Magnus Carlsen promluvil!
Během posledního roku se mnozí dohadovali nad důvody Carlsenova rozhodnutí neobhajovat titul mistra světa. Po internetu se šířily nepotvrzené často i protichůdné zvěsti o jeho názorech na tuto vrcholovou soutěž (já sám jsem dříve uvedl možná chybné informace, u kterých si už ani přesně nepamatuju zdroj). Nyní veškeré nejistoty utnula sama osoba nejpovolanější. Předkládám překlad rozhovoru s Carlsenem, který se čerstvě objevil na webu chess.com: Carlsen On Lack Of Motivation, Classical Chess, New WC Formats & Family Life – Chess.com
Carlsen sdělil, že nemůže mluvit o kauze GM Hanse Niemanna, která stále probíhá, ale během téměř hodinového rozhovoru měl přesto hodně co povědět.
Klasické šachy a příprava
Bývalý mistr světa byl dotázán, jak se změní jeho identita, když už není držitelem nejprestižnějšího šachového titulu.
„Mám pocit, že identita se už změnila. Mentálně jsem byl mimo mistrovství světa už nějakou dobu. Po zápase s Nepem přišlo období, o kterém jsem si byl jistý, že bude moje poslední. První místo ve světovém žebříčku je pro mě důležité už pěknou řádku let, ale teď mám pocit, že klasické šachy moc nehraju, takže se jejich význam mění. Vím, že když se rozhodnu hrát klasické šachy, obvykle hraji na slušné úrovni, ale hraju je tak zřídka, že jsem trochu opotřebený. Právě teď nemám ponětí, jak dobrý jsem v klasickém šachu. Bude vzrušující si to znovu otestovat.“
Carlsen má letos naplánované už jen dvě akce v klasickém šachu: Norway Chess (29. května – 9. června), kde se utká s GM Hikaru Nakamurou, a Qatar Masters (10. – 20. října), kde dostane šanci obhájit svůj titul z roku 2015. Nebylo by také velkým překvapením, kdyby hrál za Offerspill Chess Club v Evropském klubovém poháru v prvním říjnovém týdnu, ale s pouhými 15 dosud odehranými klasickými partiemi se zdá, že rok 2023 se stane jedním z Carlsenových nejméně aktivních, s výjimkou rapidu a bleskového šachu.
Carlsen říká, že již začal klást menší prioritu na klasický šach a poskytuje zajímavý pohled na to, proč.
„Na základě mých zkušeností z mého posledního turnaje ve Wijk aan Zee mám pocit, že na čistě intelektuální úrovni je zajímavé hrát klasické šachy. Je fajn mít čas chvíli přemýšlet a všemu porozumět, ale jsem docela znechucený vší přípravou. Je frustrující muset pokaždé přicházet s novými nápady, abyste vůbec získali hru. Nebýt toho, klasický šach by mohl být můj nejoblíbenější ze všech turnajových šachů. Jak je na tom dnes, je příliš frustrující.“
A dodal:
„Dříve to bylo mnohem jednodušší, ale nyní je hraní mnohem obtížnější, protože lidé našli více či méně vynucené postupy ve většině zahájení. I v londýnském systému potřebujete hodně přípravy, abyste teď mohli hrát. Bývala to varianta, kterou jsem hrál v klasickém tempu, když jsem se nechtěl připravovat nebo když nic jiného nefungovalo – myslel jsem si, že mám Londýn vždycky jako zálohu. Teď už to nejde.“
Jeho náskok na světovou dvojku Něpomňaščiho v žebříčku FIDE zůstává až 59 bodů, ale Carlsen přiznává, že v současné době nepovažuje tuto pozici za důležitou.
„Určitě se pokusím zůstat jedničkou se slušným náskokem. Ale když hraju tak málo, necítím, že je to tak důležité. Většinou to nemám na prvním místě.“
Mluvil o tom, že od roku 2019, kdy dosáhl nejlepších výsledků své kariéry a vyhrál každý turnaj, kterého se zúčastnil, neměl motivaci hrát klasické šachy.
„Měl jsem nějakou přípravu z mého zápasu v roce 2018, která fungovala velmi dobře, ale nic z toho už není relevantní, protože lidé většinou hrají jiné varianty, které jsou mnohem vynucenější, a nedá se s tím nic dělat. Všechno, co mi tehdy pomáhalo, je dnes víceméně k ničemu. Myslím, že to bude ještě těžší.“
Carlsen dominuje šachovému světu již více než deset let, vyhrál 15 titulů mistra světa a více superturnajů než kterýkoli jiný hráč v historii.
6. partie v Dubaji
Průlom v zápase o titul mistra světa 2021 proti Něpomňaščimu přišel v šesté partii, která se stala nejdelší v historii zápasů mistrovství světa FIDE, trvala 136 tahů a téměř osm hodin hry.
„Pamatuji si, že jsem se fyzicky necítil zvlášť dobře. Cítil jsem, že mi chybí energie, zvlášť po šesté partii, která trvala tak dlouho.“
Carlsen říká, že vítězství v této partii ho naprosto ujistilo o vítězství v celém zápase.
„Myslím, že on trpěl ještě víc. Tahle partie sama o sobě stojí za knihu. Stalo se v ní tolik podivných věcí. Nejvíc mě těší, že jsem zůstal klidný poslední hodinu a půl, kdy jsem neměl moc času, a pomohlo mi, že jsem tehdy moc neriskoval. Zůstal jsem klidný, hledal šance a v žádném okamžiku jsem nepanikařil. Po partii jsem měl hodně adrenalinu a říkal jsem si: ‚Jasně, mohl bych hrát déle.‘ Nakonec jsem byl unavený, ale cítím, že takto by zápasy měly probíhat, že by měly být vyrovnané a mělo by být těžké prorazit.“
„Myslím, že je zde docela dobrá fotbalová analogie. Ve fotbale je jednodušší bránit neboli „zaparkovat autobus“. Pokaždé se vám to nepodaří, ale je to jednoznačně nejjednodušší. K zaparkování autobusu nepotřebujete ani zdaleka stejné dovednosti, než abyste se pokusili zlomit svého soupeře. V šachu je to stejné, snažíte se zničit hru spíše než se snažíte vytvářet šance.“
„Ale pokud se některý z týmů ujme vedení, vidíte, že zápas, který je vyrovnaný, už není vyrovnaný. Kdyby se on ujal vedení, stále by měl opravdu dobrou šanci vyhrát, ale zápas by byl naprosto jiný. Pokud se ujmu vedení, pravděpodobně vyhraji, ale pokud se soupeř ujme vedení, už není jasné, kdo vyhraje. Myslím, že to je největší rozdíl.“
Motivace
Mluvil také o tom, jak se jeho motivace změnila a o tom, že se vzdal „nemožného“ cíle ratingu 2900 – tento ambiciózní cíl oznámil spolu s abdikací na titul.
„Cítím, že moje motivace jde nahoru a dolů a vlastně hraju hlavně pro zábavu. Nemám žádné velké ambice, kterých bych chtěl dosáhnout. Trochu jsem vzdal snahu dosáhnout 2900. Bude to totiž velmi, velmi obtížné.“
„Chci si šachy užít, ale jak vážně budu brát každý turnaj, se bude lišit. Někdy si myslím, že na tom moc nezáleží.“
Carlsenův poslední turnaj byl Chessable Masters, kde byl vyřazen Nakamurou.
„Během posledního turnaje, který jsem hrál, jsem byl ve Francii a užíval jsem si čas strávený s rodinou a pobyt na horách. Rozhodl jsem se neobětovat čas se svou rodinou tomu, abych byl co nejlépe připraven. Prostě jsem se ukázal a snažil se hrát co nejlépe, ale to bylo vše. Na jiných turnajích můžu mít pocit, že se opravdu chci pokusit vyhrát. Tak je to už několik let; motivace má tendenci se měnit. Na největších turnajích není moje motivace nejvyšší, ale to je v pořádku. Normálně si stále myslím, že je opravdu zábavné hrát šachy. Zvlášť když je to ležérnější, ale na turnajích je to víc nahoru a dolů.“
Nový formát mistrovství světa
Když norský velmistr oznámil svou abdikaci, vyjádřil svou nespokojenost s formátem cyklu mistrovství světa, nikdy nekončící debaty v šachovém světě. Carlsen byl dotázán, zda by jiný formát změnil jeho rozhodnutí.
„Je jasné, že motivace závisí na tom, co si myslíte, že je zajímavé nebo ne. Nikdy jsem nepreferoval současný formát se zápasy v klasickém šachu, zvláště ne tak krátký zápas. Uvítal jsem, když zvýšili počet z 12 na 14 partií, to dělá zápas méně náhodným; a také, že snížili počet volných dnů. Teď jejich počet zase zvýšili, netuším, proč to udělali. Myslím, že to dá hráčům více odpočinku, ale také to dává týmům více času na přípravu a vyplnění mezer, takže je ještě těžší dokázat, že jste lepší.“
„Nikdy jsem nebyl fanouškem mistrovství světa a řekl jsem z části veřejně, ale i soukromě, před i po každém zápase, že nevím, jestli budu hrát tentokrát nebo příště. Cítil jsem, že hraju, protože to od mě ostatní očekávají, než abych to chtěl sám. V roce 2013 jsem byl poprvé motivován, abych se otestoval na turnaji kandidátů, ale to bylo spíše kvůli myšlence, že se pokusím stát mistrem světa jedenkrát. Byla to zábava, ale nebylo to tak, že bych si chtěl titul udržet.“
Odhalil také pravdu, která se skrývá za jeho oslavováním vítězství v zápase mistrovství světa 2014 proti GM Viswanathanu Anandovi v Soči.
„V roce 2014 jsem měl na sociálních sítích příspěvek „dva splněny, pět zbývá“, ale bylo jím myšleno pouze trochu lidi zmást.“
Carlsen má několik nápadů, které formáty by zvýšily šance na jeho návrat do cyklu.
„Nejzřejmější je ten, který FIDE také navrhla, hrát dvě partie denně s kratší časovou kontrolou. Dostanete více partií a kratší časovou kontrolu, což znamená, že se sníží důležitost přípravy a získáte více rezultativních partií.“
Navrhuje časovou kontrolu 60 minut nebo 45 minut s přídavkem 15 sekund na tah. Líbí se mu také formát používaný v Champions Chess Tour se zápasy o čtyřech partiích.
Na otázku, zda bychom ho mohli znovu vidět hrát v turnaji kandidátů, Carlsen řekl:
„Při současném formátu jsou šance velmi malé. Pokud se formát změní, možná. Ale šance, že budu hrát v příštím turnaji kandidátů, je menší než jedno procento.“
Obvinění FIDE z úniků informací
Carlsen popsal diskuse, které proběhly s prezidentem FIDE Arkadijem Dvorkovičem a jejím generálním ředitelem Emilem Sutovským během turnaje kandidátů v roce 2022.
„V Madridu jsem měl schůzku s některými lidmi z vedení FIDE. Chtěli diskutovat o nových formátech, ale nic víc z toho nevzešlo. Částečně proto, že ze schůzky nechali uniknout věci, se kterými jsem nebyl spokojen – navíc to byly špatné informace. Takže jediná věc, kterou jsem udělal, bylo, že jsem své rozhodnutí odložil. Ale žádné diskuse nebyly. Představili jiné formáty, které by mohly být zajímavé, ale nebyl tam žádný skutečný dialog.“
Carlsen neupřesnil, co považuje za „únik“. Šéf tiskového oddělení FIDE David Llada potvrzuje, že Dvorkovič a Sutovskij byli na schůzce přítomni, ale popírá jakékoli tvrzení o úniku: „Informace, které přišly z FIDE, byly transparentně sděleny Emilem Sutovským, když se objevil jako host v oficiálním vysílání z turnaje kandidátů,“ řekl. „Mohu potvrdit, že k tomuto tématu se zástupci FIDE nevyjádřili žádným jiným médiím.“
Carlsen říká, že ze všech formátů šachu se mu nejvíce líbí hrát bleskový, i když experimentoval s třicetivteřinovým bulletem, který přestal hrát velmi rychle.
„Pokud jde o tradičnější formáty, ty, které hrajete profesionálně a v méně ležérním prostředí, mám pocit, že rapid je nejtěžší. Neříkám, že se mi líbí nejméně, ale je nejnáročnější, protože je to obtížný hybrid mezi klasickým a bleskovým šachem.“
Ohromení zázračnými talenty
32-letý hráč také využil nějaký čas k tomu, aby mluvil o několika nejslibnějších světových talentech, které dychtivě sleduje. Jedním z nich je GM Gukesh D., který je ve věku 16 let již na 18. místě na světě.
„Trochu jsem analyzoval s Gukeshem poté, co jsem proti němu hrál, což není něco, co obvykle dělám. Prohodíte pár slov, ale už nějakou dobu to není běžné, ale zeptal se mě. Bylo také pár dalších hráčů, se kterými jsem analyzoval partie v Nizozemsku. Normálně bych to nenavrhoval, ale pokud se mladí kluci chtějí na partie podívat, mám pocit, že bych se možná mohl něco naučit, oni by se mohli něco naučit, takže by to mohlo být pěkné.“
„Bylo zajímavé sledovat, jak počítal varianty ve srovnání se mnou. Bylo to jako: „Ta sekvence byla působivá. To jsem vůbec neviděl!“ Zažil jsem to i s Praggnanandhou. Je toho hodně, co nevidím.“
Carlsen je obzvláště ohromen mistrem světa v rapid šachu 2021, 18letým GM Nodirbekem Abdusattorovem z Uzbekistánu, v současné době světovým 17. hráčem.
„Není jasné, který z nich skutečně prorazí a stane se jedním z velikánů. Nevím, jestli je Abdusattorov mezi nimi nejtalentovanější. Vlastně si myslím, že ne, ale rozhodně je to ten s nejsportovnějšími kvalitami. Je to nesmírně působivé, jak jeho koncentrace, tak disciplína. Je to také někdo, kdo riskuje. Má tendenci skončit v poněkud obtížných pozicích, ale můžete si být jisti, že se bude velmi dobře bránit. Slyšel jsem od lidí, kteří bydleli ve stejném hotelu jako on, že je zřejmě stroj na běžeckém pásu a s činkami. Je to opravdový atlet, který má obrovský potenciál.“
Pak je tu Alireza Firouzja, který rád dělá i jiné věci, ale je to největší talent ze všech.“
Budoucnost
Carlsen se stal poprvé strýcem před dvěma a půl lety a jeho sestra Ellen porodila své druhé dítě loni v prosinci. Říká, že by v budoucnu rád měl vlastní rodinu.
„Necítím žádný tlak, ale určitě je to něco, co chci, když ne právě teď, tak v určitém okamžiku. Myslím, že je neuvěřitelně hezké být strýcem a také mít přátele, kteří se stanou rodiči. Skórovat nějaké body dospělosti.“
A hollywoodská hvězda, se kterou se stýkal? Dvakrát nominovaný na Oscara Edward Norton.
„Byl jsem s ním na dovolené a trávil čas s ním a jeho rodinou. Je to milý chlap. Každý večer mě zval na filmovou noc, kde vybíral filmy. Bylo to zajímavé.“
V pondělí Carlsen naskočil do letadla, aby se připojil k European Poker Tour v Monaku, kde hraje hlavní turnaj. Stalo se tak jen dva týdny poté, co hrál na pokerovém turnaji celebrit v Los Angeles. Prozatím se Carlsenovi šachoví fanoušci nemusí obávat, že by to s hrou myslel vážně.
„Trochu mě štve, když se mě lidé ptají, jestli to s pokerem myslím vážně. Ne, to jsem nikdy neudělal. Vždycky jsem rád hrál poker a nikdy jsem nebyl nijak zvlášť dobrý nebo jsem v něm neměl ambice. To se vůbec nezměnilo.“
Carlsen bude příště v akci na šachovnici v Superbet Warsaw Rapid & Blitz, od 21. do 25. května. Tato událost by měla nadchnout šachové fanoušky, protože to bude jeho první setkání s novým mistrem světa Dingem Lirenem.
Zdroj: chess.com
Hezký rozhovor, hezký překlad. Díky
Díky za skvělý překlad rozhovoru !
Tý jo, šachy.cz a já tady čtu o rezultativních partiích …
Aha, tak pan Repák, no já se už lekl
Taky jsem to včera zaregistroval , ale nechtěl jsem Honzovi zasahovat do textu .