Jen jeden otazník

Na Světovém poháru mužů zbývá dořešit už jen jednoho semifinalistu. Včerejší odvety čtvrtfinále byly hodně bojovné.

 

Čtyři partie a čtyřikrát vyhráli bílí. Ve třech případech to znamenalo postup do semifinále.
Jedno měly včerejší partie společné-ani v jedné z nich neměl černý „nárok“. Bílí od zahájení drželi mírně lepší pozice a pokud nerozhodla chyba na konci partie, vystupňovali vůdci bílých malé výhody k rozhodujícím převahám.

Magnus Carlsen měl bílé figury s Étiennem Bacrotem.
Hrála se sicilská s 3.Sb5+ (Moskevská varianta), v níž oproti jiným systémům sicilské černý nemá větší problémy, ale také má mnohem méně protišancí. Průběh partie byl jednoznačný. Bílý postavil jezdce na d5, při černopolných střelcích si dal pěšce na bílá pole a soustavně tlačil na pěšce na d6.
Bacrot nakonec tlak, nic víc tam nebylo, nevydržel (spíš psychicky  :usmev: ) a obětoval kvalitu. Po několika tazích byl konec a Carlsen tak postoupil do semifinále.

 

 

Duda s Viditem sehráli partii nabitou taktikou. Dokonce i v koncovce šlo více o přesný propočet než o obecný odhad. V zahájení Vidit ve španělské černými odevzdal dvě lehké figury za věž a hromadu pěšců. Duda však byl na výši a po 18. … Sxc6 našel jediné správné 19.Jxe5!, ale ani Vidit nezaváhal a odevzdal na g2 figuru (19. … Sxg2!).
Po malé taktické šarvátce se vyjasnilo. Černý měl za figuru tři pěšce a při značně zredukovaném materiálu bylo jasné, že bílý bude svou převahu uplatňovat velice těžce.
Plán černého byl jednoduchý. Postupovat pěšci na královském křídle k poli proměny a mezitím vyměnit nebo zlikvidovat bílé pěšce na dámském křídle. Mít plán je jen půlkou úspěchu  :usmev: , druhou částí je jeho realizace.
V těžké koncovce Vidit chyboval a šel si pro bílé pěšce až moc přímočaře (34. … Ve2+). Duda dostal šanci předvést svůj propočet. Postavil věž za pěšce na a-sloupci a dobře si spočítal, že i když oba hráči postaví dámy, jako první bude šachovat bílý. Nejen šachovat, ale i matovat.
Duda postupuje a v semifinále se utká s Carlsenem.

 

 

Partie Fedosejeva s Tabatabaeiem byla dlouhým mučením černého v koncovce věží a nestejných střelců. Tabatabaei se velmi dobře bránil a chvílemi to dokonce vypadalo, že by černý pěšec na dámském křídle mohl utéct k poli proměny. Po dlouhém lavírování se bílému podařilo získat pěšce, ale právě nestejní střelci byli nadějí černého na cestě k remíze. Jenže černý se místo urputné obrany rozhodl vyrovnat materiál a dobral pěšce zpět (77. … Vxg3??). Pochopitelný tah a navíc už oba hráči byli v časovce, takže takové zjednodušení by mohlo černému přijít vhod.
Mohlo, kdyby bílý neměl k dispozici tah využívající jiné vlastnosti pozic s nestejnými střelci-strana, která útočí, má výhodu. Tohle pravidlo kupodivu platí i v pozicích s notně omezeným materiálem.
Bílý viděl hezký taktický úder, po kterém byl konec.

 

 

Taktika rozhodovala i ve čtvrté partii čtvrtfinále. Sergej Karjakin první partii prohrál a musel hrát se Samem Shanklandem na výhru.
Klobouk dolů před jeho včerejším výkonem.
Stačila nenápadná Shanklandova chyba 21. … Je5? a Karjakin spustil prudký útok na černého krále (22.g5!?). Mohl hrát i klidněji 22.Sf1, ale dobře odhadl, že černé figury se z dámského křídla nemohou včas vrátit k obraně krále a hrál na mat  :usmev: .
Svižná partie a výborný Karjakin.

 

 

O postupujícím, který se v semifinále utká s Fedosejevem, se rozhodne v dnešním tiebreaku.


 

Odkazy pro sledování Světového poháru:

Komentované přenosy:

Průběh partií:

Turnajový pavouk:

 

 

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Remcik z Banika

Se mi zdá, že nám ten Světový pohár ukazuje, že to s tou remízovou smrtí šachu (v lidském provedení) není ještě definitivní 🙂 Dokonce i ty počítače (motory) s elem kolem 3600 mají pořád ještě nějaké resulty.
 

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x