Hlava mi to nebere
Některé věci člověku hlava nebere 🙂 . Třeba formát Amerického poháru, který začíná právě dnes v St.Louis. Nebo to, jak si naši „rozmazlení“ šachisté kolikrát stěžují na podmínky na českých turnajích.
Měli by zkusit třeba Itálii 🙂 .
Popořadě…
V americkém Saint Louis se ve dnech 20.4. až 30.4.2022 koná Americký pohár. Hraje se ve dvou skupinách, muži a ženy. Pohárový cenový fond činí 300 000 dolarů (200 muži, 100 ženy-pokud jsem to správně pochopil).
V open sekci (tedy mužské) startuje osmička hráčů: Aronjan, Dominguez, Robson, Shankland, So, Sevian, Caruana a Xiong. Mezi ženami najdeme známé hráčky jako jsou Anna Zatonskih nebo Irina Krush. Nechybí ani česká hráčka, hrající již delší dobu pod americkou vlajkou, Kateřina Němcová.
Zajímavý je systém hry. Hrál-li někdo turnaje v USA, pravděpodobně už se s něčím takovým setkal. Hrají se totiž (vyřazovacím způsobem) zápasy na dvě partie, ale s dvojitou eliminací. Ostatně, možná to znáte například ze stolního tenisu.
Vypadnete z „pavouka“ a jdete do „oprav“, odkud se klidně můžete dostat až do finále.
Řečeno stručně česky: vypadnete až po druhém prohraném zápase .
Zajímavé je i tempo hry. V „základní“ vyřazovací skupině je tempo 90 minut +30sekund bonus za každý provedený tah. V „eliminační“ skupině“ je tempo hry 25+10.
V průběhu turnaje je zakázáno nabízet remízy. Skončí-li zápas remízou, hraje se tiebreak, tj. 2 rapid partie tempem 10+5, popř.armageddon.
Systém turnaje snad bude srozumitelnější při pohledu na turnajového pavouka open sekce. V horní části jsou nalosované dvojice, ve spodní části „opravy“, kde L1 znamená „Loser1“ („čučkař1“, tedy poražený hráč) atd. V tomto případě bude L1 Aronjan, nebo Robson, L2 bude Dominguez nebo Shankland …
Vypadá to, že nás čeká celkem zajímavá podívaná .
Odkazy:
Turnaje v italském Bassano del Grappa snad není třeba představovat. V minulých letech tam hrálo několik českých šachistů (namátkou Nguyen, Plát a další). Letos se kromě jiných konal i 2° Festival di Pasqua a Bassano.
V tomto roce se zúčastnil festivalu mladý český hráč Jiří Bouška. Jeho cestu turnajovou skupinou „A“ jsem „poočku“ sledoval, ale nedosledoval .
Turnaj končil devátým kolem v pondělí 18.4., ale když se ve středu podívám na výsledky na chess-results, nevidím zadané ani kompletní osmé kolo.
Viz screenshot.
Je docela dobře možné, že pořadatelé turnaj zadali nakonec do jiného turnajového manažeru (nebo souboru), ale ať hledám, jak hledám, konečné výsledky nikde nevidím.
Stát se to u nás, už by byli pořadatelé kamenováni davem spravedlivě rozhořčených nehrajících šachistů, kteří „mají nárok“ znát okamžitě výsledky .
Z webu live.chessbase.com to vypadá, že v turnaji zvítězil GM Nesterov, druhý byl GM Bernadskij a třetí Heberla.
Ale kdo ví, jak to opravdu skončilo….
Podobně je to s partiemi. V databázích jsem našel jen jednu partii Jirky Boušky a to jeho porážku z prvního kola s GM Momčilem Nikolovem.
Když už tu bylo zmíněno mládí…
Vzpomněl jsem si na jednu „zajímavou“ oběť z mého „pravěku“ .
Kdysi dávno jsem hrál na tréninku se svým trenérem a na desce jsem v tréninkové partii provedl „polokorektní“ oběť figury (polokorektní = nekorektní, ale zní to lépe ). Soupeř mi figuru nevzal, ale v partii nakonec stejně zvítězil. Když jsem se jej ptal, proč nevzal figuru, dostalo se mi „poučení“:
„Víš, Luboši, když ty něco obětuješ, vždycky tam něco máš. Je zbytečné se unavovat hledáním, co tam je. Proto když hraju s tebou, nikdy nepočítám, co se stane po přijetí oběti, ale vždycky hledám, jak ji správně odmítnout.“
Několik let poté jsme se potkali na mezinárodním openu. Měl jsem bílé figury a hrálo se 1.e4 c6 2.d4 d5 3.Jc3 a můj soupeř si na mě připravil tah, který vyzkoušel v praxi Gurgenidze: 3. … b5.
V té chvíli jsem si vzpomněl na onu starou tréninkovou partii a po cca půlminutovém přemýšlení jsem se rozhodl zjistit, zda tehdy nelhal. Přišlo 4.Jxb5!? , s tím jistě Gurgenidze nepočítal .
Soupeř upadl do půlhodinového „kómatu“. Seděl, hleděl na šachovnici a usilovně nad něčím přemýšlel. Pak zahrál 4. … dxe4 a partie díky mému neumětelství skončila remízou.
Po partii se mě cestou domů protivník ptá:
„Sice jsem 4. … cxb5 vůbec nepočítal, ale celkem by mě zajímalo, co jsi měl připraveno, kdybych ti tu figuru vzal?“
„Nic,“ odpovídám po pravdě. „Normálně bych se vzdal. “
„Vzdal? To chceš říct, že tam vůbec nic nebylo?!“
Přiblble se usmívám a pokyvuji hlavou.
Jeho hlava mu to nebrala. Pochopil, až když jsem mu připomněl onu starou partii. Dokonce si i na svá tehdejší slova vzpomněl .
Potěšilo mě. že jsem svému tehdejšímu trenérovi mohl plně důvěřovat. Mé „oběti“ nepočítal.
Nelhal .
No konečně přibyl do šachanistické teorie i nějaký Zimniokův gambit. Dík Luboši, už jsem si s těmi mlýnky připadal osaměle. Trochu mi to připomnělo jinou oběť, kterou si připravil Aljechin jako odvetu na Euweho (1937, 6. partie), i když hádám, že jeho Jxb5 asi fungovalo malinko lépe. Neinspiroval jsi se u něj náhodou?
Ne, to bylo náhle vnuknutí 🙂
Pořadí turnaje v Bassano del Grappa je tady:
https://vesus.org/results/open-a-over-1800-2deg-festival-di-pasqua-bassano/standing/
Děkuji za doplnění.
Ano, vítězem je Bernadskij. Na live.chessbase.com má ve třetím kole zapsánu prohru v rovné pozici s Petkidisem. Neprocházel jsem všechny partie, ale teď tam vidím „Sensor Board Error (Ke4/e5)?“, takže remíza a v konečném pořadí o půl bodu víc.