David Navara vítězí

Před posledními čtyřmi koly zápasu dvou velmistrů na ČEZ Chess Trophy prohrával David Navara s S.L.Naryananem 2-4 a ve třetím hracím dnu se měl pokusit o malý zázrak.
Pokusil se a byl úspěšný 🙂 .

 

V sedmé partii zápasu měl David Navara bílé figury.
Hrála se Italská hra a David si v patnáctém tahu připravil novinku 15.Sf5!? .
Černý ale reagoval správně, svého jezdce postavil na f4 a svými pěšci se také vydal vstříc soupeřovu králi. Kritická pozice vznikla po 22.h4, kdy proti sobě stáli bílí a černí g a h pěšci.
Černý bílému dost nepochopitelně (pro mne  :usmev: ) pomohl otevřením h-sloupce.
V pozici po 22. … gxh4 má bílý dobrou možnost ke zdvojení věží na h-sloupci. Pak už se černému dost těžce hledají dobré tahy.
David si nenechal ujít příležitost a partie skončila matem černému králi, stav zápasu: 3-4.

 

 

V osmé partii se hra dostala do koncovky, která byla mírně lepší pro černého. Věže na obou stranách, ale v otevřené pozici měl černý ještě střelce proti jezdci a pěšcová struktura bílého byla rozbitá.
Pěšci obou stran však byli na jednom křídle a ani výhody střelce proti jezdci v otevřené pozici a poškozené pěšcové struktury  by neměly vést k výhře  černého, jenže David je v koncovkách hodně vynalézavý  :usmev: .
První nenápadnou chybu udělal Narayanan po Davidově tahu 63. …Sa7, když zahrál 64.Jc8 a přešel do věžové koncovky. Nebyla to sice žádná tragédie, ale snadněji by se mu hledala remíza, kdyby si jezdce ponechal.

 

Ale Narayanan není stroj a myslí jako člověk  :usmev: . Zlikvidovat střelce, který je v otevřené pozici silnější než „krátkonohý“ jezdec a k tomu ještě vědět, že „všechny věžovky jsou remis“, kdo by odolal? Objektivně to bylo správné rozhodnutí, ale proti Davidovi a s omezeným časem na přemýšlení je to začátek cesty do pekel.
Nedobrý je tah 66.Kg3, který na první pohled vypadá logicky: bílý kryje ph4 a v koncovce aktivizuje krále. Mnohem lepší však bylo vylepšit postavení věže.
Věž z pole f8 napadá pf7, ale černý to snadno vyřeší postupem f7-f6 a bílý si bude muset najít jiný objekt útoku (pe6). Po tahu 66.Ve8! by bílý napadal pěšce na e6 okamžitě, takže by černý nemohl jen tak zahrát f7-f6. Po dalším Ve7 by sice bílý stejně jako v partii přišel o pěšce, ale koncovku by měl udržet.
Ani to však ještě nebyla rozhodující chyba.
Ta přišla až později. Tah 71.Va3 partii prohrává.
Bílý zřejmě neviděl, že vůbec nemusí pěšce na e3 krýt. Po 71.Vc8! nelze brát 71. … Vxe3 kvůli ztrátě věže nebo matu(!) na h8 (73.Vh8#).
Černý by tak musel zahrát 71. … Kh7 nebo 71. …Kxh5 a vzniklou koncovku by zřejmě nevyhrál.

 

 

Bylo srovnáno na 4-4. Poslední dvě partie zápasu měly vcelku korektní průběh a obě skončily remízou.

 

 

 

Rozhodnout musel tiebreak, dvě bleskové partie a pokud by se nerozhodlo, tak armageddon.
Tady se pořadatelům vloudila „malá chybička“  :usmev: , protože tiebreakové partie nebyly poskytnuty do online vysílání, ani posílány na chess24.com a pořadatelé v závěru hodně improvizovali, aby divákům u obrazovek alespoň nějakým způsobem přiblížili dění na šachovnici.

 

V první partii měl bílé Narayanan a černý si v sicilce zřejmě přehodil tahy  :usmev: . Po 11. … b5 měl k dispozici bílý klasický plán útoku na krále. Průlom v centru (12.e5) a oběť jezdce (13.Je6). Bílý si to však zřejmě neuvědomil a pokračoval normálně 12.Sf3.
Když mu však černý tuto možnost poskytl podruhé (13. … Vc8??), už nezaváhal.

 

 

Druhá blesková partie byla plná zvratů, nakonec byl šťastnější David Navara.

 

 

Opět bylo srovnáno a rozhodnout musel armageddon. David Navara měl černé figury, o minutu méně času, ale bílý měl povinnost vyhrát. Remíza se brala jako vítězství černého.
V průběhu partie opět divočina, ale přechod do koncovky byl výhodný pro černého, který měl převahu, ale stačila mu remíza. Proto se černý nijak nežene za vítězstvím a bílý musel riskovat, což se mu nevyplatilo.

 

 

Zápas Navara – Narayanan skončil po deseti partiích remízou 5-5. Také bleskové partie v tiebreaku nerozhodly, když každý hráč jednou vyhrál (1-1).

Rozhodl až armageddon, v němž zvítězil David Navara a stal se tak vítězem ČEZ Chess Trophy.

 

Odkazy:

Domovská stránka pořádající Pražské šachové společnosti
On-line přenos z 1. hracího dne
On-line přenos ze 2. hracího dne
On-line přenos ze 3. hracího dne


 

S ohledem na množství „materiálu“ z akce ČEZ Chess Trophy, který jsem musel vstřebat, se u turnaje Norway Chess tentokrát omezím jen na screenshoty z webu chess24.com s výsledky třetího kola (a následných armageddonů) a na informaci, že v čele je stále Vishwanathan Anand, který zatím nebyl nikým poražen  :usmev: .

Výsledky třetího kola:

 

 

Armageddon třetího kola:

 

 

Tabulka po třetím kole:

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x