Desítka

Deset českých hráčů z původních sedmnácti zůstalo ve hře v Evropské hybridní kvalifikaci na Světový pohár. Navara, Láznička, Michalík, Nguyen, Hráček, Babula, Plát, Polák, Krejčí a Kriebel.

 

Až v této fázi se do turnaje zapojil David Navara, který byl jedním z nasazených hráčů. Za soupeře „vyfasoval“ španělského velmistra Joseho Carlose Ibarru Jereze. Všeobecně se čekalo, že by jej David měl „rozmáznout“. Nestalo se. Španěl ve francouzské poměnil, co se dalo a po svém 26.tahu nabídl remízu. Náš velmistr odmítl a pokusil se o nemožné: vyhrát rovnou věžovou koncovku.
Zázrak se nekonal, Španěl vše přežil.
Remíza.
V odvetě bude mít David Navara černé figury a pokud se „nezblázní“ a nebude hrát nějak násilně na výhru, pak věřím tomu, že Španěl „rupne“ buď v klasické partii nebo pak v tiebreaku.
Šachy jsou sport a ve sportu není nic nikdy jasné (stačí se podívat na výsledky favoritů na MS v hokeji  :usmev: ), ale věřme Davidovi…

 

 

Viktor Láznička hrál černými proti mladému německému velmistrovi Vincentu Keymerovi (ročník 2004). Po vlažně sehraném zahájení (10. … dxc4?!) zůstala německému hráči nejen dvojice střelců, ale i silný střed. Jenže Keymer hrál celkem rychle i v pozici, kde se měl nejspíše zamyslet nad svým plánem a černému se podařilo vyrovnat hry. Ale pak Viktor chyboval (32. … Sd2? )a bílý získal figuru za dva pěšce.
Na šachovnici zbyl po několika výměnách celkem omezený materiál a i když pozice za bílého byla vyhraná, v praxi se po těžkém několikahodinovém boji špatně počítají různé „útěky“ volných pěšců.
Přesvědčil se o tom i Keymer, který dlouho hledal správný plán (nebo se snažil vyhnout matování střelcem a jezdcem?  :usmev: ) k prosazení své převahy a vteřinky (i minuty) mu utíkaly.
Jeho tah 60.Jc4 je sice chybou, ale řekl bych, že byl rád, že vůbec nějaký tah stihl udělat  :usmev: . Po tomto tahu bylo jasné, že na výhru už hraje černý, což se mu také brzy podařilo ukázat i na šachovnici.

K postupu tak stačí našemu hráči neprohrát v odvetě bílými figurami.

 

 

Ratingově silnějšího soupeře (GM Tomaševsky) a ještě k tomu černými figurami měl Peter Michalík. V partii řešil klasické dilema  :usmev: . Když dostanete do hry lehké figury a dámu, často řešíte problém „kterou věží na který sloupec“. Peter si vybral věž z f-sloupce (18. … Vfc8?).
Špatně.
„Á“ bylo správně  :usmev: . Anebo taky netahat žádnou věží a zahrát 16. … c5.  Kdyby šel na c8 věží z a-sloupce, měl by v partii možnost zaútočit na pole f2. Od 18.tahu už hrál vlastně jen bílý.
Nicméně Peter Michalík má v odvetě bílé figury a to je ještě solidní šance na vynucení tiebreaku, kde by nemusel být bez šancí.

 

 

„Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ si může říct Thai Dai Van Nguyen, který nejenže hrál Mitropu, ale hrál i v předkole. Jeho soupeř postoupil bez boje, když nenastoupil český GM Štoček.
Van zahrál v 6.tahu v přijatém dámském gambitu tah 6. … Db6 a pokud nešlo o náhlé vnuknutí, tak tipuji, že šlo o dobrou domácí přípravu. Na první pohled podivný tah, ale evidentně hodně jedovatý. Soupeř to nezvládl a Van rychle zvítězil.
Zítra má bílé figury a velmi dobrou šanci na postup.

 

 

Těžký los má Zbyněk Hráček, který narazil na jednoho z favoritů GM Artěmjeva. Zbyněk se dobře bránil černými figurami, ale nabídnutou remízu Rus odmítl. Oprávněně. Počítač sice vidí pozici jako rovnou a rovná zřejmě i je, ale černý moc nemá co hrát. Hraje jen bílý a černý pasívně odráží soupeřovy hrozby.
Zbyněk to zkusil aktivně 35. …a5? a Artěmjev mu ukázal, proč to byla chyba.
Ani v odvetě to Zbyněk nebude mít zrovna lehké, ale přece jen… Bude mít bílé figury.

 

 

Šachový souputník Zbyňka Hráčka Vlastimil Babula si se soupeřem vzájemně nabídli a odmítli remízu  :usmev: , aby ji pak vybojovali ve věžové koncovce.

 

 

Hrobníkovi z lopaty utekl Vojtěch Plát. Ze zahájení vylezl s mírně horší, ale dynamickou pozicí. Pak však nezareagoval správně (14 … De8?!) a soupeř sbíral „plusové body“. V těžké pozici pak jeho soupeř projevil jistou dávku malověrnosti a „spokojil“ se jen s remízou.
V odvetě má Vojta Plát bílé figury a partie by mohla vypadat „trochu“ jinak  :usmev: .

 

 

Tomáš Polák prohrál celkem dobře vedenou partii až v rovné koncovce. Ta sice byla rovná, ale bílý si moc „vyskakovat“ nemohl. Ne nadarmo se říká, že dáma a jezdec jsou silnější kombinací než dáma + střelec. Přesto… Černý sice měl volného pěšce na dámském křídle, ale není mi jasné, jak by jej mohl uplatnit, protože i bílý pěšec na d5 se mohl při troše neopatrnosti černého rozběhnout do dámy. Hlavní příčinou prohry bílého však bylo asi až celkem fatální oslabení královského křídla tahem 26.g3? . Pak už si černý výskal.

 

 

Honza Krejčí sehrál velmi dobrou partii až do 33.tahu. Pak, místo aby sklízel plody své práce  :usmev: , přehlédl krásný soupeřův úder (neviděli jsme u Honzy něco podobného i na Mitropě? Pletu se?) .
Bylo po partii.
Škoda, černými se na výhru bude Honzovi hrát dost těžko, ale nic není nemožné (Toyota).

 

 

Spokojen bude jistě Tadeáš Kriebel. Dončenko jej sice od samého počátku přitlačil ke zdi, ale Tadeáš se velmi dobře a vtipně bránil. Vybojoval zaslouženou remízu a uvidíme, co nám předvede v odvetě bílými figurami  :usmev: .

 

 

Odvetná utkání začínají 27.5.2021 ve 13:00.

Partie můžete sledovat na oficiálním webu turnaje.

Herní plán na chess-results.

 

 

Loading

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
8 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Na facebooku popsal své nepříliš dobré zkušenosti s organizací Pavel Eljanov. Mimo jiné zde uvedl : “ First of all I would like to congratulate my young opponent GM Szymon Gumularz on reaching the next round! He fought very decently and despite the fact that on the tie-break could have been more like 2:0 not 0:2 – the score on the scoreboard as they say in such cases. Now I would like to describe my gaming experience in my first hybrid tournament (looking ahead it turned out to be depressing). For starters last night I spent several hours(!) trying to find out what color I have to play in the first game. After unsuccessful attempts to find something in the regulation (!) on this matter I decided to ask our local arbiter. He redirected the question to the pairing officer who replied after a couple of hours that the highest rated „normally“ play White (!) in the next round (which turned out to be misinformation). Official pairing appeared late at night and upon learning that I was playing Black I went to bed with a clear conscience (yes, I spent about 2 hours preparing for the game with White – but today I didn’t have to work much on other hand :)). After two fighting draws the match moved to the tiebreak stage. The only setting that I changed before start (or tried to change) was „move confirmation“ (in the screenshot). Having removed the check mark I was expecting the start of the first game. After playing 1.d4, I was very surprised to find out that the confirmation of the move remained. Then I tried to turn it off again by going into the settings during the game but again with no result. The second screenshot shows that there is no check mark but as it turned out it was necessary to confirm the password for this operation (altought it was saved in Chrome). No surprise I didn’t notice it during the game but all the local arbiters didn’t get the problem after the game as well. Only after at least a dozen unsuccessful attempts of all those present before the second game I drew attention to the warning from above. There were already a lot of complaints about Tornelo platform due to various bugs. I don’t know if my case can be called a bug but since several people besides me could not solve the problem promptly – this is at least a flaw in the interface. Undoubtedly, my mistake was that I didn’t want to interrupt the flow of the game to call an arbiter and decided to play with such a handicap (control was „very“ rapid 10+3). And now I would like to raise again some important questions: 1) In my opinion the organization of such an important qualifying tournament should me much better from point of view of collaboration of arbiters and participants in the first place.
2) Is it worth continuing to use the Tornelo platform which many of my colleagues have complained about? „

David Navara

S barvami na začátku druhého (tzv. „třetího“) zápasu jsem měl problém i já. Pokud jde o rušení předtahů, vyzkoušel jsem si to v prvním kole testovacího turnaje. Podařilo se mi to zadat, jen partie mi jaksi zmizela, takže jsem téměř dvě minuty bloudil v labyrintu Tornela, marně psal na chatu v Zoomu o pomoc, divoce gestikuloval, abych upoutal pozornost rozhodčích, a párkrát ze zoufalství bouchl do stolu, než jsem zase našel správné okno. Po testovacím turnaji jsem se od rozhodčích dozvěděl, jak se to nastavuje správně, muselo se kliknout na trochu jiné tlačítko se jménem hráče. (Potíž je, že na mém notebooku během hry nebylo vidět, takže jsem musel „scrollovat“ nahoru. Zato to nesprávné, které vyžadovalo i heslo, vidět bylo.) Takže tomuhle problému se dalo předejít odzkoušením v testovacím turnaji, ale na webu to je navrženo tak, že se podobná nehoda může stát velmi snadno.
Zatímco třeba na chess.com nebo na Lichessu při normálním zobrazení v MS Edge („zoom 100 procent“) vidím celou šachovnici, na chess24 nebo na Tornelu si musím nastavení MS Edge změnit na 90 procent a pak se občas celá šachovnice posouvá nahoru či dolů, obzvláště při použití dotykové obrazovky. (Občas se mi to ale stalo i s myší.) S mým vyřazením to nemá nic společného, ale ten šok z testovacího turnaje, kdy mi v bleskovce s tempem 5+3 na 2 minuty zmizela partie a ocitl jsem se jinde na webu Tornela, jsem ještě nějakou dobu rozdýchával. To pak člověk nemůže ani zastavit hodiny a zavolat rozhodčího. Tam naštěstí o nic nešlo a nedůležitou partii jsem dokonce ještě vyhrál.

Jim Vasilis

Diskuse probíhá i na ECF ( English Chess Forum ) , Chris Rice napsal :
I’m not sure how much difference it really made but clearly Eljanov was irritated as I understand it because when he played a move, he was asked to confirm it each time, he had tried to turn the Move Confirmation off through his Profile but it didn’t work and then later complained of bugs in the system. Unfortunately he didn’t know it was easy to change this in Game Settings although the organisers said they did patiently explain this to everyone. Move Confirmation is designed to deal with mouse slips so its a useful function in that regard but using it means you will spend extra time and if its a reasonably fast time limit this may get to be a problem. I’m sure as Hybrid tournaments develop these things will get ironed out in due course.
 
Here is the organisers response, you can sense the annoyance from their side:
 
(Jiřina Prokopová)
„Dear chess friends, I am more than happy to provide the explanation. I have personally showed and stressed how to set Move Confirmation on 3 separate meetings for Captains and Arbiters. And I again explained it to every player, who attended the Practice event before the start, which was highly recommended from our side. I shared this help file with all involved https://tornelo.tawk.help/article/move-confirmation. During the Practice Event I was even troubleshooting with David Navara, explaining this exact procedure again and again. I would be grateful for any feedback from you, how else are we supposed to share the information with you? What else can we do?
You may see in the helpfile, that you can change this settings comfortably from the game, without leaving to your Account settings. Nevertheless, that is also possible. In case of Mr. Eljanov his Browser settings is filling in his passwords automatically, that’s why it required confirmation. The platform can’t do anything about it.“

Jim Vasilis

Bohužel po tomto kole naše řady značně prořídly. Určitě se nečekalo , že se s turnajem rozloučí David Navara, zde asi rozhodla třetí partie, kdy mohl remizovat věčným šachem, chtěl ale víc, soupeř se však dokázal ubránit a materiální převaha rozhodla. A lépe zvládl i partii čtvrtou. Naši slovenští přátelé se mohou těšit ze hry Jerguše Pecháče, který vyřadil Borise Gelfanda.

Jim Vasilis

Opět se začíná hrát za šachovnicí a důkazem je i série turnajů Grand Chess Tour. Představí se devět tzv. “ stálých “ nebo, řekněme, plnohodnotných účastníků a ty pak v každém turnaji doplní jeden nebo více pozvaných hostů. Základní sestavu tvoří : Fabiano Caruana, Maxime Vachier-Lagrave, Anish Giri, Levon Aronjan, Šachrijar Mamedjarov, Wesley So, Alexander Griščuk, Tejmur Radžabov a Richard Rapport. Série začíná klasikou v Bukurešti od 3. do 15 června, pár dní poté se hraje v Paříži rapid a bleskovky, to stejné pak bude i v červenci v Záhřebu, v srpnu se pak světová elita utká v Saint Louis jak v rychlém tempu, tak i ve váýných partiích.
 
http://chess-news.ru/node/27940
 

Zdenek Cekal

Jan Krejčí sehrál s favorizovaným soupeřem vynikající partii, která „měla“ skončit smírně. Tahem 32…Dxg6?? se dopustil Zvjaginsev hrubé chyby. Po správném Dxe5! ukazuje engin malou výhodu bílého. Bohužel Honza nabídnutou šanci promaznil (33.Ve1! gól) a hrubici opětoval – 33.Vg1??
Nehovořil bych tedy o sklízení plodů, ale spíše o „spravedlivé“ dělbě bodu…
 

8
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x