Událo se.
Hloupý název, ale snad nehloupý příspěvek 🙂 Nic lepšího mě nenapadlo. Šachy se (stále) moc nehrají, ale přece jen je o čem psát.
Pominu skutečnost, že včera byl významný svátek všech žen MDŽ (Mezinárodní Den Žen – vypisuji pro jistotu celý název, protože jsem zjistil, že mnozí lidé sice zkratku znají, ale nevědí, co znamená ), a přejdu rovnou k dnešnímu datu.
Před 78 lety (9.3.1943) se v Chicagu narodil Robert James Fischer. Šachový mistr světa v letech 1972-1975. Asi je zbytečné opisovat Wikipedii nebo citovat jiné zdroje. Jen pro pořádek, R.J.Fischer zemřel 17.1.2008.
FIDE vytvořila novou, již dvacátou komisi, která má bránit práva šachistů (alespoň jsem to tak pochopil…a možná má i jiné úkoly). Do komise, v níž převládá „ženský prvek“ (ženy mají většinu) , byl zvolen i GM David Navara.
Gratulujeme, pokud bude komise fungovat, litujeme, pokud nebude funkční.
Nechci tím nijak znevažovat komisi, ale na internetu se ozývají hlasy, že by FIDE měla zvážit vytvoření komise, která by koordinovala práci všech komisí .
Teď trochu vážněji. Doufejme, že tahle komise není jen „komisí pro komisi“ a že bude užitečná. Potěšitelné je, že má David Navara nejen v očích šachové veřejnosti tak vynikající renomé .
Stejně jako v minulých letech FIDE i letos pamatovala na veterány. Na účty dvanácti významných osob posílá FIDE 2500 „éček“. Celkem tedy 30 000 €. Jejich seznam naleznete zde a nás může těšit, že mezi oceněnými figuruje i šachový historik Jan Kalendovský z Brna.
Žijeme v ČR a asi nikdo nepochybuje o tom, že se u nás najdou lidé, kteří budou mít k danému kroku FIDE výhrady, což ovšem není náš případ.
Upřímně blahopřejeme a zároveň i přejeme. Ať si to odměnění užijí!
Hrají se však i šachy. V reálu i na internetu. Na internetu právě probíhá kvalifikace na Magnus Carlsen Invitational. Hrají čtyři hráči dvoukolově každý s každým, první dva postupují.
Kdo hraje?
Nils Grandelius, Alan Pichot, Aryan Tari a Max Warmerdam. Po šesti odehraných kolech je pořadí následující:
1 | Pichot, Alan | 4 | 10.25 |
2 | Grandelius, Nils | 3.5 | 10 |
3 | Tari, Aryan | 3 | 6.75 |
4 | Warmerdam, Max | 1.5 | 5.5 |
V Izraeli, kde jsou v boji proti Covidu o velký „kousek“ dál než u nás, právě probíhá otevřený šampionát Izraele. Pro milovníky a znalce hebrejštiny uvádím odkaz na oficiální stránky turnaje. Pro neznalce informace: čtěte zprava doleva!
Po třech kolech je se stoprocentním bodovým ziskem v čele turnaje GM Tamir Nabaty.
Hraje se však i ženský šampionát. I zde má jediná účastnice 100%. Michelle Katkov, osmnáctiletá WFM.
Partie z obou turnajů jistě přineseme.
Malé koronaokénko na závěr…
Zatímco v Izraeli už pomalu začíná život normálně fungovat, v České republice mi politická i koronavirová situace začíná čím dál více připomínat mé partie.
Ani prase se v tom nevyzná.
Začíná se testovat ve fabrikách a tak nějak se zjišťuje, že není dostatek testů a kapacit . Na tom by nebylo nic divného, žijeme v České republice a jsme na tohle zvyklí. Český národ už loni úspěšně překonal krizi s nedostatkem roušek. Zlaté české ručičky jich ušily dost pro půlku Evropy. S vývojem podomácku vyrobených testů si jistě také poradíme, ale na domácí vakcínu bych se raději moc nespoléhal.
Podle vládních představitelů se prý situace začíná zlepšovat.
Ale stejně… Kdo ví, jak a čím se to v těch fabrikách testuje .
Máme tady chaos a opravdu je těžké, rozeznat, co je a není pravda.
Znám třeba lidi, kterým nic není a jsou testováni jako pozitivní, ale znám i lidi, kteří mají všechny příznaky koronavirové infekce, včetně ztráty čichu a chuti, a přesto byli testováni negativně.
Mohlo by mi to vše být celkem jedno, ale docházejí mi ponožky a jiné věci, které se mi nechce látat či objednávat přes internet .
Napadlo mě, že by se nám mohlo stát, že „vítězové koronakrize“ (ti, kdo přežijí) nebudou na konci žádní manekýni….
Nevadí mi (vadí, ale ne až tolik) zavřené hospody nebo obchody, je mi lhostejná politika a politikaření.
Vadí mi, že umírají lidé.
Začínám být „jedovatý“ …
Doba je na guvno, ale pořád se něco děje. Tento zápas ( https://www.chess.cz/utkani-ceskych-korsachovych-a-praktickych-velmistru-na-webserveru-iccf/ ) je asi úplné světové unikum, že? Toto bude neskutečně zajímavý špíl! Občas sleduji, jak proti sobě hrají nejlepší programy na světě s elem 3500 (nebo kolik ho teď vlastně mají) a „popotahují“ třeba 100 tahů. A přemyšlím nahlas, porazil by nejlepší korespondenční hráč na světě dle Ela 2685 ( bacha, je to hráč ČR Chytilek Roman) v korespondenční partii momentálně nejlepší program na světě ? Edit: tipuji výsledek 5:3 pro korespondeční šachisty.
Vzpomínka na Jirku Gregora
Dnes ráno jsem održel smutný e-mail:
„Kolegové, včera nás ve věku 56 let navždy opustil Jirka Gregor, čest jeho památce!“
Jiří, bohém, podnikatel a především výborný blicař, patřil mezi legendy pražského šachu.
Utkal jsem se s ním mnohokrát, naposledy v prosinci 2019, s celkovou bilancí „zero“ bodů.
Ve formátu 3+2 byl zkrátka neprůstřelný.
RIP Jirko, budeš nám chybět nejenom za šachovnicí…
Opravdu moc mi vadí, že umírají lidé. Hodně mi vadí a znechucuje mně politikaření politiků a stran v této těžké době. Vadí mi zavřené hospody ale spíše nedostatek sociálního kontaktu a z toho vyplývající depka (určitě nejsem sám). Vidím světlo na konci tunelu? No zatím ho spíše tuším, ale vidím světlo a slunečno venku! Tyto malé radosti se stávají velkými! Pěkný den všem. Vydržíme!