Ukolébavka
Včera se hrála třetí partie zápasu o titul mistra světa mezi Janem Nepomňaščim a Tingem Li-ženem. Věřím tomu, že výsledek partie už všichni znají, ale pro jistotu „informuji“ 🙂 : remíza.
Dvě kola mají za sebou české reprezentace na tradičním Mitropa Cupu.
Třetí partie zápasu o titul mistra světa, Nepomňašči vede nad Ting Li-ženem 1.5 – 0.5 a má bílé figury.
Nepo zahajuje 1. d4 a záhy je na šachovnici výměnná varianta dámského odmítnutého gambitu, kterou znalci jistě dobře znají.
Já ne a pokud mě paměť neklame, jako černý jsem nikdy v této variantě ani neremizoval. Ale v dnešní době mohutných databází není až takový problém vyhledat si partie na různá zahájení, což jsem učinil a zjistil jsem, že stejná varianta se hrála až do šestnáctého tahu v partii Giri – Ting Li-žen (1/2, online Chessable Masters 20.5.2022).
Nepo se v sedmnáctém tahu odchýlil (17. J1e2), ale na hodnocení pozice se nic nezměnilo, „rovina“ . Vyměnilo se pár figur, černý neměl žádný problém a partie skončila pohodovou remízou ve třicátém tahu opakováním pozice.
Stoskfish 15 ( a jeho klony) sice „tvrdí“, že černý už stojí v závěrečné pozici o chloupek lépe, ale tohle tvrzení bych bral s velkou rezervou. Pozice je prostě rovná.
Avšak pozor! Rovná neznamená remízová .
Rovná pozice v naprosté většině případů (ve všech?) znamená, že se mohou obě strany pokoušet hrát na výhru.
Mohou, ale nemusí.
Hráči to nemuseli zkoušet ani ve třetí partii zápasu. Nepo nemusel, protože vede o jeden bod, Ting nemusel (nechtěl ) , protože sice o bod prohrává, ale měl černé figury.
Nerad bych se znovu pletl, ale přesto si dovolím k této partii několik poznámek.
V prvé řadě: komu taková remíza prospěla?
Těžko říct .
Nepo vede o jeden bod a každá odehraná partie, ve které neprohraje, jej přibližuje k titulu.
Ting o bod prohrává a teoreticky by se měl snažit dohnat „ztrátu“ . Jenže druhá partie zápasu byla z Tingovy strany velkou blamáží, takže se potřebuje „stabilizovat“.
V podstatě by se dalo říct, že tahle remíza vyhovovala oběma hráčům. Samozřejmě, protože jinak by asi neopakovali tahy .
A komu může taková remíza uškodit?
Opět záludná otázka.
U Tinga je to celkem jasné, prohrává o bod a každá odehraná a nevyhraná (Tingem) partie znamená větší nervy pro Tinga.
Zdálo by se, že to „musí“ vyhovovat Nepomňaščimu, Možná je to i pravda, ale pozor .
Teď si dovolím na Nepa vyslovit můj názor.
Nepo je vynikající šachista a dost možná i lepší než Ting Li-žen.
To ovšem neznamená, že je Nepo i lepší hráč . Šachu jistě rozumí, podobně je však na tom i jeho soupeř.
Možná si mnozí vzpomenete, jak se Nepo doslova „sesypal“ po prohře s Carlsenem. Tentokrát o bod vede, ale kdo by dal ruku do ohně za to, že Nepo správně vyhodnotil situaci a věří „v lepší zítřky“ ?
Nevím.
Nepo je zřejmě lepší (kreativnější atp.) šachista, ale je také lepším hráčem?
Sebedůvěra může člověka vynést „k výšinám“, ale na druhé straně jej může stejně lehce zdeptat. Někdy stačí drobná chybička a zdravá sebedůvěra se promění v devastující „nevíru“ ve vlastní schopnosti.
Tím chci říct jen jedno.
Netuším, v jakém rozpoložení je Ting nebo Nepo, ale Ting je v situaci, kdy už může jít výkonem pouze nahoru. Pochybuji, ale nevylučuji , že by v tomto zápase sehrál ještě jednu partii podobné té z druhého kola.
Nepo může také překvapit. Buď jej zdravé sebevědomí dovede až k titulu, nebo to neunese a začne chybovat.
Dovolím si tipnout průběh čtvrté partie zápasu . Buď skončí podobnou remízou jako partie třetí, nebo získá Ting bílými malou výhodu a bude Nepa „dřít“ až do konce.
Ať tak, či onak, předpokládám remízu (a pokud sázíte a rádi byste se něčeho „chytli“, uvědomte si prosím, že občas bývám falešným prorokem ).
Je docela dobře možné, že včerejší třetí partie zápasu nebyla ničím jiným než takovou šachovou „ukolébavkou“.
Otázkou je, koho a proč měla ukolébat.
Odkazy:
Oficiální web
Online na chess24.com
Online na lichess.org
Pamatuji si turnaje Mitropa Cup jako turnaje nadějných a občas „beznadějných“ hráčů.
Slovem „beznadějný“ nemyslím nějaké „lůzry“ , ale hráče, kterým se z různých důvodů (např. nedostatek příležitostí atp.) nedařilo uhrát nějakou normu.
Chci tím říct, že družstva byla složená z nadějných hráčů a několika titulovaných hráčů právě proto, aby se daly získávat normy.
V poslední době se to trochu mění. Normy se asi stále dají uhrát, ale už to není tak snadné, protože naprostá většina týmů má v kádru převahu nadějných hráčů. Vůbec bych se nedivil, kdybych se za pár let probral z nějakého kómatu a zjistil, že Mitropa Cup je už soutěží mladších nebo starších žáků s povinnou velmistrovskou šachovnicí .
Přeháním, vím, ale při pohledu na soupisky se mi to takto jeví.
Českou republiku reprezentuje v open sekci mládežnický tým, jemuž vévodí zkušený GM Vlastimil Babula. Na dalších deskách hrají (to je jak ve filmu ):
Vykouk, Stalmach, Mládek a Frank.
V ženském turnaji nás reprezentují: Lhotská, Kaňáková, Novosadová, Voříšková a Rybáčková.
„Muži“ v prvním kole remizovali s Německem 2-2. Remizovali i ve druhém kole s týmem Švýcarska.
Ženy (spíše dívky ) v prvním kole remizovaly s celkem Švýcarska, ve druhém kole podlehly Rakousku 1.5-2.5.
Více informací o turnaji Mitropa Cup naleznete na webu ŠSČR.
Odkazy:
Web turnaje
Online na lichess-org (muži)
Online na lichess.org (ženy)
Online na webu pořadatele
Výsledky na chess-results
Ding dnes výhra, stav se srovnal, co víc si jako fanoušci můžeme přat. Trochu odbočím, ve Španělsku hraje Van a i Hanse tam můžeme opět vidět v akci.
Vím, viděl jsem 🙂 (Tinga i Vana)