Výsledkový servis
Skončil Ostravský koník, dohrálo se MČR seniorů v Rychnově nad Kněžnou. V Saint Louis (USA) skočil Rapid & Blitz Tournament. Z online turnaje Kramnik Challenge postupuje jeden hráč do Carlsenovy Tour, mladý slovenský hráč vyhrál ve Švédsku a pokračují Memoriál Akiby Rubinsteina v Polsku, ME žen v Iasi a FIDE Open ve Starém Městě.
Opravdu vše jen velmi stručně .
Festival turnajů Ostravský koník tady byl zmiňován dost často.
Už minule jsem upozorňoval, že v čele „A“ skupiny je šestice mezinárodních mistrů. Stejná šestice tam vydržela až do konce, jen si hráči trochu prohodili pořadí.
Vítězem turnaje se stal nejmladší IM v tomto turnaji Matyáš Marek. Na druhém místě byl Serguei Vesselovsky, třetí skončil Jozef Michenka.
V „B“ skupině se v posledních dvou kolech v pohodovém tempu proremízoval k celkovému vítězství Jaroslav Čempel. Druhý byl Vít Pavera, třetí Ludmila Kopcová.
Malá vsuvka.
V této skupině hrál také „šachanistický velekněz“ Honza Repák , z jehož „tvorby“ už jsme tady viděli hodně kiksů. Ne vždy končí jeho partie špatně.
S turnajovou jedničkou ve skupině „B“ Zdeňkem Šnytou si sice nejdříve v zahájení přehodil tahy, když místo 4.d3 zahrál 4.Jc3? , ale soupeř mu jeho pomýlení téměř vzápětí vrátil (5. … e5?).
Kolega Repák se však nezalekl a dal soupeři ještě jednu šanci (7.Sc4??). Když jí soupeř pohrdl (7. … Sb4??), nedal už Šachan na svého chráněnce dopustit a bílý partii razantně a rychle zakončil.
V „C“ skupině kraloval Bohdan Adamčík, na druhém místě skončil Vojtěch Kotas a třetí byl Lukáš Fryč.
Tato skupina mě celkem zaskočila. Tak velké přírůstky ratingu u mladých hráčů nejsou ničím výjimečným, ale tady to vypadá, že koronavirová pauza a téměř dva roky prázdnin jdou mladým šachově k duhu .
Druhý hráč v pořadí asi ani neměl FIDE rating a i ostatní mladí se činili: Stanislav Oborný, 172.4 , Matěj Kristl 171.2 , Klapuch Dominik 170,8, Samuel Tomanec 116.
Kompletní tabulky a výsledky naleznete na chess-results.
O MČR seniorů jsem se zmiňoval už v sobotu. Dokonce se mi tam vloudila chybička, protože jsem nezaregistroval, že senioři 80+ hráli jen na šest kol .
Jen stručně pořadí v jednotlivých kategoriích.
50+ :
1. Jan Bartoš, 2. Jindřich Korsa, 3. Karel Dusbaba
60+ :
1. Zdeněk Urban, 2. Petr Malinovský 3. Alexandr Marša
70+ :
1. Jaroslav Mojžíš, 2. Vlastimil Sejkora, 3. Jan Kohout
80+ :
1. Vladimír Holeček, 2. Miloslav Jaček, 3. Josef Prachař
Více o turnaji na webu Pandy Rychnov nebo na chess-results.
V Saint Louis skončil rapid turnaj už v pátek (vítěz Hikaru Nakamura). Včera skončil i dvojkolový bleskový turnaj. V obou turnajích podal fantastický výkon Hikaru Nakamura, který ani v rapidech, ani v bleskovkách neokusil hořkost porážky.
Tabulka blicáku z webu The Week in Chess:
Jeden velmistrovský „paskvil“ . Samozřejmě jen žertuji. V blickách chybuje každý.
Konečná tabulka po započtení výsledků rapidu a bleskovek (z webu GCT):
Jak vypadá pořadí série Grand Chess Tour před posledním turnajem Sinquefield Cup, který právě začíná (rovněž v St.Louis)?
V USA se hraje „na živo“, na webu chess24 „na mrtvo“ , tedy jen online.
Jako již několikrát se utkala dvacítka mládežníků nejen o pár tisíc dolarů, ale také o možnost zahrát si v Carlsenově Champions Chess Tour.
Pokud jste ze všech těch „TÚR“ už unaveni a nevíte, co je co, neřešte to .
Prostě vemte na vědomí, že teď se hrál turnaj Kramnik Challenge a v tomto mládežnickém online turnaji zvítězil až díky finiši v posledních třech kolech mladý Vincent Keymer z Německa.
Při průletu webem jsem koutkem oka zaregistroval šachový festival ve švédském městě Uppsala. Nebýt v jednom z uzavřených turnajů na prvním místě, ani bych si jej nevšiml . Řeč je o mladém slovenském IM Samiru Sahidimu, který potvrdil svou roli nasazené turnajové jedničky.
Tabulka z live.chessbase.com :
Minule jsem psal o Novém Boru ve Starém Boru , tedy o proslulém turnaji v Polanici-Zdrój.
Dnes jsem vůbec neměl čas to sledovat a zaregistroval jsem jen výsledky.
Navara – Bluebaum 1/2
Štoček – Teclaf 0-1
V openu ve 2.kole Štěpán Žilka zvítězil (Žilka – Kowalczyk 1-0) a ve třetím kole remízoval (Kucza – Žilka 1/2). Po odehraných třech kolech je Štěpán na průběžném čtvrtém místě.
(Zjistil jsem, že Štěpán má na live.chessbase téměř aktuální fotografii viz níže, staženo z live.chessbase)
Ve velmistrovském turnaji si oba naši hráči zatím drží své pozice na svých koncích tabulky (1. Navara, 10. Štoček).
Tabulky:
Z partií jsem neviděl žádnou, jen Davidovu dnešní remízu jsem rychle proletěl. Naštěstí, když hrají silní velmistři korektní šachy, hrají obvykle „dobře“ a není moc co „analyzovat“ .
Od naší poslední návštěvy odehrály ženy na jejich ME dvě kola.
Minule jsem trochu pochválil Ladu Zelbovou a hned dostala dvě nuly. Zvedla se Anna Marie Koubová, která jedenkrát zvítězila, jednou remízovala a po sedmi kolech už má tři body. Kristýna Novosadová hraje stylem „střídavě oblačno“. Semtam zaprší nějaký bodík….
Po sedmi kolech (hraje se na jedenáct kol) je v čele dvojice Julia Osmak a Aleksandra Malcevskaja.
Tabulky zde. Naše hráčky hledejte ve spodní polovině.
Fide Open Staré Město má za sebou čtyři kola.
Dopředu se pomalu derou velmistrovští „remízovači“ z prvního kola (Vokáč a Neuman), ale kupodivu jsem v tabulce chvilku hledal turnajovou jedničku Tomáše Krause. Ten sice v prvních dvou kolech „povinně“ zvítězil, ale pak bílými remízoval s Lajblem a ve čtvrtém kole prohrál s Vlastimilem Babulou juniorem.
Jan Lajbl z Šachového klubu Jičín si zatím dokázal poradit jak s IM Krausem, tak s GM Neumanem a má na svém kontě zatím 3 ze 4.
V turnaji vede po čtyřech kolech domácí Ondřej Švanda se stoprocentním bodovým ziskem.
Tabulka na chess-results.
Minule jsem zde položil nezáludnou otázku :
Jak se zapisuje rošáda ve formátu pgn?
Narazili jsme totiž s Honzou Jílkem na „problém“ (tedy já ne, protože nepoužívám „windowsovské“ produkty a to ani ty šachové ).
Při přebírání partií z live.chessbase a vkládání partií do komentáře pod články vyskočila Honzovi chyba. Náš plugin nebral „chessbasovský“ znak pro rošádu, který je stejný jako zápis rošády v pravidlech FIDE.
Podle FIDE se rošáda zapisuje pomocí nul.
Standardy pro pgn se liší, rošáda se zapisuje jako dvě velká písmena „O“.
(Mimo mísu… Často vídám psát „standarty“ ve smyslu „standardy“. Standarta = vlajka, Standard = norma.)
Já, zapřísáhlý antiwidlař, jsem chybu nemohl zaregistrovat, protože volně šiřitelný šachový program Scid (a jeho klony) si poradí s obojím zápisem rošády a výstup z tohoto programu do pgn je dle norem pro zápis pgn tagů.
Pokud tedy budete někdy v blízké budoucnosti vkládat do komentářů nějakou partii a vyhodí vám to chybovou hlášku, chyba nemusí být na vaší straně .
Na odstranění této drobné chybičky už se usilovně pracuje, takže možná ani nic nepoznáte .
Bohužel, z Ruska přišla velmi smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel Jevgenij Svěšnikov, nejvíce jej proslavila varianta B33, jejíž popularizaci věnoval dlouhá léta tvrdé práce a analýz – sice nebyl sám, podle místa, odkud pocházel také Gennadij Timoščenko, se varianta nazývá i čeljabinská – ale on byl bezesporu vůdčí osobností. A jako člověk – nikdy se ani za totality nebál říci,co si myslí, vzpomínám si, že v sovětských “ Šachmatech „, již v době perestrojky vyšel kritický článek na adresu tehdejší šachové vrchnosti. A i když nikdy nepatřil k absolutní špičce, sklízel řadu úspěchů, jak v kategorii juniorů, tak dospělých a nakonec i seniorů , když se v roce 2017 stal mistrem světa v kategorii nad 65 let. “ В 1973 году Евгений Свешников победил в первенстве СССР среди молодых мастеров и завоевал право выступить в чемпионате Советского Союза (этот турнир был одним из сильнейших в истории). В 1975 году Свешников выиграл Всесоюзный турнир, посвященный 30-летию победы в Великой Отечественной войне, в 1976 году еще раз стал чемпионом СССР среди молодых мастеров, а в 1977 году ему присвоили звание гроссмейстера. Участвовал в 9 чемпионатах Советского Союза, был чемпионом Москвы 1983 года. В составе сборной СССР – победитель молодежного чемпионата мира (1976) и чемпионата Европы (1977). Победитель и призер свыше ста международных турниров.
В течение 10 лет был одним из руководителей Всероссийской шахматной школой, позднее руководил многими региональными школами; в частности, в городе Сатка Челябинской области. В качестве тренера-секунданта помогал Анатолию Карпову, Льву Полугаевскому, Алексею Широву, Александре Костенюк, тренировал сборные нескольких стран. Выступал на Всемирных шахматных Олимпиадах в составе сборной Латвии.
Внес огромный вклад в теорию дебютов; еще в юные годы разработал и ввел в практику так называемый челябинский вариант сицилианской защиты, который на Западе называют The Sveshnikov Sicilian. Автор нескольких дебютных монографий, которые пользуются большой популярностью у профессионалов и любителей шахмат, и множества статей. Активный борец за права шахматистов, в частности, за право на интеллектуальную собственность. “
http://chess-news.ru/node/28214
Tak vidím, že už i zdejší server se bulvarizuje. (V dnešní době to není nic neobvyklého.)
V tabulce ze Saint Louis je u šesti hráčů uvedena výmluvná zkratka WC a aby to nevypadalo jako náhoda, následně se tady řeší podobně výmluvný text O-O v PGN souborech. Kam ten svět spěje…
Ano, museli jsme bulvarizovat, čtenáři požadují minimálně 11% bulváru. A kam spěje svět? To je přece jasné 🙂 . Do O-O 😉
Sinquefield Cup – výsledky úvodního kola :
Caruana 1 : 0 Shankland
Xiong 0,5 Rapport
Vachier-Lagrave 1 : 0 Svidler
So 0,5 Mamedjarov
Swiercz 0 : 1 Dominguez
Fabiano Caruana tentokrát příznivce londýnského systému potěšil, poněvadž proti výstavbě se střelcem na g7 postavil střelce na f4, pěšce na e3 a h3 a nakonec vyhrál, ale černý mu jeho úlohu slabým výkonem s řadou chyb značně usnadnil .
David Navara opět potvrdil výbornou formu a zvítězil černými nad Gumularzem. Jiří Štoček bojuje s Piorunem v zajímavé koncovce o remízu …
Vkládání partií je upraveno. Nyní můžete psát rošádu podle libosti a mělo by to jít (dokonce můžete jednu napsat s nulami a jednu s óčkami ). Dále jsme upravili zobrazování tak, aby šachovnice byla ukotvena na jednom místě a roloval se partiář – viz př. níže.