčů. Jedná se o spojité nádoby… Zde vidím velké rezervy. 
 
 
 

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x