Známe mistry světa v rapid šachu

Mistrem světa v klasickém šachu je Magnus Carlsen, který obhájil titul v souboji s Nepomňaščim. Určitě chtěl vyhrát i MS v rapidu, ale to se mu nepovedlo.

 

Než se dostaneme k celkovým výsledkům mistrovství světa v rapidu, řekněme si, jak dopadlo české „sebevražedné komando“, do něhož moc nezapadá jediná žena v české reprezentaci na tomto mistrovství  :usmev: .

Julia Movsesjanová (nebo je možná správně Movsesian) uhrála v jedenáctikolovém ženském klání 6 bodů a obsadila 36.příčku. Závěrečná část turnaje jí nevyšla podle očekávání, přesto je její výsledek ucházející. Nasazená jako číslo 46 skončila o deset příček výše, připsala 7 bodů v rapid ratingu a ani herně nezklamala.

Mistryní světa v rapid šachu
se stala Ruska Alexandra Kostenjuk, které k zisku titulu stačilo v posledních třech kolech udělat tři remízy.
Na druhé místo se probojovala Bibisara Assaubajeva s 8.5 body. O třetím místu rozhodlo lepší vedlejší hodnocení. Valentina Gunina je měla lepší než Kateryna Lagno (obě 8 bodů).
„Až“ páté místo obsadila mladá Kazaška Assel Serikbay, o které zřejmě ještě uslyšíme.

Konečná tabulka MS v rapidu žen

 

V open sekci naši hoši nehráli tak špatně, jak by se dalo usuzovat z jejich konečného umístění. V závěrečné „třetině“ však předváděli šachy, za které by se nemusel stydět ani šachanistický velekněz Honza Repák (Jeho Božstvo promine…)   :smich: . Pravda, neviděli jsme „Repákův mlýnek“, nedostižnou sebevražednou kombinaci, při níž hráč posílá na smrt jednu svou figuru za druhou na stále stejné pole, ale i tak to stálo za to  :usmev: .
————–
(Mimochodem, před několika měsíci mi poslal svou partii z online hraní David Navara s tím, že prý se mu ASI podařilo vytvořit „Repákův mlýnek“.
Nepodařilo.
Kombinace byla velmi hezká a podařená, ale David evidentně nepochopil princip „Repákova mlýnku“ a místo aby „zasebevraždil“ celou svou armádu, posílal na pole d6 jednu svou figuru za druhou a likvidoval armádu svého soupeře  :smich: .)

————–

Peter Michalík měl v závěrečné části padesátiprocentní úspěšnost a celkově uhrál 5.5 bodů ze třinácti partií. Ukázkově zahodil dvě výhry  :usmev: .

Arjun Erigaisi mu dal šanci skórovat, ale asi jen Peter ví, proč si nevzal ve 44.tahu pěšce na a5. Času měl dost, viděl snad nějaký matový přelud?

 

 

Ještě tragičtější byla prohra z posledního kola. S holým králem se výhra hledá dost těžko a po 54.Vd7 už v pozici asi ani není, ale 55.tah bílého musel černému určitě udělat velkou radost  :usmev: .

 

 

Jindy neprůstřelný Thai Dai Van Nguyen si v závěrečné části rapidu zřejmě zapomněl obléct neprůstřelnou vestu.
Ze čtyř „střel“ (partií) to schytal hned třikrát (a po sobě).
Tipuji (malá jazyková vložka  :usmev: , tipovat=odhadovat [např.výsledek], typovat=modelovat [typ=model]), že na jeho výkon v posledních kolech měl vliv sebevražedný tah 40.h5?? z partie desátého kola proti Antipovovi, jehož „nečekané“ 40. … g5 s hrozbou matu na h4 bylo zdrcující  :usmev: .

 

 

Štěpán Žilka sice v závěru neprohrál ani jednu partii (myšleno poslední čtyři kola), ale ani on si neodpustil vypustit výhru  :usmev: . Po hodně špatném startu se Štěpán dostal nakonec na solidních šest bodů a je nejlépe umístěným českým hráčem v open sekci.

 

 

Výsledky českých reprezentantů:

 

Mistrem světa v rapid šachu se nestal Magnus Carlsen.
V desátém kole prohrál zřejmě remízovou dámskou koncovku s mladým Uzbekem Nodirbekem Abdusattorovem, který se tak dostal do čela turnaje. Doskočil k němu doposud nenápadný Nepomňašči, který porazil Griščuka.
Jedenácté kolo přineslo na prvních deskách remízy (Carlsen-Nepo, Fedosejev-Abdusattorov, Caruana-Duda), což umožnilo dotáhnout se na špici Nakamurovi a Aronjanovi. Posledně jmenovaný prohrál ve dvanáctém kole s Carlsenem, Nepo remizoval s Nakamurou , Gukesh D s Abdusattorovem a doskočil Caruana, který černými porazil Griščuka. Z bojů o medaili se vyřadil Firúzdža, který remizoval s Nakamurou, Čeparinovem a Dubovem.

Do posledního kola šli ve vedení čtyři hráči s devíti body: Abdusattorov, Nepomňašči, Carlsen a Caruana.
Bylo jasné, že v případě rovnosti bodů je na tom nejhůře Caruana. Proto byla celkem překvapivá jeho rychlá remíza v posledním kole bílými figurami s Nepomňaščim. Abdusattorov remizoval s Dudou a Carlsen musel bojovat černými proti Nakamurovi, protože spoléhat se na zkrácený Buchholz (škrtá se hráč s nejméně body) je „bláhový gambling“  :usmev: .

Koncovku partie Nakamura-Carlsen jsem nesledoval online, protože jsem fascinovaně hleděl na závěr partie Karjakin-Firúzdža. Karjakin měl dvě věže, Firúzdža věž a jezdce.
Remíza.
Remíza?
Podle tablebasí koncovek je to opravdu remízová koncovka, ale ani talentovaný Firúzdža ji nedokázal ubránit. Karjakin nehrál přesně, čas byl proti oběma hráčům, přece jen je však poučné sledovat, jakým stylem dokázal bílý kombinovat matové hrozby s oddělením černého koně od „stáda“.
Vkládám koncovku s počítačovými variantami  :usmev:   a smekám před Karjakinem.

 

 

Neméně poučná však byla i koncovka partie Nakamura-Carlsen. Věžová koncovka s „přebytečným“ a-pěšcem černého, kterou Carlsen nedokázal vyhrát a připravil se tím o možnost bojovat o titul mistra světa v rapidu.
Koncovka to není lehká a s nedostatkem času už vůbec ne. Problémem bílého bylo nevhodné postavení jeho krále, ale najít způsob, jak toho využít (59. … Ve2!!), by nebylo lehké ani s dostatkem času.

 

 

 

Nakamura-Carlsen. Zdroj: Screenshot z online vysílání chess24.com

 

Američané Caruana s Nakamurou tak vlastně pomohli Rusovi Nepomňaščimu proklouznout do finále na úkor Carlsena  :usmev: .
Po třináctém kole totiž měli čtyři hráči 9.5 bodů: Abdusattorov, Nepomňašči, Carlsen a Caruana. Podle pravidel soutěže v případě rovnosti bodů jen dva hráči s nejlepším vedlejším hodnocením sehrají tiebreakový zápas o titul mistra světa v rapid šachu. Zkrácený Buchholz hovořil pro Abdusattorova a Nepomňaščiho.
Nepo tak po neúspěchu v boji o titul proti Carlsenovi dostal šanci vybojovat titul alespoň ve zkráceném tempu.
V první partii tiebreaku měl Nepo bílé figury a působil dost sebejistě. Ale sympatický uzbecký mladík chladnokrevně neutralizoval Nepovy snahy o zisk výhody. Partie skončila remízou.

Nepo sundává sako 🙂 . Zdroj: Screenshot z onlůine vysílání chess24.com

Ve druhé partii měl od začátku převahu Abdusattorov. Partie přešla do pro bílého lepší věžové koncovky, v níž chybovali oba hráči.
Tři tahy po sobě (46. až 48.) mohl dát Abdusattorov hezké dvoutahové maty, ale neviděl, pak se v jedné chvíli mohl Nepo zachránit (51.V2d4+), ale svou šanci nevyužil a Abdusattorov přece jen nakonec upletl matovou síť, kterou by černý mohl „protrhnout“ jen za cenu ztráty věže, takže se Nepomňašči vzdal.

Nodirbek Abdusattorov se tak stal ve svých sedmnácti letech zaslouženě mistrem světa v rapid šachu.

 

 

Nodirbek Abdusattorov. Zdroj: Screenshot z online vysílání chess24.com

 

Konečná tabulka open turnaje MS v rapidu

 


 

Odkazy:

 

Web pořadatele

Propozice turnajů
Open
Ženy

Startovní listiny a výsledky na chess-results:
Open Blitz
Open Rapid
Ženy Blitz
Ženy Rapid

Online:
Open na chess24.com
Ženy na chess24.com

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
7 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Já jsem to tehdy vyjádřil tak, že jsem soupeři v bleskovce nasadil Repákův mlýnek. Dvakrát ve stejné partii si jako černý nechal nasadit Jd6. Byl silnější, ale podruhé to už jeho pozice nevydržela. (Já jsem si jednou podobně nechal v jedné bleskové partii nasadit dvojí vidličky na d3, ale nakonec jsem ji ještě vyhrál.)

Honza Repák

Nikdy by mě nenapadlo, jakou šachovou revoluci lze spustit jednou opileckou blickou.   :smichy-brecim: 
 
Chápu, že semlít větší část vlastní armády na jednom stejném políčku je dost neobvyklé, a tedy může vzbudit zájem. A ještě větší frajeřina je provést to s úspěchem. Že to jde dokázal už dávno třeba Lasker Pillsburymu na políčku a3: Harry Nelson Pillsbury vs Emanuel Lasker (1896) Pillsbury d’oh! (chessgames.com) Luboše ovšem zřejmě fascinují rituální sebevraždy, můj počin tak na něj zapůsobil víc než Laskerův, a proto dneska jinou podobu mlýnku neuznává.   :smich: 

Lubomír Řičica

Co napsat k výsledku našich hráčů? Všichni skončili pod úrovní svého nasazení, čili žádná sláva, o dost víc jsem čekal od Vana, ale je mladý, třeba příště se mu povede líp. Žilka? Pravěpodobně udělal dost chyb, připravil se o lepší výsledek, ale aspoň bojuje, to ukázal už i na ME družstev, že by tam měl štěstí? Kdepak, štěstí přeje často tomu, kdo umí, k úspěchu je třeba i kousek štěstí, to platilo, platí a platit bude…na kdyby se v žádném sportu nehraje!
 

Lubomír Řičica

No, však jo, taky jsem nikoho nezatracoval. Já osobně ty rychlé partie nerad hraju, jak nemám čas, tak dělám strašlivé chyby, mně vyhovovalo u klasického šachu to dřívější tempo, které platilo za dob mého studia, a to 2,5 hodiny na 50 tahů, pak se přerušovalo a pak se ještě dohrávalo. Chápu, že dnes už by s tímto tempem souhlasilo jen pramálo hráčů, ale mně osobně by to nevadilo, mně spíš vadí, že dnes se prakticky hráč, který neumí hospodařit s časem, nedostane do časové tísně, protože za každý tah se mu přidává čas. To se mi nezdá fér, protože to ty pomalejší hráče zvýhodňuje. Kdo zažil partii, kdy na 20 tahů měl 30 vteřin, asi mi dá za pravdu, často se takovéto situace vyskytovaly např. u velmistra Smejkala.

7
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x