Sedmé kolo ME

Sedmé kolo bylo pro naše barvy „střídavě“ úspěšné: výhra, prohra, výhra.

 

Thai Dai Van Nguyen měl za soupeře islandského velmistra Bragiho Thorfinnssona, jehož jsem vůbec neznal (ale tak…nemusím znát každého GM  :usmev: ). Van měl celkem lehkou práci.
Svého soupeře nachytal „na švestkách“ (rostou na Islandu švestky?) už v zahájení. V devátém tahu dobral Islanďan na poli e6 pěšcem. Zdánlivě logický tah, který měl (snad) pomoci v obraně pěšce d6. Opak byl pravdou. Po tahu 9. … fxe6 si černý v obraně pd6 nijak nepomohl a ještě k tomu oslabil i královské křídlo.
Kdyby černý variantu znal, věděl by, že musí kombinovat krytí pd6 s aktivitou (třeba s útoky na bílé pb2 a c4). Po braní na e6 f-pěšcem už černý může „kombinovat“ jen úpornou obranu pd6 se zoufalou obranou královského křídla s otevřeným f-sloupcem.
Van partii sehrál téměř bezchybně (snad jen 17.Jd5 není zrovna ideální). Závěrečný útok započatý tahem 19.Jxg6 je hezký  :palec-nahoru: .

 

 

Jméno islandského velmistra jsem neznal, ale jméno Jan Šubelj už jsem několikrát ve výsledkových listinách zahlédl (naposledy Mitropa?). Mladý slovinský mezinárodní mistr (17 let) na to možná nevypadá, ale je už dost vyzrálým hráčem (hezký rozhovor na Radio Ognijšče ve slovinštině-není to nijak složitý jazyk, zvlášť pokud je řeč o šachu  :usmev: ) a dalo se čekat, že to Vojta Plát nebude mít černými figurami jednoduché.
Neměl.
Vojta rozehrál ruskou a celkem se mi zamlouvá jeho tah 10. …b6 (s myšlenkou Sb7 a d5?). Jenže Vojtův dvojdomek už se mi nezdá tak dobrý. Pravda, ani tahu 11. …g6 nelze upřít myšlenku („kryje“ h7 a pole f5), ale přece jen je to vše asi příliš pomalé a a nevím, zda při správné hře bílého stihne černý zalátat všechny díry na obou křídlech.
To však nemusí znamenat, že by to bylo „až tak“ špatné  :usmev: .
Špatné to bylo až po 20. … Jd5?? . Mladý Slovinec pak celkem rázně a nekompromisně „nalezl“ před černého krále a tvrdě zavěsil.

 

Také David Navara měl za soupeře celkem mladého hráče (17 let). Ani jeho jméno jsem neznal, ale zjistil jsem, že Dán Jonas Buhl Bjerre je mládežnický mistr Evropy z roku 2017 a titulem GM se pyšní až teprve od loňského roku.
Nemohu sice mluvit za Davida, ale z průběhu partie usuzuji, že mladý Dán „spadl“ Davidovi do přípravy. David se v jedenáctém tahu vyhnul obvyklejším pokračováním a šel do velké rošády. Pak (zřejmě po studiu hlubokých šachanistických myšlenek  :smich: ) ustoupil jezdcem na pole a1 (!) a následně nastoupil na zteč na královském křídle postupem g-pěšce až na g5.
Zatímco bílý tahal poměrně rychle, černý v pozici trochu tápal. Stačilo pár nepřesností, nějaká ta chyba a bílý stál jasně lépe.
Jenže pak asi českým fandům zatrnulo.
Zřejmě už při tahu 23.e5 bílý spočítal variantu, v níž získá dvě lehké figury za věž. Tipuji, že bílý při svém propočtu něco přehlédl. Tah 27. … Va5 v nehrané variantě s 27.fxe5 nebo něco jiného?
David ještě našel celkem nadějné 27.c5, ale i tak už byla pozice rovná.
Naštěstí chyboval i soupeř, který zřejmě přecenil svou pozici a snažil se zaktivizovat své věže (31. … Jd5? a 33. … Ve6??). Plán by to byl dobrý, ale bílý mezitím likviduje černé pěšce na dámském křídle a dva volní pěšci byli až moc rychlí.
„Povinná“ výhra s trochou štěstí  :usmev: .

 

 

Los osmého kola slibuje zajímavé zážitky  :usmev: :

 

ME mužů Reykjavík 2021 (26. 8. – 5. 9. 2021)
Online na Chessbomb
Online na chess24

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x