Vanish

První partie semifinále FIDE Grand Prix 2022 v Berlíně máme za sebou; na ME v Čateži se hrálo čtvrté kolo.

 

Poměrně rychle skončila remízou první partie semifinálového utkání mezi Hikaru Nakamurou a Šakrijarem Mameďarovem.

Na Nakamurovo 1.e4 si zvolil Mameďarov ruskou hru a po klidném průběhu skončila partie remízou už ve třicátém tahu.

 

 

Druhou semifinálovou dvojici tvoří Wesley So a Amin Tabatabaei.
Ačkoli je Tabatabaei hráčem širší světové špičky, troufám si tvrdit, že So mu dnes ukázal, jak hraje užší světová špička.

V podstatě od samého začátku se hrálo jen na jednu branku. So získal v zahájení mírnou převahu, kterou postupně navyšoval. O výsledku partie se rozhodovalo v rozmezí několika málo tahů. Mezi dvacátým prvním a dvacátým čtvrtým pokazil Tabatabaei vše.

 

 

Tipnu si, že souboj Mameďarova s Nakamurou se rozhodne až v tiebreaku. Po včerejší výhře je u mě jasným favoritem druhého duelu Wesley So.

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com


 

Na ME v Čateži se hrálo čtvrté kolo.

David Navara by zřejmě mohl vyprávět, jak je těžké v dnešní „počítačové“ době překvapit svého soupeře. David se nejdříve fikaně tvářil, že by chtěl hrát zavřenou variantu sicilské, ale pak hra přešla do „draka“.
Byť David ve 26.tahu odbočil z vyšlapaných cestiček (26.Se3 N), pozice byla tak „zašpuntovaná“, že bych ji (možná  :smich: ) udržel za kteroukoli stranu i já  :mrknuti: (kecám, neudržel, protože bych se to snažil hrát „na výhru“  :smich: ).
Udržel ji i Emre Can a partie skončila remízou.

 

 

Velmi brzy skončila partie Štoček – Ponomarjov. Soupeři se dohodli na remíze už ve dvacátém tahu.

 

 

Peter Michalík měl černé figury se Slovákem Filipem Haringem. Peter sehrál celkem zajímavě sicilku a po zahájení mohl trpět, kdyby se bílý neuchrtil na kvalitu.
Černý za ni měl dva pěšce a pokud to někdo mohl hrát na výhru, tak asi jen černý. Podle šachových programů prý byla koncovka rovná, ale bílému se s ohledem na postupující černé pěšce určitě nehrála dobře. Nepřekvapuje, že se bílý dopustil chyby a partii prohrál.

 

 

Černými figurami hrál i Thai Dai Van Nguyen proti Pierru Barbotovi.
Po zahájení bylo vidět, že Van pozici rozumí znatelně lépe. Když soupeř přišel o kvalitu a ještě k tomu ve špatné pozici, zdálo se, že černý svou velkou výhodu uplatní.
Jenže když hraje takovou pozici Van, vždycky to „smrdí“ remízou  :usmev: . Několik nevýrazných tahů černého a najednou byla na šachovnici koncovka, kde sice šachové programy stále vidí nějakou výhodu černého, ale vyhrávat takové koncovky v praxi není vůbec nic jednoduchého.
Anishi Girimu se přezdívalo (přezdívá) Remish, kvůli jeho „schopnosti“ remizovat kdeco.
Vanovi by seděla přezdívka „Vanish“ (vanish = zmizet), protože v mnoha partiích mizí jeho výhody stejně jako skvrny na oblečení při praní prádla.
Prostě Van-ish  :usmev: .

 

 

Divočina byla k vidění v partii Hulka-Šorm.
Ukrajinský hráč se toho nebál a obětoval figuru za útok proti černému králi. Nebyla to asi korektní oběť, ale takové pozice se nebrání zrovna „lehkou rukou“, zvlášť když vám na hodinách stále rychleji a rychleji ubíhá čas  :usmev: .
Černému se podařilo udržet materiální výhodu a k tomu měl ještě dobře postavené figury. To však nebylo zadarmo, černého to stálo drahocenný čas.
Netroufám si tvrdit, že byl bílý v posledních deseti tazích partie prohraný, ač mi takovou myšlenku Stockfish v bleskové analýze vnucuje, ale s klidným svědomím mohu prohlásit, že v divoké pozici nehrál černý nejpřesněji  :usmev: .
Nakonec remíza…

 

 

 

Odkazy:

Online na chess24.com
Výsledkový servis na chess-results.


 

Každý šachista, který se někdy dostal do časové tísně, dobře ví, že při blicání je nejdůležitější pořádně mlátit do hodin  :smich: .
Nebo ne?

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x