Velký „Švýcar“
Právě dnes začal nejsilnější open turnaj, který se měl původně konat na ostrově Man. Kvůli antikoronavirovým opatřením byl turnaje „přenesen“ do Rigy, hlavního města Lotyšska.
Asi jen málokdo mohl v té době tušit, jak se vše změní. Zatímco na ostrově Man koronavidová opatření už spíše doznívají, cele Lotyšsko se dostává do „lockdownu“, tedy celostátní karantény.
Z turnaje se odhlásilo několik hráčů (mimo jiné Nakamura, Griščuk a několik dalších), kteří byli promptně nahrazeni hráči jinými a díky tomu se dostalo místo i na dalšího českého hráče (GM Thai Dai Van Nguyen).
První kolo turnaje bylo zahájeno dnes v 14:00 lotyšského času, tedy ve 13:00 „českého“ času.
V Lotyšsku se stejně jako v Evropě mění zimní a letní čas, ale spadá do jiného časového pásma. V každém případě, také v neděli mění čas .
V otevřené sekci nastupují prakticky samí muži, jedinou (?) výjimkou je Aleksandra Gorjačkina, která i v ruském šampionátu dala přednost otevřené sekci před ženskou sekcí.
Podmínky hry na turnaji jsou sice „tvrdé“, ale platí pro každého.
Vzhledem k lockdownu v Lotyšsku platí všude přísná pravidla a jejich porušení se trestá vyloučením z turnaje.
Všude číhá virus a výhodu budou mít zřejmě očkovaní hráči (alespoň jsem tak pochopil podmínky z propozic). V dnešní době si však nikdo nemůže být věcmi zcela jistý, ani očkovaní lidé.
Virus čeká doslova za každým rohem .
Z českých hráčů můžeme vidět v Rize Davida Navaru, který se „normálně“ vlezl mezi nasazené hráče a dále Thaie Dai Van Nguyena, který se do turnaje dostal až dodatečně poté, co odstoupili někteří hráči.
Turnaj se hraje na 11 kol, účastní se celkem 108 hráčů a hledat mezi nimi favorita je, jako hledat jehlu v kupce sena .
Mezi hlavní favority patří téměř jistě Fabiano Caruana (následující obrázky jsou screenshoty z webu chess24.com).
Caruana v prvním kole „zaříznul“ Maxima Čigajeva, ale to nemusí vůbec nic znamenat. Jeden z jeho konkurentů, Levon Aronjan dnes „jen“ remízoval s Íráncem Tabatabeiem.
Na třetím stole hrající Alireza Firúzdža se moc nepáral s Nijatem Abasoven a drží krok s turnajovou jedničkou (Caruana).
Mírně zaváhal i David Navara, který se teprve rozjíždí (snad ) a dnes „pouze“ remízoval. Podobně si počínal i další český reprezentant Thai Dai Van Nguyen, ten však měl papírově silnějšího soupeře. V téhle konkurenci však papírové předpoklady neplatí .
Turnaj se hraje za přísných protikoronavirových opatření a hráči jsou velmi často testováni. Doporučuje se jim nosit roušky, ale u partie toto nařízení neplatí. Při procházení sálem by je však už měli mít nasazené. Posuďte sami, jak moc se toto pravidlo dodržuje
Pohled do turnajového sálu.
Zatím je předčasné cokoliv hodnotit, ale troufám si tvrdit, že pokud turnaj nevyhraje Caruana, pak vítězem nebude nikdo z první desítky.
Již zítra od 13:00 našeho času uvidíme, jaké kdo má šance. Základ je, nepodlehnout koronaviru .
Odkazy
Pokud je mi známo, nošení roušek během hry tu není vyžadováno ani při procházkách po hracím sále. (Já tady v takovém případě většinou nosím respirátor, za šachovnicí obvykle ne.)
Ten obrázku koronaviru číhajícího za každým rohem je zdařilý. Napadlo mne, že by se ještě slunci (nebo měsíci) daly přikreslit přísavky.
Hrací sál je v pořádku. Prostředkem se dobře chodí, protože tam je natažený koberec. Na krajích to je horší, vržou mi tam polobotky. (Nejsem jediný, ale asi toho po hracím sále nachodím více než většina dalších.)
Vím, že to není vyžadováno. Bylo to pouze doporučováno . Když už je řeč o hracích místnostech….
Jednou jsem se byl podívat na mezinárodním turnaji v Polsku, který se hrál v prostorné tělocvičně. Bylo naprosto jedno, jaké kdo měl boty. Každý krok po uvolněných parketách zněl jako výstřel .
„Pohled do turnajového sálu.“
Původně jsem se domníval, Luboši, že se jedná o žertovnou fotomontáž z tvé strany. Galerie na chess.com mé podezření vyvrátila. Hrací sál původně sloužil jako nákladové železniční depo Zpětně se omlouvám panu Boleslavovi za hanlivá slova ohledně Prague open. Podzemní garáž hotelu Don Giovani je rajskou zahradou oproti „Hanzas Perons building.“