MCI – Carlsen lehce, Giri famózně

Odvetnými zápasy skončil druhý finálový den online turnaje Magnus Carlsen Invitational. Připomeňme si, že v boji o třetí místo zvítězil v prvním zápasu Carlsen nad Soem 3-1, boj o první příčku byl po prvním dnu nerozhodný, protože Giri v prvním zápasu s Nepomňaščim remízoval 2-2.

Druhý zápas Carlsen – So se vyvíjel podobně jako zápas první. Magnus vyhrál první partii, pak dvakrát v pohodičce remízoval a na rozdíl od prvního zápasu už nebylo třeba hrát čtvrtou partii, protože i kdyby v ní So zvítězil, jen by vyrovnal na 2-2, což by mu vzhledem k prohře v prvním zápasu nestačilo.

V Nimcovičově indické si So vybral ve čtvrtém tahu poměrně ostré 4.f3. Těžko říct, kde se stala chyba  :usmev: , ale Carlsen se moc nenadřel. Moc se mi nepozdává Wesleyho tah 11.De2, logičtější mi přijdou tahy 11.Da4 nebo 11.e5, ale protože taková zahájení nehraji ani za bílé ani za černé, je docela dobře možné, že 11.De2 je zcela v pořádku a možná i podle teorie (tak…určitě tenhle tah neprohrává  :usmev: ) a že So chyboval později.
V každém případě se dostal do problémů po 19.f5, ale ani předtím už jeho pozice nebyla asi v pořádku.

 

 

Magnus na zápasy hladce zvítězil 2-0 a bral alespoň „cenu útěchy“ za malé finále. Zkrátka nepřišel ani Wesley, který si také připsal na své konto nějakou tisícovku dolarů.

 

O vyšší finanční odměnu se hrálo finále mezi Girim a Nepomňaščim.
Po prvním nerozhodném dnu začínali oba borci v podstatě od nuly. Nepomňašči se na turnaji potkal s dobrou formou a Giri, ten se mi v poslední době v rapidech i blickách líbí čím dál víc. Tipovat výsledek zápasu by bylo ošidné…, ale asi bych věřil více Girimu.

Griri sice nakonec turnaj vyhrál, ale zápas v normální „hrací době“, tedy po čtyřech rapid partiích, skončil opět remízou 2-2 a musel rozhodovat tiebreak.

Podobně jako v prvním zápasu i tady se hrála jen sicilská (vyjma poslední tiebreakové partie), která občas sklouzla do francouzské.

Hned v první partii se objevila opět Najdorfova varianta a Giri šel znovu 7. … Db6. Ale Nepo se tentokrát raději vyhnul zápletkám po oběti pěšce b2 a partie po relativně klidném průběhu skončila remízou věčným šachem.

 

 

Ve druhé partii Giri udeřil. Místo obvyklého 8.f4 si dal 8.h4. Ne, že by to bylo nějak silnější, ale přece jen se hra vyvíjí trochu jinak a černý musí pružně reagovat.
V přibližně rovné pozici táhl černý napadeným jezdcem 18. … Jc6. Šachové programy to označují jako chybu a snad i oprávněně. Pak ale vzniká přesně ta pozice, kdy jako strana mající výhodu má na výběr více než jednu či dvě možnosti a soupeř je stále připraven každou nepřesnost. Ale Giri byl pozorný, dokonce až přespříliš  :usmev: .

(Malé Repákovy vložky při sledování partie: „Giri má +4, že by remíza???“ , „Tak už má +7! To už asi neprohraje!“ )

Po 33. … Sh4 ustoupil věží na c1 (34.Vc1) , ale mohl zahrát mnohem lépe a v klidu vzít 34.Jxb7! . Proč nevzal? Protože i 34.Vc1 stále drželo velkou výhodu a buď se mu malé zápletky po 34.Jxb7 nechtělo počítat, nebo neviděl pokračování 34.Jxb7 Sxe1 35.Jxc5! . Ale nakonec to stejně bylo jedno  :usmev: , Giri to vyhrál i tak.

 

 

Ve třetí partii si oba soupeři opět „švihli“ Najdorfa s 7. … Db6 a opět poměrně klidná remízka.

 

 

Ve čtvrté partii stačila „Remishi“ Girimu remíza. Zdánlivě snadný úkol pro hráče, který je schopen vytvořit remízu i v pozicích, které šachové programy hodnotí ve škále od -8 po +8, navíc měl Giri bílé.

Na remízu to dost dlouho vypadalo. Dokonce stál po zahájení Giri o chloupek lépe a ani po jeho několika nepřesnostech to ještě nevypadalo na to, že by to s ohledem na své mimořádné remízové schopnosti  :usmev: neměl udržet.  Ale pak Anish provedl (pro mě) nepochopitelný tah 35.c4?? . Než jsem se stačil rozkoukat a spočítat, že bílí koníci se z lasa černého kovboje jen tak nevysmeknou, ukázalo se, že nejen jezdci stojí špatně. Černý klidně nechal stát na g3 napadenou dámu, protože bílá dáma stála na hloupém poli f1 (a král na b1) a její pěšci jí bránili v útěku. Giri promarnil mečbol.

 

Game over?
Nikoli. Na řadu přišel tiebreak, tedy bleskové partie, které Anish zahrál ve velkém stylu. Hned v první partii (sicilská, která opět přešla do francouzské) zahrál v sedmnáctém tahu vyhrávající chybu 17.Jfe5!! . Objektivně chybný tah, ale v bleskové partii, kdy jde navíc i o poměrně velké peníze, je to vynikající úder. Anish ukázal, že zná jednoduchou blicařskou poučku: „Aktivita nebo útok jsou v blickách často víc než materiál.“

Bílý vytvořil na šachovnici působivý chaos. Hrál velmi vynalézavě a soupeř nakonec chyboval (25. … Vh7??). Pokud máte rádi korektní šachy, pak partii přeskočte  :usmev: . Jste-li opačného ražení, kochejte se!  :smich:

 

 

V poslední partii se nehrála sicilská a zjevně otřesený Nepomňašči už neměl na to, aby Girimu vzal zasloužené vítězství.

 

 

Vypadá to, že si Magnus vychoval opravdu silnou konkurenci. Anish Giri ukázal nejen dobrou hru, ale také dobré nervy a dostatek odvahy riskovat.

Zasloužené vítězství.

 

 


Nešachově a jako obvykle „mimo mísu“  :usmev: .
Pokud doufáte, že si v brzké době zahrajete šachy v reálu, pak zřejmě budete muset vycestovat do jiné země. Někteří vládní činitelé už se nechali slyšet, že nouzový stav by byl dobrý alespoň do konce dubna (nebylo by lepší rovnou do voleb?)  :usmev: .

 

 

A kdybyste se ptali, co bude po dubnu, tak bude květen  :smich: a přijde pokračování PSA: „Máj, šachy doma hraj!“

 

Loading

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x