AUDI
Osm hráčů, čtyři partie, tři remízy, jeden rezultát. Tak by se dalo ve zkratce vyjádřit dění ve čtvrtém kole na turnaji Masters, který je součástí Pražského mezinárodního šachového festivalu (PICF).
V dobách, kdy jsme usedali k šachovnici, jsem míval v soutěžích družstev „problém“ . Po letní pauze mi vždy několik partií trvalo, než jsem si uvědomil, že už nesedím u PC a neblicám někde na internetu. Takže jsem obvykle v prvních kolech za tým udělal nejdříve malou nebo nebo velkou rošádu (tj. dvě nebo tři prohry) a až pak jsem začal hrát „normálně“ (dá-li se tak moje hra nazvat ).
V jedné sezóně jsem však za Kopřivnici v KP začínal dvěma malými rošádami a před pátým kolem kdosi ze spoluhráčů mé čtyři nuly popsal trefněji: „Audi už máš, doufám, že se teď nechystáš na olympiádu.“
Naštěstí jsem si vystačil jen s „audinou“ a „olympiáda“, tedy páté „kolečko“ v podobě páté nuly, se nekonala.
Ve čtvrtém kole si pořídil „audinu“ David Navara, když celkem tragicky prohrál v rovné pozici na čas.
V zahájení s Nijatem Abasovem David nejdříve „promáchnul“ (18. … dxc4) a soupeř mu zasadil nepříjemný úder 19.Jxf7! , po němž byla černá pozice na pokraji zhroucení. Abasov však nenašel dobré pokračování (21.Vad1) a zahrál až příliš přímočaré 21.Sd6??. Po vynucené odpovědi černého se pozice vyrovnala.
Těžko říct, zda bílý neviděl tah 24.Vxg7 s remízou věčným šachem nebo prostě vyhodnotil pozici jako lepší pro bílého a hrál na výhru. Jeho rozhodnutí však bylo chybné a od této chvíle to byl černý, kdo měl převahu, která měla být rozhodující.
Měla, ale nebyla. S ubývajícím časem a stoupající tepovou frekvencí narůstá riziko chyby. Z necelých čtyř minut na hodinách černého ubyly hned tři minuty při hledání cesty k výhře, která však rozhodně nebyla nějak jednoduchá. David nakonec zahrál vlažné 32. … Ve8. Nijat ale nenašel odvahu jít do mírně horší koncovky s dobrými šancemi na remízu a místo 33.Dxe8 zahrál 33.Dc3. V této chvíli už byl černý vyhraný, ale neštěstí nechodí po horách… Ve vrcholné časové tísni se oba soupeři ještě počastovali několika chybičkami až pozice dospěla do „roviny“, ale David nestihl udělat předepsaných čtyřicet tahů a prohrál na čas.
Druhý český zástupce v turnaji, Thai Dai Van Nguyen, měl bílé figury s Janem Krzysztofem Dudou. Ač měl bílý prakticky po celou partii mírnou převahu, na celý bod to zřejmě nestačilo.
Krátkou, ale zajímavou partii sehrála dvojice Radoslaw Wojtaszek a Sam Shankland.
Poslední dvojce, Jorden Van Foreest a Nils Grandelius, bojovala ve španělské. Partie skončila smírně, ale nedá se říct, že by to byla nuda.
Po odehraných čtyřech kolech jsou v čele Shankland a Abasov se třemi body. Páté kolo je na pořadu dnes, tj. 18.6., od 15:00.
Uvidíme následující dvojice (a české derby !):
Grandelius Nils – Wojtaszek Radoslaw
Duda Jan-Krzysztof – Van Foreest Jorden
Navara David – Nguyen Thai Dai Van
Shankland Sam – Abasov Nijat
Na chess-results najdete nejen pořadí a nasazení v turnaji Masters, ale také výsledky a tabulky ostatních festivalových turnajů. Ve včerejším bleskovém turnaji na jedenáct kol zvítězil s výrazným náskokem GM Pontus Carlsson s 10.5 body (!) před druhým GM Vojtěchem Plátem (8,5 bodů) a Stanislavem Stárkem (8 bodů).
Online partie můžete sledovat na chess24.com nebo na chessbomb.com.
Kdyby se David náhodou dostal na tu olympiádu, co je za ní ? To jsem jen zvědavý nic víc …
Těžko říct, já se nedostal ani na tu „olympiádu“ . Takže po olympiádě???
Asi „Hic sunt leones.“ , tedy neprobádané území.
„Audi už máš, doufám, že se teď nechystáš na olympiádu.“ tak dlouho jsem se tak nepobavil, takové přirovnání jsem ještě neslyšel /nevím jestli proto, že jsem neměl takové „výsledky“ 🙂
Tak ona ta věta není z mé hlavy . Já spíš oceňuji smysl pro humor mých spoluhráčů, protože když máte v týmu „zabijáka“ , který si v každém utkání vstřelí „vlastní branku“, tak to chce dobré nervy, abyste toho magora nezabili .