Skoro samé remízy
…řeč je samozřejmě o prvním kole 🙂 , protože ve třetím kole MČR žen tomu bylo přesně naopak: skoro žádná remíza. Tedy jedna vlaštovka byla, ale ani ta nemusela být…
Patříte-li mezi milovníky MMA a jiných bojových sportů, pak s třetím kolem musíte být spokojeni. Pokud však jste spíše člověkem zakládajícím si na akurátnosti, raději si partie třetího kola ani nepřehrávejte .
Ve třetím kole MČR žen byl totiž k vidění především boj. Řežba. Na nějaké chyby se nehledělo a ani nehrálo, platila „pouliční“ pravidla a celkem mě mrzí, že jsem tohle kolo neviděl „na živo“, protože se domnívám, že bylo asi dost emotivní.
V partii Kristýny Petrové s Karolínou Olšarovou se Karolíně moc nevyvedlo zahájení. Přesněji, zahrála „nedobrý“ tah 13. …Jd7, po němž přišlo logické a dobré 14.Jd5 . Černé visí pc7 a nezbývá jí nic jiného než se „zavinout“. Po 14.Jd5 je pozice určitě lepší za bílou, ale je otázka, jak (a zda to vůbec lze) mírnou převahu uplatnit. Kristýna zvolila až příliš přímočarou cestu, když zahrála 17.Jb4. Nabízel se plán s vylepšením postavení těžkých figur, nějaké Da4 (b3 nebo c2?) s dalším Vfc1 (popř. d1) a pak by se vidělo, co dál. Černá by stála pasivně a musela by čekat, co vymyslí bílá. Prostě 17.Jb4 se mi moc nelíbí, čímž nechci říct, že je to špatný tah. Mně se jezdec víc líbil na d5 . Karolína si však s pozicí moc nerozuměla a začala dělat nepřesné tahy. Její soupeřka naopak hrála zbytek partie velmi dobře a nakonec zaslouženě zvítězila.
Natálie Kaňáková hrála s Evou Kulovanou. Řekl bych, že se Evě její Caro Kann moc nepovedl a stála hůř. Možná proto obětovala raději figuru za tři pěšce (18. … Dxe5), což vypadalo zajímavě. Jenže Natálie všechno vychytala a za pomocí malých taktických triků postupně připravovala soupeřku nejen o pěšce, ale i o naděje. Po výměně věží už bylo jasné, že si bílá připíše celý bod.
Mnohem lepším způsobem obětovala figuru Anička Maruška Koubová v partii s Magdou Miturovou (Jf3-g5-h7). Vznikla hodně zajímavá pozice, kterou bych hrál raději za bílé. Magda se ale dobře bránila a pak to byla bílá, která chybovala (19.Sd2?). Poté už prakticky nebylo o co hrát.
Zajímavé je, že při přehrávání této partie jsem měl pocit, že jsem už něco podobného viděl. Podobně jsem jako bílý prohrál v uplynulém ročníku II.ligy v 10.kole s Jardou Kaňokem. Jiné zahájení, pozice má jen některé shodné znaky, tak proč mi to tolik tu partii připomíná? Možná stejné myšlenky? Nebo podobný styl prohry . Partii s Jardou Kaňokem „hodím“ na konec článku, možná někdo přijde na to, kde se berou takové asociace …
Jediná remíza tohoto kola se „urodila“ v partii Richterová-Sikorová. Přitom to remíza asi nemusela být. Olině se dvakrát nepovedlo zahájení. Když píši dvakrát, tak doslova dvakrát . Dvakrát totiž zahrála tah Je8 (10. …Je8 a 18. …Je8) a ani jednou to nebyla dobrá volba. Měla pěšce méně, ale nejhorší na pozici byla absolutní nesouhra černých figur. Možná se pletu, ale mám dojem, že černá v zahájení „nasázela“ všechny tahy, které tam patří, jen se moc netrefila v jejich pořadí.
Deset tahů před časovou kontrolou měly obě soupeřky na hodinách cca 4 minuty. Není to málo, ale ani moc. Právě v této chvíli začala Nataša hrát trochu šablonovité tahy (31.Sd5?) a černá toho téměř dokonale využila. Její figury najednou stály na dobrých polích a v závěru partie to vypadalo opticky dokonce lépe za černé. Ale asi jen opticky, nějak jsem nenašel, jak by se černá mohla probít do postavení bílých figur (pravda, moc jsem nehledal ).
Poslední partie mezi Terezou Rodshtein a Kristýnou Novosadovou byla téměř miniaturka. Partie, kde jsem očekával ostrý souboj, který se nakonec nekonal. Kristýna si ve španělské zvolila Coziovu obranu, o níž jsem kdesi četl, že prý je to těžké zahájení za černého. Sám to hraji (tedy já hraji 3. … g6 a pak do Coziovy obrany může bílý přejít) a vím, že je to těžké zahájení, ale jestli chce černý zvítězit, musí být ochoten pro to něco udělat a chvíli trpět. A pak…, která varianta ve španělce není pro černého těžká?
Něco však na tom bude, protože Terka hrála jen logické tahy a pozice se černé celkem záhy rozpadla. Neřekl bych však, že je to tak jednoduché. Kristýna si zvolila variantu bez tahu a6. Dá se to hrát, ale ze zkušenosti vím, že bez tohoto tahu se může černý snadno dostat rychle do velkých potíží. Pokud se jim černá chtěla vyhnout, mohla místo 4. … g6 zahrát nejdříve 4. …a6 a až pak podle reakce bílé buď g6 nebo Jg6. Tah a6 šel hrát i později.
Nevím, jak dobře znala Kristýna celou variantu, ale tah 13. … Je7 …
Moment! Teď jsem si uvědomil, že je to už podruhé v tomto kole, co byl třináctý tah tahem jezdce a v obou případech i chybou (první případ Kája Olšarová), zajímavé.
…zpět k tahu 13. …Je7. Je špatný. Dokonce bych si klidně vsadil na to, že hodně špatný. Pořád šlo 13 . … a6, hrává se i 13. … Ja5 a ještě jiné tahy. 13. … Je7 jsem ještě neviděl. Zajímavý je „počítačový“ tah 13. … Vae8, který se bůhví proč nehraje. Ale stejně je asi nejlepší tah a6 .
Tereza Rodshtein se tak po třetím kole dostala do samostatného vedení, ale do konce ještě „pár“ kol zbývá .
Jaké jsou dvojice pro čtvrté kolo? Podívejte se sami na chess-results.
Přikládám svoji zmiňovanou partii s Kaňokem. Fakt mi není jasné, proč mi to připomíná partii Koubová-Miturová.