První kola v Bělehradě
- Včera začal druhý turnaj série FIDE Grand Prix 2022 prvními koly ve skupinách. Dnes pokračoval koly druhými.
- Vypadá to, že Sergej Karjakin dohrál. Bez ohledu na to, jak rozhodne Etická komise FIDE…
1.KOLO
V „A“ skupině skončilo střetnutí mezi Griščukem a Andrejkinem vítězstvím černých barev. Ty vedl Andrejkin. Hrála se sicilka, Tajmanovova varianta a bílý si zřejmě v domácí přípravě připravil nejen tah 14.Dg3, ale i s ním spojený nástup na královském křídle (16.f5).
Pozice černého vypadala dost podivně, ale Andrejkin na 21.Sh6 našel jedinou, ale zato vynikající odpověď-odevzdal dámu za věž a lehkou figuru (21. … Dxe1!), což by ještě nebylo tak špatné, jenže Andrejkin asi počítal dál něž Griščuk, protože po 23. … Jg4 se ukázalo, že černý získá ještě jednu figuru.
Celkem ostře se hrálo i ve druhé partii této skupiny. Bacrot si v sicilské proti Shanklandovi vybral „klidné“ 3.Sb5+, ale za chvíli byla na šachovnici pozice silně podobná „scheveningenu“. Bílý měl zřejmě převahu, ale „uchrtil“ se na pěšce b7 a černému se podařilo vyrovnat hru.
Ve skupině „B“ byly v prvním kole jen jedničky a nuly .
Drsnou ťafku dostal Pentala Harikrishna hrající bílými figurami proti Viťugovovi. Tah 13.Jxd5 je asi novinkou, ale spíše neúmyslnou.
Ve druhé partii skupiny „B“ Giri přehrál Tabatabaeie. V koncovce s pěšcem více našel jediný (?) tah vedoucí k výhře bílého.
Ve skupině „C“ remizovali Rapport s Fedosejevem. V utkání Vidit – Širov byl úspěšnější bílý.
V ostré, ale přibližně rovné pozici zklamal Širova jeho taktický „čuch“.
Poklidnou remízou skončila partie Yangyi Yu – Šakrijar Mameďarov ve skupině „D“. Druhá partie mezi Maximem Vachier-Lagravem a Alexandrem Predkem byla zajímavější, protože Predke získal určitou výhodu, ale MVL se dobře bránil a i tato partie skončila remízou.
2.KOLO
Ve skupině „A“ skončila spravedlivou remízou partie Bacrot – Andrejkin. V partii Shankland – Griščuk se Griščukovi nepovedl přechod do koncovky, čehož Shankland lehce využil.
Tabulka sk.“A“ po 2.kole:
Ve skupině „B“ má dobře „našlápnuto“ Anish Giri, který má po dvou kolech 100%. Nikita Viťugov moc často neprohrává, ale s Girim mu partie moc nevyšla. Tah 14. … f6 je dost pochybný a když k tomu později Viťugov přidal ještě 30. … c5??, pozice se mu rozpadla jako ruský konvoj na Ukrajině.
Partie Tabatabaei – Harikrishna sice skončila remízou, ale hlavně díky tomu, že černý postavil na pole e5 střelce místo jezdce, což na výhru nestačilo.
Tabulka skupiny „B“ po 2.kole:
Téměř bezkrevnou remízou skončila ve skupině „C“ partie Širov – Rapport.
Divokou partii sehráli Vidit s Fedosejevem. Rozhodovalo se v časovce, resp.těsně po ní. Ve čtyřicátém tahu se Vidit dopustil chyby a umožnil soupeři vyrovnat hru, ale ten, zřejmě ještě pod vlivem časovky, chyboval a partii prohrál.
Tabulka skupiny „C“ po 2.kole:
Ve skupině „D“ skončily remízami obě partie MVL remizoval s Mameďarovem a Predke s Yuem.
Po dvou kolech tak mají v této skupině všichni hráči na svých kontech jen remízy a logicky také každý jen jeden bod .
Snad to neodremizují až do konce…
Tabulka skupiny „D“ po 2. kole:
V souvislosti se „speciální vojenskou operací“, jak nazývají Rusové svou válku na Ukrajině, bylo zajímavé sledovat tiskovku s Alexandrem Griščukem. Ten jednoznačně odsoudil válku na Ukrajině a řekl to celkem jasně.
Je třeba ocenit jeho občanskou statečnost, nemohu však souhlasit s názory mnoha komentátorů, jak je prý „Gríša“ skvělý.
Možná to Griščukovi jen „uklouzlo“, možná to chtěl říct jinak, ale kromě jiného na tiskovce z úst Griščuka zazněla i tato slova:
“ …. I will not use the word “war”, because it’s prohibited in our media and I want them to be able to quote me. I was and would support Russia in 99% of international conflicts, but this time I cannot manage to do this. In my view what we are doing is very wrong from both a moral view and practical view. …“
(rusky: „Не стану использовать слово „война“, поскольку в наших СМИ оно сейчас запрещено, а мне хотелось бы, чтобы они меня процитировали. Я поддерживал и буду поддерживать Россию в 99% случаях международных конфликтов, но в этот раз я не могу этого сделать. То, что мы сейчас творим, очень неправильно – как с моральной точки зрения, так и с практической.“)
(česky: „Nebudu používat slovo „válka“, protože je v našich médiích zakázáno a já chci, aby mě mohli citovat. V 99 % mezinárodních konfliktů jsem podporoval a podporoval bych Rusko, ale tentokrát to nemohu udělat. Podle mého názoru je to, co děláme, velmi špatné jak z morálního, tak z praktického hlediska.„)
—
Co mi na tom vadí? Vadí mi věta: „...V 99 % mezinárodních konfliktů jsem podporoval a podporoval bych Rusko…“ .
Chápat se to dá různě…
Zatímco Griščukovo vyjádření se dá chápat jako neobratné nebo spíše opatrné (žije v Rusku ), u Karjakina jde o něco zcela jiného.
Jeho poslední (bohužel jen ve smyslu „nedávný“) tweet mluví za vše.
„Bojovník“ v Dubaji s boxerskými rukavicemi oslavuje „První den jara. Ruského jara.“
Vůbec mě nepřekvapuje, že pořadatelé známých turnajů prohlašují (Norway Chess, London Chess Classic), že Karjakin nebude na tyto akce už nikdy zván.
Pořadatelé Norway Chess jdou dokonce ještě dál a na svém webu oznamují, že v letošním roce nebude hrát v turnaji, který se uskuteční od 30.5. do 10.6.2022 ve Stavangeru, ani jeden ruský hráč.
Vypadá to, že Karjakinova šachová dráha je u konce.
Myslím, že Karjakina už žádný slušný pořadatel na turnaj nepozve. Otázkou je, jak řešit jeho účast na turnaji kandidátů. Nejdřív má slovo etická komise FIDE a uvidíme, zda a jaký nad ním vynese trest. Kdyby ale zůstalo jen u napomenutí, mohlo by se stát, že někdo z dalších účastníků by mohl odmítnout hrát, pokud Karjakin bude startovat. Nabízí se srovnání s Aljechinem, který byl po 2.světové válce fakticky vyloučen z mezinárodního šachu kvůli autorství antisemitských článků.
Myslím, že spousta hráčů s ním odmítne hrát.
Srovnání s Aljechinem mi nepřijde úplně šťastné. Aljechin byl v jiné situaci, zúčastnil se války proti nacistickému Německu a skončil na okupovaném území, šachy byly jediné, co ho v té době živilo. Chápu nálady té doby, ale přijde mi naivní si myslet, že Aljechin zmíněné články napsal ze svobodné vůle. Mimo ně jsem se nikde nedočetl, že by se prezentoval podobnými názory. Karjakin je jiný případ, k Putinově politice se ze svobodné vůle hlásí už dlouhé roky, u něj rozhodně nejde o jeden ojedinělý výkřik pod nátlakem.