4-3-1-0

Šifra v nadpisu neznamená nic jiného, než počet remíz v jednotlivých kolech. A také je to má odpověď jednomu šachistovi, který konstatoval, že prý je ženský šach „nuda“ a nemá cenu o něm vůbec psát. Opravdu to není nuda a má to cenu.

Dnešní kolo ocení zejména milovníci „krve“. Ani jedna remíza a hlavně bojovné šachy. Na druhou stranu i dost hrubých chyb….

Eva Kulovaná si na turnaj zřejmě nepřivezla ideální formu. Po téměř polovině turnaje na svém kontě moc bodů nemá. Škoda, kromě prvního „oťukávacího“ kola se mi její šachy celkem líbí. Hraje vynalézavě a usiluje o celý bod. Na svém kontě však má i dost více či méně vážných chyb.

Ve čtvrtém kole měla bílé figury proti Kristýně Petrové. Po zahájení měla sice černá dvojici střelců a celkem pohodlnou pozici, ale bílé se nic strašného nedělo. Pak však vymyslela podivný převod jezdce přes pole h2 do nikam. Jezdec opravdu skočil na h2 v 18.tahu a setrval tam až do konce partie. De facto hrála bílá bez figury :usmev: . Žertuji, ale tah 18.Jh2 určitě nebyl dobrý a když k tomu přičteme oběť kvality (20.Vxd4), kterou můj malý mozeček nějak nepobral, asi nikoho nepřekvapí konečný výsledek této partie: 0-1. Aspoň doufám, že to měla být oběť a nešlo o přehlédnutí…

 

 

V zahájení partie Miturová-Richterová postavila děvčata nějaký hybrid. Pokud je to nějaká varianta něčeho, tak se omlouvám za svou neznalost, ale mně to zahájení přijde podivné. Nakonec z toho stejně byla úplně normální pozice, takže není co řešit. Důležité je, že se v tom vyznaly obě hráčky. O něco lépe se orientovala Nataša Richterová nebo je možná přesnější napsat, že se hůře orientovala Magda Miturová, protože tahy Nataši mi přišly celkem logické. Zřejmě i byly. Magda v těžké pozici ztrácela čas i půdu pod nohama. Výhra černé byla zasloužená.

 

Celkem divokou partii sehrály Kristýna Novosadová (to mě nepřekvapuje) s Olgou Sikorovou. Kristýna opět přenáší hru ze zahájení spíš do střední části (ať už úmyslně nebo neúmyslně :usmev: ) . Právě při tom přechodu zahrála Olina několik nepřesných tahů a když chytala bílou dámu, zapomněla na to, že i černá má „krále v sukních“ a najednou se i její dáma ocitla v obklíčení. Ve výsledku přišla černá o figuru a i přes dosti redukovaný materiál nebylo o výsledku pochyb.

 

 

Kája Olšarová asi nebyla se svou včerejší partií (3.kolo) moc spokojená. Ve čtvrtém kole hrála proti Aničce Koubové a za sebe mohu říct, že se mi nelíbilo, jak sehrála černá zahájení, které občas také hrávám (umím to zahrát ještě hůř :smich: ). Paradoxně ve chvíli, kdy bílá mírně povolila stisk a dovolila černé usilovat o vyrovnání (13. … Sxf3, 14. …Sxf3), byla černá „mimo“ a šla porážce vstříc.

 

 

Tereza Rodshtein si zřejmě přivezla dobrou formu nikoli v kufru, ale ve stěhovacím voze. V dnešní partii s Natálií Kaňákovou stála sice lépe, ale nestejní střelci hráli do karet Natálii. Tereza však hrála opravdu dobře a postupně vylepšovala postavení bílých kamenů až k výhře.

 

 

Po čtvrtém kole je čelo tabulky prakticky beze změn. Ve středu se turnaj láme do druhé poloviny a i když má Terka stále mírný náskok, nic ještě není rozhodnuto.

Los 5.kola a výsledky najdete na chess-results, hezké fotografie v databázi fotek BŠS F-M (odkaz na fotky na chess.cz je špatný).

Los 5.kola vypadá dost zajímavě :usmev: . Zítra to může být docela legrace.

1 3 2134 WIM Kaňáková Natálie WIM Novosadová Kristýna 2168 10
2 4 2277 WIM Petrová Kristýna WGM Rodshtein Tereza 2175 2
3 5 2040 Koubová Anna Marie WGM Kulovaná Eva 2178 1
4 6 2228 WIM Richterová Nataša WGM Olšarová Karolína 2286 9
5 7 2205 WGM Sikorová Olga WIM Miturová Magdaléna 2202 8

Perlička na závěr… Odolávám nátlaku Jirky Hurty, který mě „tahá“ na MČR žen ve Frýdku-Místku. Chtěl mě nalákat na to, že prý by mohla být i promenáda v plavkách, ale další účastník připravovaného „výletu“, Aleš Krajina, vše prozradil, když se mě dotazoval, jestli si beru ‚Bermudy’…..
Neberu.
Nic! Promenovat v plavkách se nebudu :smich:

 

 

 

 

 

4.3 6 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Jedna z největších záhad 21. století, která trápí astrofyziky, se jmenuje temná energie. Neuchopitelná entita, zodpovědná za zrychlenou expanzi universa. Nevíme o ní zhola nic. Existuje ještě jeden neprobádaný vesmír, tzv. ženská psychika. Složitý mechanizmus řízený pravděpodobně hormonálními cykly… Kdo sledoval v 5. kole MČR v šachu, ví, o čem hovořím.
Nehodlám lézt panu Zimniokovi „do zelí“ a mrhat energií na rozbor partií. Ono, koneckonců, není co analyzovat.
Nicméně jednu partii (bez komentáře), která dobře ilustruje ženský šach a jeho neduhy, zveřejním. „Boj“ bych stručně popsal slovy „každej chvilku tahal pilku.“
 

David Brazina

Temná energie může být taky slušný omyl. Paralela se nabízí 🙂

Luboš Zimniok

Lézt mi můžete nejen do zelí :smich: . Omlouvám se za nejapný vtípek, snad se neurazíte, to byl takový hloupý prvotní nápad :usmev: .
Díky za dobrý komentář.
K partii…
Neviděl bych to až tak strašně. Bílá udělala hrubku 24.Df3, ale upřímně…Je to na první pohled vidět? Nevím, ale já bych možná chyboval úplně stejně. Tah 30. … Jf4 mi přijde jako větší chyba, ale rovněž pochopitelná. Asi každý by při pohledu na partii zahrál 30. … Jg6 bez přemýšlení, ale sedět u partie? Nevím…možná bych také zkoušel vydolovat z pozice co nejvíc podobně jako Magda :usmev: . Zbytek tahů označených PC jako „chyby“ není až tak jednoznačný.
Souhlasím však s vámi, že hrubých chyb je na MČR k vidění celkem dost… Na druhou stranu, na MČR mužů tomu bylo taky tak :usmev: .
Pro mě je to pořád lepší než nějaká bezduchá partie končící v 31.tahu remízou. Dámy, děvčata a slečny bojují a to se mi líbí.
A protože obě „dámo-slečny“ dobře znám, věřím že se na partii dívají podobně kriticky, jako vy :usmev:
Holt…každý den není posvícení :mrknuti:

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x