Nudný týden

Při pohledu zpět na uplynulý týden zjišťuji, že byl z šachového pohledu celkem „nudný“. Dohrálo se MČR, o němž jsme už informovali a jinak?

Dohrála se také online olympiáda pořádaná FIDE na serveru chess.com. Akce, které se Česká republika nezúčastnila a zřejmě je to jen dobře.

Internetové šachy mají svá specifika. Hraje se sice podle pravidel FIDE (obvykle), ale asi jen málokdo online hraní bere vážně. FIDE se překvapivě (alespoň pro mě) rozhodla uspořádat online olympiádu, jíž se zúčastnilo přes sto národních týmů.

Celý systém hry byl poněkud nepřehledný a olympiáda byla „roztahaná“ na delší (víc než dlooouuuhý) časový úsek.
Nejdříve se hrály předskupiny, pak nějaké kvalifikační souboje a nakonec do soutěže vstoupila i nasazená družstva a konečně se partie začaly podobat šachu. Viděl jsem několik partií z předskupin a nabyl jsem dojmu, že někteří hráči šachy v životě mockrát neviděli. Nebylo těžké najít spoustu miniaturek. To prosím není kritika hráčů, ale spíše nápadu FIDE, která celou akci propagovala takovým způsobem, že jednomu až bylo líto, že nehraje i Česká republika  :usmev: . I když možná jsme tým postavit mohli: mě a mé věrné šachanistické druhy Hurtu a Repáka. Jistě bychom ostudu ČR neudělali a troufám si tvrdit, že i ve třech, bez ženské šachovnice, bychom na 99% postoupili z předskupiny. Nepíši na 100%, protože u šachanistů, kteří se snadno přizpůsobí jakémukoli stylu, není nic jisté.

Posuďte sami, na ukázku tři miniaturky z předskupin, u nichž neuvádím jména, aby to nevypadalo, že se vysmívám.

 

 

Poté jsem na dlouhou dobu přestal tuto „olympiádu“ sledovat. Znovu jsem ji zaregistroval až při protestu arménského týmu, kterému údajně spadlo spojení při dohrávání poslední partie v zápasu s Indií a prohrál. Nepomohla argumentace (a důkazy ve formě protokolů), že spojení ze strany Arménů bylo v pořádku a chyba byla na straně chess.com . V souladu s pravidly soutěže byl vyhlášen vítěz zápasu.

Jenže pak se hrálo finále mezi Indií a Ruskem a opět došlo k přerušení spojení (nezkoumám, u kterého týmu) a FIDE přijala zvláštní řešení. Údajně šlo o celosvětový (  :usmev: ) výpadek internetu a zlaté medaile dostala jak Indie, tak Rusko.  Ještě teď se obě země hádají, kdo vlastně vyhrál a snad poprvé přiznal „nepodstatné chybičky“ i prezident FIDE a nasypal si popel na hlavu. Ale jen trochu…  :usmev: .
Prostě „super akce“, která by se raději už neměla opakovat.


Ihned po skončení našeho MČR se mistr ČR David Navara a Pavel Šimáček přesunuli do polského Krakowa, aby pomohli svým týmům v polské extralize, v níž hraje deset šestičlenných týmů s povinnou ženskou šachovnicí. Navara a Šimáček nebyli jediní Češi v této soutěži. Hráli také T.Kriebel, Š.Žilka, V.Plát, V.Zwardoń a Joanna Worek a další sice byli napsáni na soupiskách, ale nehráli (Hráček, Cvek).

Poláci se změn evidentně nebojí. Po šampionátu mužů, který se hrál KO systémem, změnili i soutěž družstev a hrálo se v jednom zátahu, tedy všech devět kol najednou, namísto několika tří až čtyřdenních „sjezdů“ družstev. To je možná důvod, proč někteří naši hráči chyběli na MČR.

Mistrem Polska se stal tým VOTUM SA Polonia Wroclaw před Katovicemi (Wasko Hetman GKS Katowice) a Gorzówem (KSz Stilon Gorzów  – nepleťte si s Chorzówem, který proslavil hlavně fotbal a tým Ruch Chorzów  :mrknuti: ). Z Čechů dosáhl na medaili jen David Navara, který hrál za Katovice.

Za zmínku stojí tým Wieża Pęgów (čti Věža Penguv), v němž hráli Štěpán Žilka a Vojta Plát. Tým, který odehrál celou soutěž v základní sestavě, skončil na pátém místě. Paradoxně má hned čtyři hráče mezi nejlepší dvacítkou, přičemž Štěpán Žilka měl se sedmi body z devíti kol vůbec nejlepší individuální výsledek (Morenda 6/9, Dziuba 5,5/9, Plát 5/9). Přesto to stačilo jen na páté místo. Přitom zbývající dva hráči Joanna Majdan a Hnydiuk  sice neměli excelentní výsledky, ale když se hraje na šesti deskách, nemuselo by to mít až takový vliv. Tady se ovšem ukázalo, že kromě dobrých hráčů potřebujete někdy i trochu štěstí, aby se vám výsledky jednotlivců poskládaly v konečném součtu do vítězného skóre.
Smůla, jinak se to nedá nazvat.


Z polského Krakowa se mnoho hráčů (…mezi nimi všichni „polští“ Češi) přesunulo o pár set kilometrů jižněji do slovenských Tater, kde se dohrává (!) slovenská extraliga. Poslední trojkolo se mělo hrát v dubnu, ale zasáhl Covid a Slováci se rozhodli přeložit závěr soutěže na podzim.

Podobně jako v Polsku, i tady hraje řada českých hráčů.
Ve včerejším devátém kole se už rozhodlo o mistru. Tým Žiliny porazil Dunajov a před dnešním desátým kolem je v čele tabulky se sedmibodovým náskokem před druhými Prakovcemi.
Za mistrovský Mladosť VIX Žilina hrají kromě jiných i Češi Hráček, Kočiščák, Bernášek a Zwardoń, kteří se tak budou moci pyšnit slovenským mistrovským titulem.

I když je o mistru už rozhodnuto, ještě se bude bojovat nejen o zbývající medaile, ale také o udržení v soutěži. Pomohou naši hráči svým týmům?

Dnešní desáté kolo začíná v 13:30 a online přenos lze sledovat na webu slovenského svazu.


Slováci dohrávají loňský ročník, u nás se Extraliga nedohrála a Poláci změnili systém….
Zanedlouho začnou i naše soutěže družstev a vzhledem k rostoucímu počtu osob pozitivních na Covid (záměrně nepíši „nemocných“, protože spousta lidí je bez příznaků…. čímž nechci nijak tuto nemoc zlehčovat) a k různým restriktivním opatřením se dají čekat různé komplikace při hře.
Může to být celkem „legrace“ a asi bude třeba co nejvíce bodovat hned ze začátku soutěží. Co kdyby se to náhodou nedohrálo a platily dosažené výsledky?  :mrknuti:


Na závěr jedna známá studie H.Rincka. Celkem lehké, ale hezké.
Bílý na tahu vyhraje. (Řešení najdete v komentářích-buď je tam dám já nebo nějaký aktivní čtenář).

A pak, že prý „všechny věžovky jsou remis“  :smich:

 

Loading

4.5 8 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
6 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Ve Frýdku-Místku bylo velice nenápadně zahájeno MČR žen v šachu. Po mediální smršti kolem mužského šampionátu, včetně prezentace ve Veřejnoprávní televizi, vzal dívky na vědomí snad jen ten „Křivý pes,“ po kterém byl pojmenován penzion, kde se turnaj koná.Úvodní kolo přineslo pouze jeden rezultativní výsledek – Nataša Richterová černými skolila Annu Marii Koubovou. Ve zbylých čtyřech partiích slavila úspěch profylaxe, či lépe řečeno italské catenaccio. Jakoby „rukama“ Marka Vokáče prošla v dorosteneckém věku každá ze zúčastněných šachistek…Použiji terminologii z tenisu. Hrálo se od baseline a neuvážené výlety k síti se nekonaly. Cenový fond? 90 000,-Kč celkem: 1. místo 23 000,- Kč, 2. místo
19 000,- Kč, 3. místo 15 000,- Kč, 4. místo 11 000,- Kč, 5. místo 7 000,- Kč; 6. místo 5 000,- Kč; 7. –10. místo dle bodového zisku celkem 10 000,- Kč. Následují dvě ukázky „mistrovství“ z Mistrovství ČR žen:
 


 


 
 

 

Zdenek Cekal

„Řešení najdete v komentářích-buď je tam dám já nebo nějaký aktivní čtenář“
Z hlavy, bez šachovnice a bez záruky…
1.Ve7+ Kh8 2.Kh6 Vg-e8 3.Vd-d7 Kg8 4.Kg6 Kf8 5.Vf7+ Kg8 6.Vg7+ Kh8 7.Vh7+ Kg8 8.Vd-g7+ Kf8 9.Vh8#

Zdeněk Zimniok

Skoro dobře… Jen místo 4.Kg6 bych dal hned 4.Vg7+ Kh8 5.Vh7+ Kg8 6. Vdg7+ Kf8 7. Vh8# Snad to mám dobře, taky nemám šachovnici.

Zdenek Cekal

Oba to máme dobře, já jen kráčel po delší cestě. Vaše řešení, pane Zimnioku, je elegantnější, neb jste ušetřil dva tahy. Letité zkušenosti z extraligy se nezapřou.  :smich: 

Zdeněk Zimniok

Pane Zdeňku, jistě si všimnete, že jsem jmenovec jak s vámi, tak s bratrem   :mrknuti: . V Extralize jsem (zatím) nehrál, ale co není, může být   :smichy-brecim: . Lidé si nás s bratrem občas pletou, takže asi existuje jen jedno řešení, jak tomu učinit přítrž. Už bylo nastíněno ve filmu Highlander: „Přežije jen jeden!“   :mrknuti: 

Jan Jílek

Verze pro lenochy  :smich: :


 

6
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x