Halloween a jiné „blbosti“

Jste-li šachoví „puritáni“, raději dál nečtěte. Následující text je určen především pro pobavení a pro „inspiraci“ těm, kteří se šachem především dobře baví. Řeč bude o několika „blbostech“ v zahájení.

Předem upozorním, že než přistoupíte k nějakému „ostrému“ zkoušení v praxi, je lepší si vše vyzkoušet „nanečisto“. K tomuto účelu poslouží skvělý kousek softwaru (ZDARMA a stáhnete-li „portable“ verzi, nemusíte ani nic instalovat!) Lucas Chess. Program, který je (částečně) i v češtině, obsahuje celou řadu zajímavých možností pro trénink. A kromě toho také spoustu šachových motorů včetně nejnovějšího Stockfishe. Velkou výhodu programu vidím v tom, že motory jsou již připraveny pro různou úroveň hry. Můžete začít hrát proti motoru s ratingem 1250 a pokračovat až do 3000  :usmev: . Jistě, na Fritze nebo programy od renomovaných distributorů šachových programů to zatím nemá, ale ta cena  :smich: … Časem se snad k popisu tohoto zajímavého kousku vrátím.

Znáte to, hrajte v nějakém turnaji (rapid, blicák) se soupeřem, jehož dobře znáte a nechce se vám odtahat 20-30 tahů podle teorie a v rovné pozici nabídnout remízu. Šachy jsou zábava, tak proč nezkusit něco jiného? Prakticky v každém zahájení se dají nalézt vedlejší neprošlapané cestičky. Někdy na ně nevstoupila „lidská noha“ hodně dlouho.

Do takové kategorie patří následující „gambit“ v Birdově hře. Dvakrát jsem to zahrál v rapidu a bodový zisk 50% (+1 ; -1) sice není nijak oslnivý, ale ta prohra vůbec nemusela být prohrou  :usmev:

Po tazích 1.f4 e5 může bílý přejít do královského gambitu (2.e4) nebo pokračovat v duchu Birdovy hry a zkusit přijmout Fromův gambit tahem 2.fxe5.

1.f4 hrává málokdo, ale překvapit se dá i v „normálních“ zahájeních. Třeba v sicilské.
Je libo „draka“???

V sicilské se dá „vařit z vody“ především v sicilském gambitu. Ale přece jen je 1.e4 c5 2.b4?! až příliš přímočaré. Zajímavější je odložit postup b4 o jeden tah a zahrát jej až po 2.Jf3 (a černý cokoli, kromě 2. …a5) a 3.b4. Myslíte si, že to nejde kvůli 2. … Jc6? Ale jde  :usmev: Normální gambit, černý ztratí tempa, bílý pěšce. Určitě ne zcela dostatečná kompenzace za pěšce, ale ve zrychleném tempu je to hratelné. Např.:

Zajímavé také je nejprve sicilský gambit připravit tahem 2.a3!? a až v následujícím tahu hrát 3.b4.

Sice málo studuji šachovou literaturu, ale překvapila mě varianta v Evansově gambitu, kterou jsem viděl na jednom žákovském turnaji. Nikdy jsem ji v knížkách neviděl, čímž nechci říct, že tam není  :usmev:

V „Chicago gambitu“ je kompenzace bílého za obětovanou figuru určitě nedostatečná, ale i hráč, jako byl Harry Pillsbury, se v takovém zahájení může dostat do problémů.

Snad není třeba dodávat, proč se tomuto zahájení říká Chicago gambit. I když… občas se užívá i název Irský gambit. Toto pojmenování vysvětluje Hugh Myers v čísle čtyři (1993) v jeho „Myers Opening Bulletin“ anekdotou z New York Magazine z roku 1887: údajně toto zahájení zahrál hráč  Dennis O’Flaherty v jeho první šachové partii…a partii vyhrál. Když mu na smrtelné posteli položili otázku, jak jej napadla tak fantastická oběť figury, suše odvětil: „Jaká oběť? Já starý osel jsem si nevšiml, že ten pěšec je krytý.“

Od Chicago gambitu je už jen krůček k Halloween gambitu, který vzniká po 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Jc3 Jf6 4.Jxe5?!

Jako každý gambit, i tento se dá odmítnout. Hned nebo později vrátit figuru. Ale pozor, aby nebylo už příliš pozdě  :usmev: ! Dvakrát mě toto „hloupé a nekorektní“ zahájení vyneslo v posledním kole do cen. Velmi účinné, když hrajete proti silnějšímu soupeři, který má velkou šanci na finanční cenu  :smich: Dostane „saláta“, který navíc ještě neumí šachy a hned v zahájení rozdává figury. Kdo by se dobrovolně zbavoval figury a přecházel do rovné pozice?

V následující ukázce to černý nesehrál dobře a i když bílý nedělal nijak oslnivé tahy, stačilo to na bezproblémové vítězství.

Halloween gambit je nekorektní, ale zajímavé zahájení. Nevidím důvod, proč by si černý neměl ponechat figuru. Naopak, mám pocit (mohu se plést  :usmev: ), že odmítnutí gambitu vede k lepší hře bílého. Např.:

Černý může vzít 4. … Jxe5 a po 5.d4 má na výběr, jak vrátí figuru: 5… Sb4; 5. … Jxe4; 5. … Sd6, 5. … Jeg4, 5. …De7.

Chce-li si černý figuru ponechat, pak po tazích 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Jc3 Jf6 4.Jxe5?! Jxe5 5.d4 má na výběr dva ústupy: 5… Jc6 a 5. … Jg6.

Na varianty, které v téhle „ptákovině“ vznikají, se podíváme příště  :mrknuti: .

 

 

Loading

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x