Starého psa novým kouskům nenaučíš?
Říká se to, ale nemusí to být vždy tak docela pravda.
Tak trochu v tichosti proběhla před Vánocemi další Hodinka s mistrem. Na pozici „mistra“ byl tentokrát Štěpán Žilka, který hodinu blical s hráči na serveru šachy.cz a přitom komentoval právě probíhající hry.
Tohle už tu bylo hodněkrát , ale tentokrát se hrálo i o zajímavou slevu na šachový program Fritz 18, která měla být ve výši maximálního okamžitého počtu diváků sledujících tento stream.
Sledoval jsem celou akci až ze záznamu, ale celkem mě pobavilo, že i „starý pes“ Honza Jílek se naučil nové věci a přenos „zpestřoval“ změnou vzhledu mistra .
Osobně se mi nejvíce líbil „Joker“…
I santovská čepice Štěpánovi celkem slušela .
Štěpán se nakonec v průběhu cca jedné hodiny utkal s deseti soupeři a zvítězil 9-1 .
Nejvyšší počet diváků byl v jednu chvíli 61, tolik tedy činila i sleva (61 %!) na program Fritz 18 pro hráče, který Štěpána porazil (v případě remízy by byla sleva poloviční).
Celkem mě (a snad nejen mě) potěšilo pojetí celé akce. Nešlo tu jako „obvykle“ jen o „zmasakrování“ troufalců, ale Honzovy „opičky“ pobavily i nešachisty.
A pak, že starého psa novým kousků nenaučíš .
Ještě si dnes dovolím „švestičky z mé zahrádky“ , protože i to je na podobné téma, tedy starý pes a nové kousky.
Obvykle hrávám silně nekorektní, dá-li se to tak vůbec nazvat, šachy, ale letošní sezóna je trochu jiná. Hraji až příliš korektně (a „remízově“) . Dokonce se mi občas podaří sehrát i normální a vcelku logickou partii.
Následující partie je ze zápasu II. ligy „F“ mezi Slávií Orlová a ŠK Karviná.
Tah g6 používám v různých zahájeních, kde bílý zahajuje 1.e4.
Je to docela dobře hratelné, ale černý musí dávat pozor na pořadí tahů v různých systémech . Občas musí vložit nějaký vyčkávací tah a dost často to není plně strategicky korektní. Ale hrají se jiné pozice než ty, které jsou běžně k vidění prakticky na všech úrovních a také si někdy bílý může „naběhnout“ a hra přejde do nějaké pro něj nevýhodné varianty.
Pozice je „skoro“ vyrovnaná . Slovíčkem „skoro“ nechci zpochybňovat slovo „vyrovnaná“, jen chci říct, že je to bílý, kdo musí hrát obezřetně.
Bílému se stále nic strašného neděje, ale ztrácí čím dál více času na to, aby se nedostal do větší nevýhody. Černý má naopak pohodlnou hru.
Klasická volba: kterou věží na volný sloupec?
O něco lepší bylo Vad8, aby mohl černý v případě nutnosti podporovat věží z f8 postup f-pěšce.
Jak je vidět, i staří psi se mohou naučit nové kousky .
Psychologové dobře vědí, jak důležitý je při komunikaci oční kontakt. I šachová partie je formou komunikace, i v šachu je oční kontakt důležitý .
Oční KONTAKT
Když vidím ty varianty, vzpomněl jsem si, jak jsem zahájení 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sc4 f5? označil jako Itali-Jänisch, tedy kombinaci italské s Jänischovým gambitem (1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 f5). Raději to proti střelci na c4 hrát nezkoušejte, oslabení diagonály a2-g8 je dost citelné.
Děkuji za inspiraci, v blickách někdy zkusím 😀 .
Jinak je také celkem zajímavá varianta ve španělce:
Podle mě je to za černého špatné (vyzkoušeno na vlastní kůži ), ale zdá se mi, že ne vše tu ještě bylo prozkoumáno…
Luboši, opět jsi to celkem přehnal Musím se tvrdě ohradit proti označení „starý pes“. Osobně se spíš vnímám jako pes středního věku
Jinak informace pro všechny, je celkem pravděpodobné, že v novém roce budou Hodinky s mistrem poměrně často