Škemrání o divokou kartu
Ve dnech 15.3.-5.4.2020 se v ruském Jekatěrinburgu uskuteční turnaj kandidátů, v němž se o právo vyzvat Magnuse Carlsena k boji o titul mistra světa v šachu utká osm hráčů. Sedm z nich se na turnaj kvalifikovalo podle jasně daných kritérií, osmému byla, rovněž podle jasných kritérií (?), udělena divoká karta.
Dnes ráno byl na několika šachových serverech (např. zde: https://chess24.com/en/read/news/mvl-makes-wild-card-appeal-as-alekseenko-is-chosen ) zveřejněn otevřený dopis směrovaný na Ruskou šachovou federaci, aby přehodnotila své rozhodnutí udělit na turnaj kandidátů divokou kartu ruskému GM Kirillu Alekseenkovi. Podepsán Laurent Vérat, manažer Maxima Vachier-LaGraveho (MVL).
Pro pořádek si zopakujme, kdo a jak se na turnaj kandidátů dostal. V prvé řadě je to Fabiano Caruana, poražený ze zápasu o titul mistra světa z roku 2018. Dále se kvalifikovali Tejmur Radžabov jako vítěz Světového poháru 2019, Ding Liren jako finalista Světového poháru 2019, Anish Giri s nejlepším průměrným ratingem v průběhu roku 2019, Alexandr Griščuk, vítěz série turnajů FIDE Grand Prix , druhý v pořadí ve FIDE Grand Prix Ian Nepomnjaščij se kvalifikoval minulý týden vítězstvím na turnaji Grand Prix v Jerusalému a Wang Hao zvítězil v kvalifikačním turnaji FIDE Grand Swiss Tournament konaném v říjnu na ostrově Isle of Man. Všichni výše zmiňovaní účastnící turnaje kandidátů splnili některé z kritérií stanovených FIDE. Zvláštností FIDE Grand Swiss bylo, že na turnaj kandidátů se mohli kvalifikovat až dva hráči. Vítěz si zajistil postup automaticky(pokud již nebyl postupujícím) a nejlépe umístěný účastník, který se nekvalifikoval na turnaj kandidátů (k tomu podmínka ratingu 2700+) mohl obdržet od organizátorů turnaje kandidátů divokou kartu (pokud je to nějak jinak nebo je to nesrozumitelné, klidně mě opravte ). Na ostrově Isle of Man byl takovým hráčem K.Alekseenko ( na děleném třetím místě s nejlepším vedlejším hodnocením). Mimochodem Alekseenko není žádné „ořezávátko“. Kromě již zmiňovaného třetího místa byl osmifinalistou Světového poháru a členem zlatého týmu Ruska na ME a samozřejmě je členem elitního klubu 2700+.
Ponechme stranou, nakolik jsou kritéria daná FIDE spravedlivá, podstatné je, že je všichni zainteresovaní znali předem.
Ještě v průběhu posledního turnaje (Jerusalém) série FIDE Grand Prix se nechala Ruská šachová federace slyšet, že pokud nepostoupí do turnaje kandidátů Nepomnjaščij, pak se uskuteční zápas o divokou kartu mezi Nepomnjaščim a Alekseenkem. Stejně tak dala jasně najevo, že když „Nepo“ postoupí, udělí divokou kartu Alekseenkovi.
Jen tak z legrace připomenu ještě reakci MVL na jeho přílišnou mírumilovnost v Jeruzalému, kdy MVL odrážel kritiky tím, že jeho hlavním cílem je postup na turnaj kandidátů.
V dnešním otevřeném dopise apeluje pan Vérat na Ruskou šachovou federaci, aby vzala v úvahu sportovní aspekty a že by měla zvážit udělení divoké karty MVL nebo alespoň uspořádání zápasu o divokou kartu mezi MVL a Alekseenkem. Jako argumenty pan Vérat uvádí, že MVL byl třetí ve Světovém pohár (jak víme, postoupil vítěz a finalista), třetí ve FIDE Grand Prix (postoupili první a druhý v pořadí) a že je MVL prvním nekvalifikovaným dle ratingu (po Girim).
MVL je bezesporu špičkovým šachistou, který by svými šachovými dovednostmi mezi osmičku nejlepších zřejmě patřil. Už několik let je stálým „členem“ TOP 10 ratingového žebříčku a na svém kontě má řadu úspěchů. Je také jedním z mála, komu se v poslední době podařilo porazit mistra světa M.C. Jenže to vše nestačí k postupu. K postupu bylo třeba splnit sportovní kritéria a to se MVL ani jednou nepodařilo a nepodařilo se mu to ani v minulých letech, i když i tehdy byl v TOP 10.
Co z toho vyplývá? MVL se opět „přepočítal“ nebo zvolil špatnou turnajovou taktiku a nepostupuje. Měl by analyzovat důvody, proč mu postup vždy těsně uniká a zapracovat na sobě. Bylo by to mnohem sympatičtější, než psaní otevřených dopisů, které jsou dobré leda k tomu, že jej část šachistů polituje pro jeho „smůlu“, jiní se naopak budou podivovat proč někdo něco takového vůbec napsal. Vždyť podobně by si mohli nárokovat účast i jiní hráči (Aronian. Mamedjarov, Wei Ji, Wesley So….atd.)
Pan Vérat mi výčtem úspěchů MVL připomněl český film „Jára Cimrman ležící, spící“ a extra pro Francouze bych vypíchl scénku, kdy Cimrman chodí na patentový úřad se svými vynálezy a pokaždé slyší stejnou větu: „Teď tady byl!“ Zatímco filmový Cimrman vždy smutně sklopí hlavu a jde dále vynalézat, pánové z Francie to zkoušejí jinak. Otevřeným dopisem, který podle mě nemá moc šancí na úspěch. Člověk sice nikdy neví, ale neznám šachovou federaci, která by „potopila“ vlastního hráče na úkor cizince.
MVL promrhal spoustu šancí na postup a v doprovodném obrázku jsem si dovolil predikovat odpověď na otevřený dopis jeho manažera. Slušně řečeno: bez šance.
Samozřejmě jsem rád, že vznikly nové šachové stránky. Opravil bych jeden detail, který toho dost mění.
Pokud je mi známo, divokou kartu směl dostat jeden z následujících hráčů: bronzový medailista ze Světového poháru (MVL), bronzový medailista z Grand Prix (MVL), hráči z první desítky podle ratingového průměru za určité období (jako první MVL, dále Šachrijar Mameďarov a ještě jeden hráč) nebo první nepostoupivší hráč z Grand Prix (Kirill Alexejenko). Maxime i Kirill měli tři šance. Maxime je využil ke třem nominacím, Kirill k jedné. Maxime těžko mohl hrát na Isle of Man, jelikož předtím celé čtyři týdny bojoval ve Světovém poháru, z toho zhruba poslední týden o třetí místo, jež mu nakonec není nic platné.
Pravidla jsou stanovena sice jasně, ale dávají organizátorům svobodu vybrat si z několika možností, čehož pořadatelé využili. Osobně si myslím, že by bylo lepší divokou kartu zrušit a říkal jsem to i v roce 2008, kdy jsem se dostal do Grand Prix jako nominant organizátor. Jen nevím, nakolik by zrušení divoké karty bylo reálné po ekonomické stránce.
Děkuji za upřesnění, Davide. Souhlasím, že bez divoké karty by to bylo o něčem jiném. Jenže ona letos je.
Díky za povzbudivá slova a fundovaný komentář.