Tři z pěti

Tři remízy z pěti partií ve druhém kole turnaje WR Chess Masters 2023. Je to moc, nebo málo na tak silný turnaj? Těžko říct, v mnoha podobných turnajích končí smírně všechny partie, takže bych se přikláněl spíš k názoru, že tři remízy nejsou moc 🙂 .

 

Anish Giri a Wesley So rozehráli Nimcovičovu indickou, v níž se bílý „vykašlal“ na rošádu, ale dostal dvojici střelců. Za to však měl mírně rozhozenou pěšcovou strukturu, ale černý měl pozici bez slabin. Partie skončila remízou opakováním pozice ve 29. tahu.

 

 

Vincent Keymer s Levonem Aronjanen remízovali „až“ ve třicátém tahu. Remíza byla spravedlivá, obě strany měly pěšcové slabiny a ani králové nebyli jako v bavlnce.

 

 

Dva Janové, Jan Krzysztof Duda a Jan Nepomňašči, bojovali podstatně houževnatěji než předchozí dvě dvojice. Rus Nepomňašči si vybral na Dudovo 1. e4 Ruskou obranu a i když se bílý snažil získat hmatatelnější výhodu, Nepo NEPOvolil  :usmev: a partie skončila remízou.

 

 

Souboj indických nadějí byl hodně zajímavý. Gukesh rozehrál poměrně klidnou variantu Italské hry a vypadalo to na poziční boj. Jako první „přilil olej do ohně“ Praggnanandhaa, když zahrál v Italské hře tah d5. Nedávno jsem tu polemizoval o tom, v jakém okamžiku má černý tah d5 zahrát  :usmev: a Praggnanadhaa jej zahrál až ve 13. tahu.
Nebylo to jen ve smyslu boje o centrum. Praggnanandhaova myšlenka byla jiná: otevřít si linie pro útok proti bílému králi.
Neváhal kvůli tomu ani obětovat nějaký materiál a v jednu dobu to byli dokonce tři pěšci. Byla to korektní oběť, ale pak se černý zalekl a místo aktivní hry začal sbírat zpět materiál. V závěrečné pozici má černý dokonce o figuru více, ale jeho pozice je v troskách a nezabrání matu.
Hezký boj.

 

 

Nodirbek Abdusattorov a Andrej Jesipenko rozehráli Nimcovičovu indickou a záhy byla na šachovnici chaotická pozice, v níž by se ani prase nevyznalo  :usmev: .
Bílý obětoval figuru a věž za útok, ale jeho dáma byla uvězněna v táboře soupeře. Na první pohled vypadalo postavení černého krále nedobře, ale matový útok nebyl vidět. Jediné, čeho mohl bílý dosáhnout, bylo obnovení materiální rovnováhy a přechod do lepší koncovky.
Jesipenko se zřejmě přepočítal. Když zahrál 21. … Dg5?? , vypadalo to, že za dámu bude mít dostatek jiného „dřeva“, ale Nodirbek počítal dále a lépe. Černému nakonec za dámu zůstala jen věž a střelec, což by nebylo tak málo, ale černé figury stály nevhodně a partii by rozhodl pochod bílých pěšců na královském křídle.

 

 

Tabulka po druhém kole (screenshot z webu pořadatele):

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org


 

Něco ze života  :usmev: .

Máte dvě tlačítka, zelené a červené. Zelené zaaretuje materiál, červené je STOP tlačítko, které zastaví celou linku a to takovým způsobem, že vše, co se v dané chvíli nachází ve výrobním procesu, je „na šrot“ a několik hodin se obnovují „násilně“ zastavené funkce a mění se poškozené součásti.

Zmáčknout tlačítko by zvládlo i malé dítě. Problém je, když zmáčknete to nepravé  :smich: . Podařilo se mi místo zeleného zmáčknout červené.

 

 

 

Od veřejného lynče mě zachránila věta: „No a to mi ještě není ani šedesát…“

Všem v tu chvíli došlo, že pokud vláda prosadí posun odchodu do důchodu, bude hůř  :usmev: . Jednoduchá práce, kterou zvládne i člověk „nad hrobem“ , ale kolikrát se pomatený „nedůchodce“ splete?

 

 

 

Loading

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x