Převaha bílých figur
Čtvrtfinálovými zápasy vyřazovací části pokračoval online turnaj Charity Cup. Naše želízko v ohni David Navara narazilo na monstrum jménem Quang Liem Le.
Vietnamský velmistr Le s přehledem vyhrál základní část turnaje a bylo jasné, že David Navara má před sebou (na obrazovce ) těžkého soupeře.
V první partii minizápasu měl bílé figury Le a Davida vyškolil v Ragozinově variantě dámského gambitu.
Černý v zahájení téměř vyrovnal hry.
Tedy téměř…, on je vyrovnal.
Černý střelec v centru nyl silnou figurou, naproti tomu bílý král, který také zůstal v centru, až tak silný nebyl. Ale pak přišel dvacátý tah 20. … Sf5?! a bílému se jistě ulevilo, protože se dostal včas k tahu c4 a najednou se hrálo na obou křídlech. Po lepším 20. … f5 by jen stěží hledal bílý nějakou rozumnou protihru, protože by měl dost velké problémy se svým králem a nevhodně postavenými figurami.
Od tahu 20. … Sf5 už to šlo s černým z kopce. Převaha bílého narůstala a závěrečná „parádička“ 40.Vxf6! je hezkou „partiovou tečkou“.
Ve druhé partii si hráči zopakovali Ragozinovu variantu dámského gambitu, ale tentokrát měl bílé figury David Navara.
Svým devatenáctým tahem možná soupeře překvapil. Novinka 20.Vae1 vypadá dost zajímavě, protože černý má najednou menší problém s dokončením vývinu svých figur. Trochu jinak to vidí Stockfish, který preferuje ve 21.tahu nevyvíjet střelce a klidně čekat, prý s rovnou hrou.
V každém případě David věděl o pozici o něco víc než jeho soupeř a podařilo se mu srovnat na 1-1.
Ve třetí partii se (konečně) nehrála Ragozinova varianta dámského gambitu .
Hrála se anglická hra a bílý nastoupil h-pěšcem proti soupeřovu králi. Na první pohled to vypadalo hrozivě, ale ve skutečnosti se černému nic strašného nedělo. Jeden obsazený sloupec je sice hezká věc, ale k výhře člověk potřebuje ještě nějakou další slabinu soupeře.
David se i v této partii projevil jako zdatný pěškojed otrávených pěšců. Prvního pěšce (18. … Dxa2) ještě jakžtakž strávil, ale druhý pěšec (21. … exd3) už byl moc .
Ve čtvrté partii měl bílé figury David a nezbývalo mu. než se pokusit zvrátit nepříznivý stav utkání. Jenže Le rozehrál partii velmi dobře a partie směřovala k remíze.
Bílý se pokusil narušit rovnováhu na šachovnici, ale to vedlo jen k velké výhodě černého, který nakonec uzavřel bílou věž a vynutil remízu opakováním tahů v pozici, kterou by za jiných okolností jistě hrál na výhru.
David Navara je tak po prohře 1.5-2.5 vyřazen z dalších bojů.
Nemusí však smutnit . Podal velmi dobrý výkon a navíc si na své konto připsal 5250 dolarů (plus 2000 dolarů za čtvrtfinále).
Další zápasy čtvrtfinále měly o něco jednoznačnější průběhy.
Carlsen sice v první partii s Niemannem „jen“ remizoval, ale další dvě partie vyhrál. Po vítězství 2.5-0.5 postupuje do semifinále.
Duda naopak s Antonem Guijarrem první dvě partie vyhrál a ve třetí soupeře pohodlně „odpůlil“, což znamenalo vítězství Dudy 2.5-0.5 a postup. Ve druhé partii mu však soupeř vydatně pomohl .
Stejným výsledkem (2.5-0.5) skončil zápas Tinga Li-žena proti Jordenu Van Foreestovi. V první partii Ting zvítězil a mohl vyhrát i ve druhé, ale po jeho chybě skončila partie remízou. Ting Li-žen si však vítězství nenechal ujít a vyhrál ve třetí partii.
Dnešní semifinálové dvojice:
Le – Duda
Ting Li-žen – Carlsen
Odkazy:
Web turnaje
Online na chess24.com
Za pět dní 5250 dolarů, pěkná práce z domova! 🙂
Nebude to náhodou ještě o 2000USD více za účast ve čtvrtfinále?
Podle tohoto odkazu to vypadá, že opravdu byl příjemný bonus za postup do čtvrtfinále.
Samozřejmě, že bude 🙂 .
5x výhra = 5×750 = 3750, k tomu 6x remíza, tj. 6×250 = 1500. Dohromady 5250 bylo v tabulce před čtvrtfinále. Poražený čtvrtfinalista „bere“ ještě 2000 dolarů 🙂 , takže dohromady 7250 dolarů.
Na „topení se“ v penězích to sice není, ale vyžít do dalšího turnaje (tedy do předpokládaného, nikoli zaručeného, příjmu) se s tím při troše skromnosti skoro dá .
Šachy jsou těžkou prací 🙁
Ve skutečnosti ten výdělek je menší, protože jsem podstatnou část honoráře věnoval na charitu, snad na UNICEF. Zrovna tento turnaj trochu speciální, což naznačuje i jeho název. Soutěžící si mohli ponechat celý honorář, ale byli před soutěží dotázáni, zda část výdělku darují, případně kolik. (Velmistr Eric Hansen věnoval celou svou cenu, tak daleko jsem nešel.)
S finanční bilancí jsem i tak velmi spokojen. Za všechny předchozí online soutěže dohromady (v průběhu zhruba dvou let) jsem si vydělal odhadem 4000 až 5000 eur, přičemž velkou většinu internetových partií jsem hrál zadarmo, převážně pro zábavu a kvůli udržování formy. Občas proti různým podivným soupeřům, s nimiž bych nechtěl hrát ani za peníze.
Také proto jsem velmi rád, že jsem dostal příležitost zahrát si s rozumným tempem proti špičkovým soupeřům a soupeřkám v Magnusově sérii Meltwater Chess Tour a že jsem v turnaji nezklamal. Jinak děkuji Tadeáši Krieblovi za zapůjčení a instalaci lamp! (Osvětlení mé hrací místnosti jinak není pro online soutěže ideální, mimo to bych se se žlutým světlem kdesi nad hlavou mohl být nařčen z hereze .)