Řád neřád
Stalo se relativně nedávno v Moravskoslezském kraji… Na rozdíl od mnoha jiných krajů, na rozdíl od soutěží řízených svazem, proběhla v Moravskoslezském kraji uzávěrka přihlášek do soutěží jím řízených v normálním termínu. Covid, necovid…
Řeč bude o Soutěžním řádu, resp.jeho výkladu.
Předem podotknu, že jsem radikálně změnil původní text (za to se omlouvám pánům Jiřímu Novákovi [předseda MKŠS], Karlu Záleskému [předseda STK MKŠS] a Janu Malcovi [předseda STK ŠSČR]), se kterým jsem otravoval několik lidí a chtěl znát jejich stanoviska.
Začínají soutěže družstev a s nimi opět začínají platit i různé řády.
Začnu něčím jednodušším . Kolik z vás zaregistrovalo, že přestupní termín je „až“ do 5.9.2020? Všimli jste si toho?
Já ne. Nebýt urychleného přestupu jednoho našeho žáčka z Karviné do Orlové (Bohumína), vůbec bych si toho nevšiml. Btw.přestup realizován v termínu, i přesto, že místo přestupního lístku jsem dostal „plakát“ v brutálním rozlišení 10 200 x 14 031 pixelů .
Pokud to tedy nevíte, přestupní termín je od 5.5. do 5.9. … Pokud to víte, můžete si jen zaťukat na čelo, proč to vlastně píši (jo…jsem d*bil ).
Druhá věc (a původní téma)…
V Soutěžním řádu stojí:
3.4.3 Pokud se v kterékoliv soutěži uvolní místo, rozhodne o jeho obsazení ŘO dle těchto kritérií:
a) Prvním náhradníkem je nejlepší ze sestupujících z této soutěže, dalšími náhradníky jsou další sestupující z této soutěže v pořadí jejich umístění kromě posledního družstva. Dalšími náhradníky jsou v pořadí nejlepší nepostupující družstva z nižších soutěží. Pokud by při přeřazení družstva do nižší soutěže (skupiny) mělo dojít k dodatečným sestupům z této skupiny, musí být náhradníkem družstvo z této skupiny tak, aby k dodatečným sestupům nedošlo.
… a jsem skoro u původního námětu . V našem kraji se totiž stalo (a možná nejen v našem), že řídící orgány rozeslaly hromadný e-mail s dotazem, kdo chce hrát vyšší soutěž. Mail jsem sice viděl i otevřel, ale nezareagoval na něj.
Jestliže se teď pohoršujete, že by se mělo postupovat jiným způsobem (ať už ze strany řídícího orgánu nebo ze strany klubu), můžete klidně přestat .
Tento postup je v souladu s článkem 3.4.3, kde se sice říká, že dalšími náhradníky jsou v pořadí nejlepší nepostupující družstva z nižších soutěží, ale jaksi se už řád nezmiňuje o tom, jakým způsobem jsou náhradníci kontaktováni. Věc, která mi vadí.
Konzultoval jsem to s republikovou (p.Malec) i krajskou (p.Záleský) STK. Oceňuji velmi vstřícný postup od obou pánů a trpělivost, za což jim děkuji.
Problém je v tom, že v řádech, které nejsou a ani nemohou být dokonalé (kdyby byly řády a zákony dokonalé, mohli bychom zrušit soudy…a právníky ) není popsáno, jak kontaktovat náhradníky. STK MKŠS zvolila formu hromadného mailu, v jiných soutěžích je to jinak, ale vždy je to v souladu s řádem.
Podle vyjádření pana Malce jsou za komunikační kanály v takových a podobných případech považovány e-maily a webové stránky.
Jsem u jádra „problému“ (píši v uvozovkách, protože to problém pravděpodobně ani není). Já třeba hromadný e-mail nejen dostal, ale i četl a promeškal jsem lhůtu na „projevení zájmu“. Vše jsme nakonec ve spolupráci s MKŠS a STK MKŠS vyřešili, ale …
Co kdybych tvrdil, že jsem mail nedostal? Co kdybych tvrdil, že jsem na něj odpověděl a nevím, proč nedorazil k rukám zodpovědných osob?
Nebudu zdržovat…
Chybí mi v řádech definice komunikačních kanálů (asi i jiných věcí). Vím, že řády ani zákony nejsou dokonalé a ani nemohou být (a vím, že se opakuji ), ale celkem bych uvítal, kdyby bylo v příští verzi řádu napsáno třeba to, že e-mail, jako komunikační prostředek, je platný, pokud druhá strana potvrdí jeho obdržení (přečtení).
Ono by se také mohlo stát, že někdo zapře přijetí mailu (klidně obě strany) a mohlo by dojít ke zbytečným protestům. Většina lidí a funkcionářů je naštěstí rozumných, ale jednou by k něčemu podobnému mohlo dojít.
Jediná věc, kterou tím chci říct: zkusme „zdokonalit“ řády a alespoň definujme, co jsou komunikační kanály.
Závěrem bych rád poděkoval všem výše zmiňovaným (Novák-předseda MKŠS, Záleský-předseda STK MKŠS, Malec – předseda STK ŠSČR) za jejich vstřícnost a konstruktivní jednání.
P.S.: „Obvyklá“ poznámka pod čarou…. Původní článek byl opravdu jiný a měl vyjít už minulý týden, ale pokaždé do toho něco „vlezlo“.
Ale v klidu, dohrála se polská liga, dohrává se i slovenská, takže kromě (ne)filosofických úvah se dočkáte i šachu …
Ne, toto už je podle mě nesmysl. Když kapitán na sebe uděluje kontakt (standardně telefon a e-mail) vedoucímu soutěže, počítá se s tím, že bude funkční a bude na něm běžně dostupný už například při situaci, kdy by soupeřovo družstvo chtělo odložit začátek apod. Dávat takové detaily do SŘ by ho velmi znepřehlednilo a brzy by se z něj stala bichle (pak by zrovna někdo mohl říct, že tam má být i to, že hráč vstupuje do hrací místnosti dveřmi). Navíc takhle dává SŘ aktérům jistou flexibilitu. Kdyby bylo v SŘ napsáno, že se tedy bude posílat e-mail, ostatní možnosti by to postavilo mimo řád, tedy kdyby například jedno družstvo odřeklo účast opravdu na poslední chvíli a STK by kandidátská družstva chtěla raději obvolat, nemohla by.
A mimo to: můžu říct, že kdyby byl nějaký dokonalý zákon, pak bychom soudce a právníky určitě potřebovali, protože by byl natolik obsáhlý, že by ho znali jen oni.
Dobrá poznámka…. Ale asi jsem se špatně vyjádřil-nechtěl jsem říct, že by v SŘ měly snad být kontakty na kapitány nebo funkcionáře nebo že by měly být definovány metody komunikace v různých případech, bohatě by stačily OBECNÉ zásady.
Zašlu-li e-mail (nebo klidně i dopis) a nedostanu žádnou odpověď, nemám jistotu, že jej adresát obdržel. U hromadných e-mailů je to ještě horší, často spadnou do spamu. Přesto je to podle současných řádů dostačující. Stačilo by jednoduše doporučit vyžadovat při komunikaci potvrzení o přijetí.
Ale mně šlo spíše o jinou věc. O ty „další náhradníky“…. Podle aktuálního znění jsou (zřejmě) správné oba postupy:
pošlu hromadný mail všem, kteří nepostoupili a pak ze zájemců vyberu náhradníka podle pořadí … a stejně tak je možné postupně kontaktovat jednotlivé potenciální náhradníky podle pořadí.
Je to flexibilní a každému řídícímu orgánu může vyhovovat něco jiného. Problém může nastat, když druhá strana takovou komunikaci pochopí jinak (jako v mém případě, kdy jsem špatně pochopil hromadnou výzvu k vyjádření zájmu hrát vyšší soutěž a čekal, až budu osloven podle pořadí . V mém případě dva řídící orgány v různých soutěžích postupovaly jinak-oba však v souladu s řády).
Život je složitý a všechno nejde dopředu popsat do posledního písmene (naštěstí).
Já osobně vnímám jako problematické zejména použití e-mailu, protože jako komunikační prostředek může být velmi nespolehlivý. Není důkaz, že jste e-mail přijal, není důkaz, že jste e-mail odeslal. To je pro komunikaci, na jejímž základě se dělají závazná rozhodnutí dost závažný problém.
Jistě, e-mail je drtivá většina z nás zvyklá používat, je to snadné, rychlé, efektivní… ale nejisté.
Článek nevnímám vůbec jako kritiku současného stavu, spíš námět na zamyšlení, zda by se nepovedlo třeba toto vyřešit lépe.
Z principu věci se mi dá, že by se hodilo něco, jako jsou datové schránky, ale tím by nejspíš narostla složitost a téměř jistě i finanční náročnost.
Ale možná někdo o něčem šikovném ví – pokud ano, podělte se v diskusi
Jednoduché řešení by bylo v povinnosti zřídit si datové schránky pro kluby, kde funguje fikce doručení. Ale kolik takových klubů s datovou schránkou je již nyní? A kolik by proti takové povinnosti protestovalo? Ono totiž není síla ani na straně odesílatele neustále žádat o potvrzení, když druhá strana to úmyslně ignoruje.